Dieta oczyszczająca - jak zrobić detoks organizmu

Patrycja Deja / 21 lutego 2019

Detoks organizmu, czyli dieta oczyszczająca jest najlepszą metodą na pozbycie się z organizmu szkodliwych toksyn. Ludzki organizm powinien być oczyszczany przynajmniej raz w roku. Najlepszy czas na detoks to wczesna wiosna. A czy wiesz jakie objawy mogą świadczyć o silnym zanieczyszczeniu szkodliwymi toksynami? Czy wiesz, że głodówka to nie jedyny sposób na detoks organizmu? Z nami poznasz najpopularniejsze diety oczyszczające.

Dieta oczyszczająca - jak zrobić detoks organizmu

Dlaczego należy stosować diety oczyszczające?

Stresogenny tryb życia, jedzenie w pośpiechu, spożywanie fast foodów, półproduktów, a także żywności o bardzo długim terminie przydatności, która zawiera liczne konserwanty i sztuczne barwniki, regularne jedzenie dużych ilości słodyczy czy częste picie kolorowych napój gazowanych, a także alkohol i palenie tytoniu, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Wszystkie te czynniki, pozostawiają w naszych organizmach ślad w postaci toksyn i innych trujących substancji, które osłabiają wszystkie procesy zachodzące w ciele człowieka.

Jak rozpoznać objawy zanieczyszczenia organizmu?

Zanieczyszczony toksynami organizm jest narażony i bardziej podatny na większość chorób cywilizacyjnych. Kiedy więc dojdzie do dużego stężenia szkodliwych substancji, nasze ciało zaczyna wysyłać sygnały ostrzegawcze. W ten sposób otrzymujemy czas na działania profilaktyczne. Statystyki są jednak bezlitosne, większość ludzi bagatelizuje drobne dolegliwości, licząc, że to przejściowa niedyspozycja.

Objawy świadczące o dużym zanieczyszczeniu organizmu:

- brak energii;

- zmęczenie;

- problemy z koncentracją;

- szara cera;

- suche włosy.

Oczyszczanie organizmu nie zawsze musi polegać na głodówce, tym bardziej że ze względu na stan zdrowia całkowite odstawienie pokarmów czasem nie jest wskazane. Podstawą każdej diety oczyszczającej jest błonnik pokarmowy, którego dostarczają owoce i warzywa krzyżowe. Jest to grupa roślin zawierająca glukozynolany, związki o działaniu oczyszczającym, antybakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwnowotworowym. Początki diet oczyszczających mogą być trudne. Nagromadzone toksyny zaczynają się stopniowo uwalniać, a temu często towarzyszą nieprzyjemne objawy. Do najczęściej spotykanych symptomów uwalniania z organizmu zanieczyszczeń towarzyszą:

- nieprzyjemna woń potu

- nieprzyjemna woń moczu

- plamy na języku

- nieświeży oddech

- wypryski na skórze, przypominające trądzik

Nie należy jednak zrażać się opisanymi dolegliwościami, to znak, że dieta oczyszczająca działa i organizm wydala szkodliwe toksyny.

Warzywa krzyżowe - najlepsze naturalne antyoksydanty

Warzywa krzyżowe to jedno z największych dobrodziejstw natury, oczyszczają organizm z toksyn, działają antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwnowotworowo. Wśród warzyw krzyżowych znajdują się wszystkie:

warzywa kapustne

liściaste

rzepakowe

oleiste

warzywa, z których powstają przyprawy jak kurkuma czy imbir

Warzywa krzyżowe najczęściej stosowane w dietach oczyszczających to:

brokuły

brukselka

kapusta

rzodkiewka

rzepak

jarmuż

gorczyca

rukiew

rukola

chrzan.


Najpopularniejsze diety oczyszczające

Głodówka - głodówka to jedna z najstarszych metod na detoks organizmu. Niestety nie każda głodówka ma dobroczynny wpływ na ludzkie zdrowie i nie każdy może sobie pozwolić na tak radykalne odstawienie żywności. Głodówki są polecane tylko zdrowym osobom, których organizm nie poniesie żadnych strat podczas jedno lub kilkudniowej głodówki. Oczyszczająca organizm głodówka może trwać od 1 do 7 dni. W tym czasie nic nie jemy, pijąc jedynie niegazowaną wodę mineralną w dużych ilościach, lub napary z ziół oczyszczających (np.mniszek, lekarski, łopian, skrzyp polny, koper włoski, brzoza, bratek, karczoch zwyczajny i wiele innych). Przy każdej głodówce należy pamiętać o konieczności częstego nawadniania organizmu. Wspomniane zioła należy zawsze kupować w aptece i skonsultować ich działanie z farmaceutom.

