Jak przestawić zegar biologiczny dziecka - czyli nauka przesypiania nocy

Patrycja Deja / 18 czerwca 2018

Mówi się, że zegar biologiczny noworodka jest uzależniony od potrzeb jego żołądka, co jest oczywiście prawdą, ale tylko częściowo. Nie oznacza to bowiem, że na każde karmienie dziecko musi robić przerwę we śnie. Małe dzieci potrafią bowiem jeść przez sen, a zaspokojenie głodu, zanim dziecko się zupełnie wybudzi, zapobiega płaczowi i przerwaniu nocnego snu. Obserwacja i nauka zwyczajów noworodka to podstawa.

Jak przestawić zegar biologiczny dziecka - czyli nauka przesypiania nocy

Jak nauczyć dziecko przesypiania nocy?

Jeśli chcesz nauczyć swoje maleństwo przesypiania nocy, musisz najpierw poznać jego zwyczaje i reakcje. Mama bacznie obserwująca swoje dziecko bez problemu rozpoznaje płacz, kiedy maleństwo dopomina się mleka i ten spowodowany mokrą pieluszką. Ponadto nawet kilkutygodniowe dziecko nie budzi się od razu najpierw, zaczyna się kręcić, najczęściej mocniej ssie smoczek, lub mlaska ustami, poszukując pożywienia, jeśli wówczas, zanim maluch się obudzi, dostanie jeść, to zje i dalej będzie spokojnie spać. Należy jednak pamiętać, że nie karmimy dzieci leżących w łóżeczku, lub na łóżku rodziców, zawsze do posiłku należy wziąć maleństwo na ręce i unieść delikatnie główkę by się nie zadławiło, po każdym posiłku nawet śpiące dziecko należy ponosić przez chwilę pionowo by „odbiło” wówczas można spokojnie pozwolić dziecku spać do następnego karmienia, kiedy to cały rytuał powtarzamy. Po jedzeniu najlepiej jeśli ułożymy dziecko na boku, co zapobiega zadławieniu, kiedy dziecku się uleje.

Naucz dziecko, że w nocy jesteście w sypialni - wyznacz granicę pomiędzy dniem i nocą

Bardzo ważna jest granica między dniem a nocą, którą trudno wytłumaczyć noworodkowi, jednak nie zapominajmy, że kiedy dziecko było w brzuchu, w dzień miało widniej a w nocy ciemniej, dlatego warto by w pokoju, w którym śpi dziecko, było delikatne światło (lampka), dzięki której będziesz widzieć maleństwo, która umożliwi karmieni i przewijanie. Zapalanie dodatkowego światła, bądź przechodzenie z dzieckiem na karmienie, lub przewijanie do innego pomieszczenia to duży błąd, przewinąć dziecko można w łóżeczku, w ten sposób ograniczasz ilość bodźców, które mogą przerwać sen maleństwa. Dziecko szybko zrozumienie, że noc jest mało atrakcyjna i coraz spokojniej będzie ją przesypiać, pod warunkiem, że zostaną zaspokojone wszystkie jego potrzeby. Są oczywiście i takie dzieci, które mimo regularnego karmienia i przewijania budzą się w nocy, co nie oznacza, że nie chce im się spać, pamiętamy, że długie miesiące spędziły, wsłuchując się w bicie serca mamy, kiedy dziecko nie chce spać, jest najedzone, przewinięte i nie jest mu zimno, najczęściej wystarczy je przytulić, większość dzieci, które mają możliwość spania bardzo blisko mamy i czują jej zapach, bez problemu przesypia noc.

…recommends consuming no more than 50 g of sugar per day (12 teaspoons). Human beings eat much more than this every day. 

Jak wydłużyć przerwy pomiędzy karmieniami

Nie należy tego robić, zanim dziecko skończy 1 miesiąc życia, gdyż dłuższe przerwy bez posiłku mogą być niebezpieczne, oczywiście jeśli dziecko ma prawidłową wagę i samo opuszcza jeden posiłek, nie ma w tym nic złego. Dzieci karmione naturalnie najczęściej ze względu na niższą kaloryczność pokarmu mamy częściej jedzą, jeśli więc zamiast wieczornego mleka naturalnego otrzymają modyfikowane, zapewne nasyci je, co wydłuży przerwę pomiędzy posiłkami. W przypadku dzieci karmionych sztucznie doskonale sprawdza się zagęszczenie mleka kleikiem ryżowym, jednak w tym wypadku należy się kierować zaleceniami wiekowymi producenta kleiku, potem po ukończeniu 4 miesiąca życia z pomocą przychodzą kaszki ryżowe, które w porównaniu do samego mleka mają więcej wartości odżywczych. Jest to czas, kiedy ponownie należy poznać nocne zwyczaje dziecka, zaobserwować czy się wybudza i kręci przed każdym karmieniem, a może nie dopomina się jednego nocnego posiłku itp. Jeśli dziecko nadal je regularnie co 3 godziny poczekajmy, aż ukończy 6 miesięcy i wtedy zaczynamy wydłużać przerwy pomiędzy karmieniami najpierw o 10 min, potem 15,30 itp. Nie warto natomiast przesadzać jeśli dziecko daje wyraźne sygnały, że jest głodne, nie przeciągajmy przerwy i podajmy dziecku jedzenie, w przeciwnym razie będzie płacz i nici ze spania. Podsumowując, zawsze warto być o krok przed dzieckiem, w czym pomoże baczna obserwacja malucha, mimo że jeszcze nie mówi, możemy się kierować mową jego ciała. Nie dostarczajmy w nocy dziecku dodatkowych bodźców, do których należą zapalenie światłą, hałasy, czy przenoszenie do innego pomieszczenia. Spełniaj potrzeby dziecka, zanim zacznie domagać się tego płaczem, wówczas pośpisz dłużej, postaraj się tak zorganizować wszystko, co jest Ci potrzebne w nocy dla dziecka, żebyś nie musiała niczego szukać i nie wydłużała czasu oczekiwania na jedzenie, czy zmianę pieluszki. To zagwarantuje całej rodzinie spokojny sen.

Zaufaj instynktowi

Od wieków wiadomo, że dla nowo narodzonego dziecka najważniejszy jest kontakt z mamą, a ta instynktownie wie, co dla dziecka jest najlepsze i podświadomie potrafi wyczuć potrzeby malucha. Warto również pamiętać, że noworodek to mały człowiek, a każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby. Fakt, że dziecko kuzynku już w wieku 2 miesięcy przestało jeść w nocy, nie oznacza, że wasze też nie powinni. I odwrotnie jeśli koleżanka ma dwuletnie dziecko, które nadal budzi się na jedzenie w nocy, nie oznacza, że inne dziecko trzeba dokarmiać na siłę. Przesypiane nocy przez małe dziecko jest możliwe tylko po osiągnięciu kompromisu pomiędzy potrzebami malucha i możliwościami rodziców. Jeśli więc dziecko będzie nakarmione i przewinięte, a rodzice są w stanie przebudzić się, zanim dziecko płaczem zaalarmuje, że jest głodne. Pierwsze sześć miesięcy nie będzie kojarzyć się z długimi nieprzespanymi nocami, a rytuałami, dzięki którym w domu zapanował spokój i harmonia.