Jak przestawić zegar biologiczny dziecka - czyli nauka przesypiania nocy

18 czerwca 2018, ZDROWIE & ODŻYWIANIE Patrycja Deja
Jak przestawić zegar biologiczny dziecka - czyli nauka przesypiania nocy

Mówi się, że zegar biologiczny noworodka jest uzależniony od potrzeb jego żołądka, co jest oczywiście prawdą ale tylko częściowo. Nie oznacza to bowiem, że na każde karmienie dziecko musi robić przerwę we śnie. Małe dzieci potrafią bowiem jeść przez sen, a zaspokojenie głodu zanim dziecko się zupełnie wybudzi zapobiega płaczowi i przerwaniu nocnego snu. 

Obserwacja i nauka zwyczajów noworodka to podstawa

Jeśli chcesz nauczyć swoje maleństwo przesypiania nocy musisz najpierw poznać jego zwyczaje i reakcje. Mama bacznie obserwująca swoje dziecko bez problemu rozpoznaje płacz kiedy maleństwo dopomina się mleka i ten spowodowany mokrą pieluszką. Ponadto nawet kilkutygodniowe dziecko nie budzi się od razu najpierw zaczyna się kręcić, najczęściej mocniej ssie  smoczek, lub mlaska ustami poszukując pożywienia, jeśli wówczas zanim maluch się obudzi dostanie jeść, to zje i dalej będzie spokojnie spać. Należy jednak pamiętać, że nie karmimy dzieci leżących w łóżeczku, lub na łóżku rodziców, zawsze do posiłku należy wziąć maleństwo na ręce i unieść delikatnie główkę by się nie zadławiło, po każdym posiłku nawet śpiące dziecko należy ponosić przez chwilę pionowo by „ odbiło” wówczas można spokojnie pozwolić dziecku spać do następnego karmienia kiedy to cały rytuał powtarzamy. Po jedzeniu najlepiej jeśli ułożymy dziecko na boku co zapobiega zadławieniu kiedy dziecku się uleje.

 

Naucz dziecko, że w nocy jesteście w sypialni

Bardzo ważna jest granica między dniem a nocą, którą trudno wytłumaczyć noworodkowi, jednak nie zapominajmy, że kiedy dziecko było w brzuchu w dzień miało widniej a w nocy ciemniej, dlatego warto by w pokoju, w którym śpi dziecko było delikatne światło ( lampka) dzięki której będziesz widzieć maleństwo, która umożliwi karmieni i przewijanie. Zapalanie dodatkowego światła, bądź przechodzenie z dzieckiem na karmienie, lub przewijanie do innego pomieszczenia to duży błąd, przewinąć dziecko można w łóżeczku w ten sposób ograniczasz ilość bodźców, które mogą przerwać sen maleństwa. Dziecko szybko zrozumienie, że noc jest mało atrakcyjna i coraz spokojniej będzie ją przesypiać, pod warunkiem że zostaną zaspokojone wszystkie jego potrzeby. Są oczywiście i takie dzieci, które mimo regularnego karmienia i przewijania budzą się w nocy, co nie oznacza, że nie chce im się spać, pamiętamy że długie miesiące spędziły wsłuchując się w bicie serca mamy, kiedy dziecko nie chce spać, jest najedzone, przewinięte i nie jest mu zimno najczęściej wystarczy je przytulić, większość dzieci które mają możliwość spania bardzo blisko mamy i czują jej zapach bez problemu przesypia noc.

 

Jak wydłużyć przerwy pomiędzy karmieniami

Nie należy tego robić zanim dziecko skończy 1 miesiąc życia, gdyż dłuższe przerwy bez posiłku mogą być niebezpieczne, oczywiście jeśli dziecko ma prawidłową wagę i samo opuszcza jeden posiłek nie ma w tym nic złego.

Dzieci karmione naturalnie najczęściej ze względu na niższą kaloryczność pokarmu mamy częściej jedzą, jeśli więc zamiast wieczornego mleka naturalnego otrzymają modyfikowane zapewne nasyci je co wydłuży przerwę pomiędzy posiłkami. W przypadku dzieci karmionych sztucznie doskonale sprawdza się zagęszczenie mleka kleikiem ryżowym, jednak w tym wypadku należy się kierować zaleceniami wiekowymi producenta kleiku, potem po ukończeniu 4 miesiąca życia z pomocą przychodzą kaszki ryżowe, które w porównaniu do samego mleka mają więcej wartości odżywczych. Jest to czas kiedy ponownie należy poznać nocne zwyczaje dziecka, zaobserwować czy się wybudza i kręci przed każdym karmieniem, a może nie dopomina się jednego nocnego posiłku itp. Jeśli dziecko nadal je regularnie co 3 godziny poczekajmy aż ukończy 6 miesięcy

 i wtedy zaczynamy wydłużać przerwy pomiędzy karmieniami najpierw o 10 min, potem 15, 30 itp. Nie warto natomiast przesadzać jeśli dziecko daje wyraźne sygnały, że jest głodne nie przeciągajmy  przerwy i podajmy dziecku jedzenie w przeciwnym razie będzie płacz i nici ze spania.

Podsumowując zawsze warto być o krok przed dzieckiem,w czym pomoże baczna obserwacja malucha, mimo że jeszcze nie mówi możemy się kierować mową jego ciała. Nie dostarczajmy w nocy dziecku dodatkowych bodźców do których należą zapalenie światłą, hałasy, czy przenoszenie do innego pomieszczenia. Spełniaj potrzeby dziecka zanim zacznie domagać się tego płaczem, wówczas pośpisz dłużej, postaraj się tak zorganizować wszystko co jest Ci potrzebne w nocy dla dziecka, żebyś nie musiała niczego szukać i nie wydłużała czasu oczekiwania na jedzenie, czy zmianę pieluszki. To zagwarantuje całej rodzinie spokojny sen.