Dieta sokowa - dieta oczyszczająca organizm

Małgorzata Karpińska / 9 kwietnia 2020

W ciągu ostatnich lat można zauważyć, że dużą popularnością cieszy się tzw. detoks sokowy, opierający się na wyłącznym spożywaniu soków. Z tego rozwiązania korzysta bardzo dużo firm cateringowych, jednak czy faktycznie taki sposób doskonale oczyszcza organizm z toksyn?

Dieta sokowa - dieta oczyszczająca organizm

Zasady diety sokowej

W czasie trwania detoksu spożywa się wyłącznie soki lub inne klarowne płyny pod postacią wody i herbaty. Zazwyczaj stosowanie diet sokowych wyklucza spożywanie innych pokarmów. Podczas diety liczba spożywanych kalorii jest bardzo ograniczona. Rygorystyczne diety trwają zazwyczaj od trzech do 7 dni. Diety sokowe, w których możliwe jest spożywanie określonych pokarmów stałych, stosuje się dłużej niż tydzień. 

Dieta, która opiera się wyłącznie na spożywaniu soku, jest zazwyczaj wegetariańska, ale może być także wegańska, ponieważ w niektórych planach odchudzających możliwe jest użycie dodatku miodu lub jogurtu do spożywanych soków, dzięki temu są one bardziej syte.

Do kogo skierowana jest dieta sokowa?

Dieta sokowa przeznaczona jest dla osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów, a także tych, którzy chcą wzbogacić swoją dietę w składniki odżywcze. Ponadto pozwala ona oczyścić organizm z toksyn. Wadą tego sposobu odżywiania się jest fakt, że praktycznie niemożliwe jest zaspokojenie wszystkich potrzeb żywieniowych. Niewielka liczba kalorii przekłada się na niską wartość odżywczą. Spożywanie owoców i warzyw jest niezwykle ważne w stosowaniu zrównoważonej diety. W związku, z czym każdy człowiek powinien spożywać minimum 5 porcji dziennie. Dzięki możliwości wyboru owoców i warzyw możliwe jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy, a także błonnika. Soki stosowane podczas diety zawierają znacznie mniejszą ilość błonnika oraz większą ilość cukru niż jeden owoc.

Czy warto stosować dietę sokową?

Podczas wyciskania soków eliminowane są niektóre składniki odżywcze. Soki zawierają niewielką ilość błonnika pokarmowego oraz żelaza. W przypadku stosowania diety sokowej do organizmu nie jest dostarczana odpowiednia ilość kwasów tłuszczowych omega-3, które odpowiadają za obniżenie cholesterolu i są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Kolejnym makro składnikiem, który nie zostaje dostarczony podczas stosowania diety sokowej, jest białko.

Ten rodzaj diety pomaga w walce z nadwagą, gdyż wyklucza on spożywanie tłuszczu i opiera się na ogromnym deficycie energetycznym. Utrata masy podczas stosowania diety jest zazwyczaj krótkoterminowa, gdyż skutkuje ona efektem jo-jo. Dieta taka trwa zazwyczaj kilka dni,a  po jej zakończeniu wraca się do poprzednich nawyków żywieniowych.

Dieta opierająca się na naturalnych i świeżo wyciskanych sokach zawiera dużą ilość cukru. Ze względu na niedobór błonnika cukier jest szybciej wchłaniany do krwi w obiegu niż w przypadku spożycia całego owocu. W wyniku tego następuje szybki wzrost poziomu cukru we krwi, który skutkuje wystąpieniem głodu, zwiększonym apetytem i rozdrażnieniem. Częste spożywanie cukru przyczynia się do wystąpienia próchnicy.

Dieta sokowa, a detoks

Wbrew krążącej opinii dieta sokowa nie ma nic wspólnego z detoksem. Organizm człowieka posiada własny system detoksykacji, w postaci wątroby, nerek, jelit i skóry. W związku z tym nie ma konieczności stosowania diety sokowej w celu detoksykacji.

Przeciwwskazania do stosowania diety sokowej

Dieta sokowa ma więcej wad niż zalet, jednak dużo osób się na nią decyduje. Ważne jest, aby mieć na uwadze pewne przeciwwskazania, które wykluczają taki sposób odżywiania. Dieta sokowa nie może być stosowana przez osoby cierpiące na cukrzycę, chorobę przewlekłą, padaczkę, zaburzenia odżywiania, niedokrwistość, niskie ciśnienie krwi, a także przyjmujących niektóre leki, które mogą wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Dieta sokowa nie jest wskazana także w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz osób będących w podeszłym wieku. Ten sposób odżywiania nie powinien być praktykowany przez osoby poniżej 18 roku życia.

Podczas stosowania diety sokowej może pojawić się zmęczenie, zawroty głowy, zaparcia i biegunka. W przypadku wystąpienia omdleń, wymiotów, ciężki biegunki, niskiego ciśnienia krwi oraz ekstremalnych zawrotów głowy konieczne jest natychmiastowe zaprzestanie stosowania diety i skonsultowanie się z lekarzem.