Wysypka w ciąży

Patrycja Deja / 13 maja 2016

Wysypki w ciąży są w większości przypadków spowodowane burzą hormonów, która ma bardzo duży wpływ na cały organizm, w tym także na skórę. Ponadto kobiety w ciąży są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju uczulenia i choroby, gdyż układ odpornościowy w ciągu tych szczególnych w życiu każdej kobiety 9 miesięcy, jest w znacznym stopniu obniżony, by nie reagował na płód jak na ciało obce czy pasożyta. Skóra podczas ciąży jest bardzo rozciągnięta, przez co osłabiona i w większym stopniu narażona wszelkie choroby, pasożyty i zakażenia.

Wysypka w ciąży

Większość wysypek występujących u kobiet w ciąży jest zupełnie niegroźna zarówno dla matki, jak i dziecka, nie należy ich jednak bagatelizować i wszystkie zmiany skórne należy skonsultować z lekarzem. Do najczęściej występujących wysypek u ciężarnych należą:

Pokrzywka ciążowa

Niewielkie grudki najczęściej w okolicach rozstępów, a więc na brzuchu, biodrach, niezwykle rzadko na kończynach, wysypka raczej nie występuje na twarzy. Ta uciążliwa i wyjątkowo swędząca przypadłość pojawia się u niektórych kobiet pod koniec ciąży około 34 tygodnia i znika tuż po porodzie.

Przyczyny:
- alergia pokarmowa
- ukąszenie owada błonkoskrzydłowatego
- reakcja na przyjmowane leki
- problemy z tarczycą
- choroba nowotworowa
- produkcja przed układ immunologiczny substancji zwalczające własne tkanki
Objawy:
- Świąd
- Pieczenie
- Czerwone bąble
Leczenie
Jak w przypadku każdego innego leczenia należy ten fakt skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, najskuteczniejsze w tym wypadku są doustne leki kortykosteroidowe, przeciwhistaminowe, które przynoszą natychmiastową ulgę. Mimo że wysypka jest wyjątkowo uciążliwa, nie ma żadnego wpływu na zdrowie dziecka i matki.

Świerzbiączka ciążowa - Skaza Besneira

Świerzbiączka ciążowa to dermatoza, czyli choroba skórna, która najczęściej atakuje kobiety w ciąży i jest wyjątkowo uciążliwa. Pojawia się jako duże czerwone i swędzące placki na brzuchu, dekolcie, ramionach, nogach i pośladkach. Świerzbiączka podobnie jak większość wysypek ciążowych występuje w miejscach, gdzie najczęściej tworzą się rozstępy. Świerzbiączka pojawia się najczęściej w drugim i trzecim trymestrze, a czasem w ostatnim tygodniu ciąży i może się utrzymywać nawet do trzech tygodni po porodzie, a więc do momentu, kiedy w organizmie kobiety poziom hormonów zostaje naturalnie uregulowany. Zmiany skórne występują na twarzy, karku, zgięciach łokci i kolan, oraz na brzuchu.
Przyczyny:
Świerzbiączka ciążowa bardzo często występuje u kobiet chorych na atopowe zapalenie skóry, astmę oskrzelową, katar alergiczny.
Objawy:
- Nadmierne przesuszenie skóry
- Świąd
- Rumień
- nadmierne złuszczanie skóry
- skóra przypomina rybie łuski
Leczenie:
W przypadku świerzbiączki lekarz nie ustala konkretnego leczenia, a zaleca jedynie przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, które uśmierzają świąd, niemalże od razu po ich przyjęciu.

Grudkowe zapalenie skóry

Jest to wysypka, którą wywołuje podwyższony poziom gonadotropin i obniżony poziom estrogenu oraz kortyzolu, jej pojawienie się jest ściśle związane z burzą hormonalną. Wysypka to niewielkie czerwone krostki ze skorupką na czubku wywołujące swędzenie i mogące się pojawić w każdym okresie ciąży. Wysypkę charakteryzuje różne natężenie swędzenia od bardzo uciążliwego po delikatne. Grudkowe zapalenie skóry nie jest groźne zarówno dla matki, jak i dziecka. Najczęściej znika jeszcze w trakcie ciąży lub tuż po porodzie.
Leczenie:
Leczenie tego rodzaju wysypki polega na przyjmowaniu doustnie leków kortykosteroidowych, które przynoszą szybką ulgę.

Liszajec opryszczkowy

Jest niezwykle rzadką wysypką i najczęściej atakuje kobiety w ciąży, objawem są pęcherze ropne o spiralnym kształcie, które pojawiają się na kilka dni i znikają, po upływie kilku dni pojawiają się kolejne, które znów znikają itd. Pojawieniu się liszajca opryszczkowego towarzyszą dreszcze, gorączka, bóle stawów, wymioty, biegunka o różnym nasileniu, a nawet wypadanie włosów. Pęcherzom ropnym towarzyszy nieprzyjemny świąd i pieczenie.
Leczenie:
Leczenie polega na przyjmowaniu hormonów adrenokortykotropowych, dzięki którym organizm zwiększa produkcję steroidów i kortyzonu pomagających w szybkim zwalczeniu choroby. Mimo natychmiastowego podjęcia leczenia u większości chorych liszajec opryszczkowy pozostawia blizny w miejscu pryszczy. Jednym z objawów towarzyszących wysypce jest drastyczny spadek wapnia we krwi. Nie wiadomo jednak, czy hipokalcemia (niedobór wapnia) jest spowodowany liszajcem opryszczkowym, czy też radykalny spadek wapnia wywołuje chorobę.

Zapalenie mieszków włosowych

Jest to wysypka, która występuje w górnych partiach tułowiu, są to niewielkie ropiejące guzki w okolicy mieszków włosowych. Wysypka jest bardzo uciążliwa i może się pojawić na każdym etapie ciąży.
Leczenie:
Leczenie najczęściej ogranicza się do podania leków przeciwhistaminowych, które łagodzą swędzenie i zapobiegają powstawaniu nowych ognisk zapalenia.


Rodzajów wysypek pojawiających się w okresie ciąży jest bardzo wiele, od alergicznych po typowe dla ciężarnych w większości przypadków są one niegroźne zarówno dla matki, jak i dziecka, jednak zawsze warto pojawienie się zmian skórnych skonsultować z lekarzem, tym bardziej że większości chorób zakaźnych również towarzyszą wysypki. Nie należy również samodzielnie podejmować leczenie, gdyż leki, maści i kremy w stu procentach bezpieczne nawet dla małych dzieci mogą zagrażać, a nawet uszkodzić rozwijający się płód.