Wysypka w ciąży

Patrycja Deja / 13 maja 2016

Wysypki w ciąży są w większości przypadków spowodowane burzą hormonów, która ma bardzo duży wpływ na cały organizm, w tym także na skórę. Ponadto kobiety w ciąży są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju uczulenia i choroby, gdyż układ odpornościowy w ciągu tych szczególnych w życiu każdej kobiety 9 miesięcy jest w znacznym stopniu obniżony by nie reagował na płód jak na ciało obce czy pasożyta.

Wysypka w ciąży


Większość wysypek występujących u kobiet w ciąży jest zupełnie niegroźna zarówno dla matki, jak i dziecka, nie należy ich jednak bagatelizować i wszystkie zmiany skórne należy skonsultować z lekarzem. Do najczęściej występujących wysypek u ciężarnych należą:

  • Pokrzywka ciążowa

 Niewielkie grudki najczęściej w okolicach rozstępów, a więc na brzuchu, biodrach, niezwykle rzadko na kończynach, wysypka raczej nie występuje na twarzy. Ta uciążliwa i wyjątkowo swędząca przypadłość pojawia się u niektórych kobiet pod koniec ciąży około 34 tygodnia i znika tuż po porodzie.
Leczenie
Jak w przypadku każdego innego leczenia należy ten fakt skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, najskuteczniejsze w tym wypadku są doustne leki kortykosteroidowe, które przynoszą natychmiastową ulgę. Mimo że wysypka jest wyjątkowo uciążliwa nie ma żadnego wpływu na zdrowie dziecka i matki.

  • Świerzbiączka ciążowa

Pojawia się jako duże czerwone i swędzące placki na brzuchu, dekolcie, ramionach, nogach i pośladkach. Świerzbiączka podobnie jak większość wysypek ciążowych występuje w miejscach, gdzie najczęściej tworzą się rozstępy. Świerzbiączka pojawia się najczęściej w drugim i trzecim trymestrze, a czasem w ostatnim tygodniu ciąży i może się utrzymywać nawet do trzech tygodni po porodzie, a więc do momentu, kiedy w organizmie kobiety poziom hormonów zostaje naturalnie uregulowany.
Leczenie
W przypadku świerzbiączki lekarz nie ustala konkretnego leczenia, a zaleca jedynie przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, które uśmierzają świąd, niemalże od razu po ich przyjęciu.

  • Grudkowe zapalenie skóry

Jest to wysypka, którą wywołuje podwyższony poziom gonadotropin i obniżony poziom estrogenu oraz kortyzolu, jej pojawienie się jest ściśle związane z burzą hormonalną. Wysypka to niewielkie czerwone krostki ze skorupką na czubku wywołujące swędzenie i mogące się pojawić w każdym okresie ciąż. Wysypkę charakteryzuje różne natężenie swędzenia od bardzo uciążliwego po delikatne. Grudkowe zapalenie skóry nie jest groźne zarówno dla matki, jak i dziecka.
Leczenie
Leczenie tego rodzaju wysypki polega na przyjmowaniu doustnie leków kortykosteroidowych, które przynoszą szybką ulgę.

  • Liszajec opryszczkowy

Jest niezwykle rzadką wysypką i najczęściej atakuje kobiety w ciąży, objawem są pęcherze ropne o spiralnym kształcie, które pojawiają się na kilka dni i znikają, po upływie kilku dni pojawiają się kolejne, które znów znikają itd. Najczęściej pojawieniu się liszajca opryszczkowego towarzyszą dreszcze, gorączka, bóle stawów, wymioty, biegunka o różnym nasileniu, a nawet wypadanie włosów. Pęcherzom ropnym towarzyszy nieprzyjemny świąd i pieczenie.
Leczenie
Leczenie polega na przyjmowaniu hormonów adrenokortykotropowych, dzięki którym organizm zwiększa produkcję steroidów i kortyzonu pomagających w szybkim zwalczeniu choroby. Mimo natychmiastowego podjęcia leczenia u większości chorych liszajec opryszczkowy pozostawia blizny w miejscu pryszczy.

  • Zapalenie mieszków włosowych

Jest to wysypka, która występuje w górnych partiach tułowiu, są to niewielkie ropiejące guzki w okolicy mieszków włosowych. Wysypka jest bardzo uciążliwa i może się pojawić na każdym etapie ciąży.
Leczenie
Leczenie najczęściej ogranicza się do podania leków przeciwhistaminowych, które łagodzą swędzenie i zapobiegają powstawaniu nowych ognisk zapalenia.

Rodzajów wysypek pojawiających się w okresie ciąży jest bardzo wiele, od alergicznych po typowe dla ciężarnych w większości przypadków są one niegroźne zarówno dla matki, jak i dziecka, jednak zawsze warto pojawienie się zmian skórnych skonsultować z lekarzem, tym bardziej że większości chorób zakaźnych również towarzyszą wysypki. Nie należy również samodzielnie podejmować leczenie, gdyż leki, maści i kremy w stu procentach bezpieczne nawet dla małych dzieci mogą zagrażać, a nawet uszkodzić rozwijający się płód.