Oliwa z oliwek

7 maja 2016, URODA & MEDYCYNA ESTETYCZNA Patrycja Deja
Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek została doceniona już starożytności i przez wieki była nazywana złotym płynem o niezwykłym działaniu. A czym właściwie jest oliwa z oliwek? Jest to olej uzyskiwany podczas tłoczenia na zimno, lub gorąco z oliwek. Do najpopularniejszych odmian oliwy z oliwek dostępnych w sprzedaży należą:
- extra, jest to oliwa najdroższa, a jednocześnie najlepsza zarówno w smaku jak i ze względu na swoje właściwości, gdyż owoce do jej pozyskania były zbierane ręcznie i wyciśnięte w ciągu pierwszej doby od zebrania, dlatego też nie straciły swoich wartości odżywczych i leczniczych.
- everange
- strong
Uważa się, że najlepsza oliwa z oliwek pochodzi z pierwszego tłoczenia owoców na zimno. Prawidłowe przygotowanie oliwy to tylko połowa sukcesu, druga połowa to odpowiednie jej przechowywanie, nawet najlepsza oliwa w przezroczystej butelce pozostawiona w świetle nie będzie ani smaczna ani zdrowa, gdyż ten produkt podobnie jak miód pszczeli nie lubi światła, dlatego też najlepiej jest kupować oliwę w butelce z ciemnego szkła i przechowywać ją w szafce by światło do niej nie docierało.


Oliwa z oliwek jest obecna od wielu wieków w kuchni śródziemnomorskiej, której fani nie wyobrażają sobie życia bez tego produktu, który jest nie tylko smaczny, ale też bardzo zdrowy, dlatego też oliwa z oliwek znajduje swoje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w medycynie naturalnej i kosmetologii.


Lecznicze działanie oliwy z oliwek
Oliwa z oliwek zawiera aż 72 % kwasu oleinowego należącego do grupy tłuszczy jednonienasyconych, które chronią organizm przed chorobami układu krążenia, w tym chorób uważnych za cywilizacyjne takich jak choroba wieńcowa i miażdżyca. Ponadto badania nad leczniczymi właściwościami oliwy z oliwek wykazały, że regularne spożywanie tego tłuszczu chroni organizm przed nadciśnieniem tętniczym, oliwa z oliwek ma również działanie przeciwzapalne, jest silnym antyoksydantem, czyli oczyszcza organizm z toksyn, dzięki dużej zawartości witamy A, E. Regularne spożywanie oliwy z oliwek jest również polecane ze względu na dużą zawartość witaminy D, którą powinno się przyjmować w okresie od jesieni do późnej wiosny.

Regularne spożywanie oliwy z oliwek zaleca się osobom chorym na:
- nadciśnienie tętnicze
- cukrzycę
- stwardnienie rozsiane
- alzheimera
- toczeń
- astmę oskrzelową
- osteoporozę
- miażdżycę
- w walce z zaparciami
- jako suplement diety zapobiegający krzywicy u dzieci

Nasza porada:
Oliwa z oliwek pomaga wyleczyć jęczmień na oku i minimalizuje opuchliznę, wystarczy przyłożyć oko do szyjki butelki z oliwą z oliwek na kilkanaście minut i pozwolić by oko i skóra wokół niego wchłaniały lecznicze opary.

 

Oliwa z oliwek dla urody

Oliwa z oliwek znajduje również szerokie zastosowanie w kosmetologii, jej zbawienną moc dla urody już wieki temu doceniły mieszkanki krajów śródziemnomorskich, które uważają iż swoją piękną cerę i włosy zawdzięczają właśnie codziennym zabiegom  z użyciem oliwy z oliwek, która łagodzi skutki upalnego klimatu. Oliwa z oliwek ma działanie silnie nawilżające, może więc być stosowana jako naturalny olejek do ciała, który dzięki zawartości witaminy F zapobiega i chroni skórę przed utratą wilgoci, oraz przywraca naturalną ochronę lipidową skóry. Oliwa z oliwek jest również polecana osobom z :
- z alergiami skórnymi ( np. do zmywania makijażu)
- atopowym zapaleniem skóry
- łuszczycą
- borykającym się z kruchymi i rozdwajającymi się paznokciami
- z delikatnymi, przesuszonymi i zniszczonymi włosami.

Odżywka do suchych i zniszczonych włosów
 2 łyżki oliwy z oliwek, kilka kropli soku z cytryny i witamina e ( może być w kroplach, lub rozgnieciona tabletka). Całość mieszamy i nakładamy na włosy, a pozostałą mieszankę wmasowujemy w skórę głowy, odżywkę należy pozostawić na 30 minut, a następnie głowę umyć szamponem aż do zmycia tłustej mieszanki. Zabieg można powtarzać co dwa tygodnie.

Maseczka do cery suchej i alergicznej
2 łyżki jogurtu naturalnego, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżeczka naturalnego miodu. Całość mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji i nakładamy na twarz omijają okolice oczu i ust. Maseczkę należy pozostawić na twarzy przez 15 min, a następnie umyć czystą ciepłą wodą.

Naturalny peeling do skóry delikatnej
2 łyżki oliwy z oliwek, 3-4 łyżki cukru spożywczego i 1 łyżka żelu pod prysznic, całość mieszamy i nakładamy na wilgotną skórę delikatnie masują, po 5-10 minutowym masażu peeling zmywamy, nakładamy na skórę emulsję, lub wcieramy oliwę z oliwek. Po takim zabiegu ciało powinno być gładkie, oczyszczone i dobrze nawilżone.