Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu

Małgorzata Florków / 26 listopada 2019

Cięcie cesarskie to poważna operacja przeprowadzana wyłącznie z powodu wskazań zdrowotnych. Po cięciu pozostaje blizna, która będzie nam towarzyszyć przez całe życie. Zazwyczaj po operacji lekarze przekazują pacjentkom informacje dotyczące przebiegu operacji oraz jak będzie wyglądał okres po porodzie. Nie skupiają się cięciu, które uszkadzając tkanki, może prowadzić do późniejszych konsekwencji zdrowotnych.

Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu

Jakie są skutki cięcia cesarskiego?

Po przeprowadzony cięciu cesarskim powstaje blizna, która jest pozostałością po nieodwracalnym uszkodzeniu skóry oraz tkanek, które się pod nią znajdują. Podczas gojenia się dochodzi do nadbudowania się nowych tkanek w miejscu uszkodzonych komórek. Jednak ich ułożenie nie jest takie same jak przed wykonaniem zabiegu. Efekcie dochodzi do powstania nieregularnej i zbitej warstwy komórek tkanki łącznej. Widoczna cięcie po przeprowadzonej operacji to najmniejszy problem. W trakcie wykonywania CC zostaje przeciętych i uszkodzonych kilka warstw tkanek tj. skóra, tkanka podskórna, powięź, mięśnie, otrzewna i macica. Podczas procesu gojenia się powstają zrosty. Sytuacja ta zazwyczaj dotyka głębsze partie. W wyniku tego mogą pojawić się problemy zdrowotne, które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Powikłaniem po cesarskim cięciu mogą być zaburzenia w funkcjonowaniu układu rozrodczego, a także moczowego. Zrosty w głębszych warstwach mogą powodować także wystąpienie dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego i głowy. Niektóre kobiety skarżą się również na uciążliwy ból obejmujący układ mięśniowo-powięziowy. Dzięki odpowiedniej wiedzy i pielęgnacji można uniknąć takich problemów.

Diagnostyka blizny

Diagnostyka blizny polega na dokonaniu oceny jej wyglądu, a także ruchomości. W tym celu układa się opuszki palców bezpośrednio na bliźnie i wykonuje jej przesuwanie w różnych kierunkach. W taki sposób specjalista może dokonać oceny przesuwalności skóry względem powięzi. W sytuacji prawidłowej blizna możliwe jest uniesienie blizny. Jeśli jest to niemożliwe, oznacza to dysfunkcję tego obszaru. W medycynie wyróżnia się kilka typów blizn ze względu na podział Mustoe:

- blizna prawidłowa - ma kolor jasny, blizna ta jest określana jako perłowa. Jest płaska, co oznacza, że nie wykracza poza obszar otaczającej ją skóry.

- blizna nieprawidłowa - posiada kolor czerwony. U osób z blizną nieprawidłową pojawia się świąd, a także bolesność. Widoczne jest lekkie uniesienie blizny poza obszar skóry, który ją otacza. Ten rodzaj blizn z biegiem czasu może stać się płaski i zmienić kolor na jaśniejszy.

- blizna przerosła liniowa - to czerwona blizna, która zazwyczaj nie wywołuje uczucia swędzenia lub bólu. Jest lekko uniesiona i nie wykracza poza obszar rany chirurgicznej.

- blizna przerosła o dużej powierzchni - jest to blizna płaszczyznowa i wypukła, która może wywoływać uczucie swędzenia.

- mały bliznowiec - to blizna, która jest wypukła i ograniczona. Towarzyszy jej uczucie swędzenia. Małe bliznowce wykraczają poza ranę chirurgiczną.

- duży bliznowiec - jest to duża i wypukła blizna, która wywołuje uczucie świądu, a także ból. Ten rodzaj blizny obejmuje również obszar poza raną chirurgiczną.

Mobilizacja blizny (rehabilitacja blizny po cesarskim cięciu)

Zazwyczaj wychodząc ze szpitala kobieta, która przeszła cesarskie cięcie, dostaje zalecenia, dotyczące odpowiedniej pielęgnacji cięcia. Dotyczą one podstawowej pielęgnacji, wietrzenia blizny oraz tego, że nie należy uciskać jej gumką od bielizny. W momencie ściągnięcia szwów zazwyczaj bagatelizuje się sprawę cięcia, które zostało wykonane podczas operacji. W sporadycznych przypadkach lekarz ginekolog podczas kontroli ginekologicznej zaleci masowanie blizny oraz poinstruuje, jak należy to robić. Jednak zdarza się to bardzo rzadko. W większości przypadków nie mówi się o rehabilitacji blizny, która może pomóc zapobiec późniejszym problemom zdrowotnym.

Fizjoterapeuci traktują bliznę po CC jako element ruchy, który należy odpowiednio zmobilizować i uelastycznić. Jest to bardzo ważne, gdyż brak takiej rehabilitacji może spowodować, że blizna stanie się punktem przeciążenia oraz zmieni wektor sił, które działają na narząd ruchy. Bez znaczenia jest, czy blizna jest świeża, czy długoletnia warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Odpowiednia mobilizacja blizny po porodzie sprawi, że stanie się ona elastyczna. Tkanki, które ją otaczają, będą lepiej ukrwione, dzięki czemu substancje odżywcze będą szybciej dostarczane. Lepsze ukrwienie sprzyja również przyśpieszeniu usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii, dzięki czemu proces gojenia się blizny przebiega szybciej. Odpowiednia rehabilitacja blizny po cesarskim cięciu poprawia elastyczność i rozluźnia zbitą oraz pogrubioną tkankę łączną w miejscu blizny. Zapobiega to powstawaniu zrostów. Wizyta u fizjoterapeuty nie opiera się jedynie na masażu miejsca, w którym było przeprowadzane cięcie, ale również mięśni i powięź, która ją otacza. Do tego celu wykorzystuje się masaż głęboki, poprzeczny, funkcyjny, a także techniki energizacji mięśni oraz techniki powięziowe. Zadowalające efekty w mobilizacji blizny przynosi również aplikacja kinesiotapingu, czyli pilastrowania dynamicznego. Metoda ta opiera się na oklejaniu miejsca cięcia kolorowymi plastrami, które redukują napięcie na receptory skórne, zmniejszając przy tym dolegliwości bólowe.