Jak przygotować organizm do głodówki

Przygotowania należy rozpocząć już na tydzień przed planowanym dniem odstawienia pokarmów. Pierwszym krokiem jest rezygnacja z kawy i herbaty, które wysuszają (odwadniają) organizm. Kolejnego dnia rezygnujemy ze słodyczy, napojów gazowanych i produktów przetworzonych, a także tych o bardzo długiej dacie przydatności (zawierają środki konserwujące). Trzeciego dnia do diety wprowadzamy owoce, warzywa, kasze. Kolejny krok to rezygnacja z białego pieczywa na rzecz razowego. Po siedmiu dniach wyrzeczeń rozpoczynamy głodówkę, która powinna trwać nie krócej niż 1 dzień i nie dłużej niż 7 dni. W tym czasie nie przyjmujemy żadnego pożywienia i regularnie uzupełniamy płyny niegazowaną wodą mineralną. Bardzo ważne jest, by po takim detoksie nie powracać do dawnej diety od razu. Stopniowo przyzwyczajamy organizm do jedzenia. Pierwszego dnia po głodówce pijemy rozcieńczone soki, drugiego dnia naturalne soki 100%, kolejnego wprowadzamy owoce, potem gotowane warzywa, następnie chude, gotowane mięso, potem nabiał. Do normalnych posiłków można powrócić po około 7 dni. Po takim detoksie warto przemyśleć dotychczasowe zwyczaje żywieniowe i zamienić półprodukty i fast foody na posiłki domowe przyrządzane z ekologicznych produktów. W przeciwnym razie głodową dietę będzie trzeba powtórzyć już za kilka miesięcy.

Oczyszczająca dieta owocowo warzywna

Jest to trzydniowa dieta oparta wyłącznie na świeżych owocach, surowych lub gotowanych na parze warzywach, bez dodatku soli. Przyprawy można zastąpić ziołami, oliwą z oliwek i sokiem z cytryny. Doskonałym urozmaiceniem owocowo warzywnego jadłospisu są soki naturalne najlepiej świeżo wyciskane, herbatki ziołowe i owocowe. Warto pamiętać, by po zakończeniu detoksu stopniowo wprowadzać do diety kolejne produkty.

Oczyszczająca dieta jabłkowa

Dieta jabłkowa, jak sama nazwa wskazuje, jest w głównej mierze oparta na jabłkach. Przez 1 do 3 dni należy spożywać jabłka w różnej formie. Surowe dzięki zawartości pektyn wymiatają z organizmu wszystkie zanieczyszczenia, pieczone są doskonałe na usprawnienie pracy wątroby i trzustki. Surowe jabłka można mieszać z jogurtem naturalnym. Kawę i herbatę zamieniamy na miętę, zieloną herbatę, sok z jabłek.

Oczyszczająca dieta sokowa

Jest to jedna z najmniej restrykcyjnych diet oczyszczających. Detoks polega na ograniczeniu się przez 14 dni do jedzenia lekkostrawnych posiłków. Smażone dania zamieniamy na grillowane, gotowane na te przygotowywane na parze, owoce i warzywa spożywamy surowe. Dodatkowo należy wypijać każdego dnia sok ze świeżo wyciśniętych owoców i warzyw od 0,5 l do 1 l, oraz sok z kiszonej kapusty około 50 ml dziennie.

Jak przygotować sok owocowo warzywny

Sok można codziennie przyrządzać z innego warzyw i owoców. Można również przygotować wieloskładnikową bombę oczyszczającą, którą wypijamy każdego dnia po śniadaniu, po obiedzie i na podwieczorek.

Oczyszczający sok owocowo warzywny - przepis

½ słodkiego jabłka

½ pomarańcza lub grejpfruta

½ świeżego ogórka

1 plaster grubości około 1 cm obranego selera

1 świeży burak

1 marchewka

pęczek pietruszki

⅛ świeżej kapusty

Całość blendujemy do uzyskania gładkiego soku, jeśli jest zbyt gęsty, koktajl można rozcieńczyć niewielką ilością wody mineralnej niegazowanej.

Oczyszczająca dieta śliwkowa

10-dniowa dieta 10 śliwek, to kolejna propozycja niewymagająca wielu wyrzeczeń. Przez 10 dni jedz wyłącznie lekkostrawne potrawy, gotowane, pieczone lub grillowane. Zrezygnuj ze słodyczy i napojów gazowanych. Do diety wprowadź wywar z suszonych śliwek. Każdego wieczora zalewaj 10 suszonych śliwek przegotowaną wodą i przed śniadaniem wypij wywar, a śliwki zjedz. Następnie zalej kolejne 10 suszonych śliwek, które należy spożyć po kolacji, wywar wypić, czynność powtarzamy przez 10 kolejnych dni. Do diety włącz warzywa i owoce, a także jogurt naturalny, kefir i koniecznie sok z kiszonej kapusty.

Oczyszczająca dieta cytrynowa

Dieta trwa 7 dni i polega spożywaniu jedynie lekkostrawnych posiłków opartych na gotowanym chudym mięsie, gotowanych rybach, warzywach i owocach. Dodatkowo każdego dnia wypijaj sok z trzech świeżo wyciśniętych cytryn, rozcieńczonych z wodą w takich proporcjach, w jakich jesteś w stanie wypić przygotowany sok. Pierwsze podejście do diety cytrynowej często kończy się niepowodzeniem, dlatego można sok doprawić niewielką ilością miodu, którą codziennie zmniejszamy, tak by przyzwyczaić się do kwaśnego smaku.

Uwaga wszystkie diety oczyszczające są dedykowane osobom zdrowym, dlatego zawsze detoks należy poprzedzić wykonaniem morfologii i moczu. Z wynikami udajemy się do lekarza i informujemy o zamiarze przeprowadzenia detoksu. W przeciwnym wypadku dieta oczyszczająca może bardziej zaszkodzić niż pomóc.