Czy naprawdę pochodzimy z różnych planet?

Patrycja Deja / 16 lutego 2018

Czy naprawdę pochodzimy z różnych planet? Jak często zadajecie sobie to pytanie, patrząc na ukochanego, który ze smakiem wcina ugotowany przez Was obiad, lub obdarowuje Was wymarzonym drobiazgiem. Spełnianie waszych zachcianek, czy trafienie w smak faceta to jedno, przypomnijcie sobie teraz, jak często mówicie, gdyby nie ja to on już dawno by zginął, zapomniał własnej głowy czy zawalił wszystkie terminy. Prawda jest taka, że udane relacje damsko – męskie wynikają z wzajemnego uzupełniania się. Badania socjologiczne prowadzone na mężczyznach i kobietach w różnym wieku, o różnym statusie materialnym, wykształceniu i pochodzeniu jednoznacznie wskazują przynajmniej 10 rażących różnic między kobietami i mężczyznami.

1. Damska intuicja

Pierwszą i niekwestionowaną, a także trudną do wyjaśnienia z naukowego punktu widzenia jest damska intuicja, której próżno szukać u przedstawicieli przeciwnej płci. Często mamy przeczucia uważane za wymysł przez naszych partnerów i kompletnie nierozumiane w chwili ich spełnienia, a czasem nawet jesteśmy z tego powodu podejrzewane o sabotaż czy celowe działanie na niekorzyść partnera. Trudno bowiem zrozumieć męskiemu umysłowi, który potrzebuje na wszystko twardych, najlepiej naukowo potwierdzonych dowodów, że masz przeczucie, że coś Ci podpowiada albo że słyszysz wewnętrzny głos, który mówi, uważaj, bo On dzisiaj złamie nogę. Jak często zostałyście z tego powodu wyśmiane przez mężczyzn?

2. Razem nie zginiecie.
Jeśli jesteś z mężczyzną w nowym nieznanym Wam miejscu, nie zginiesz z nim, jeśli on posiada mapę, mężczyźni znacznie lepiej czytają mapę i odszukują na niej punk, w którym właśnie się znajdują. Jeśli natomiast mapy nie posiadacie lepiej, żeby kobieta występowała w roli przewodnika. Choć często zarzuca się przedstawicielką płci pięknej, że nie znają się na mapie to, w sytuacji, gdy jej nie ma znacznie, szybciej się orientują w terenie aniżeli panowie, którzy bez instrukcji obsługi są kompletnie bezradni. Badania w Meksyku i Londynie przeprowadzone na dużej grupie kobiet i mężczyzn wykazały również, że panie znacznie lepiej zapamiętują trasę. Mężczyźni biorący udział w tych badaniach stracili o 78% więcej energii, szukając drogi powrotnej od kobiet. Dlatego drodzy panowie, jeśli wybieracie się na wakacje to tylko z przedstawicielką płci pięknej, w przeciwnym razie możecie nigdy z nich nie wrócić, jeśli zgubicie mapę.

3. Mężczyźni lubią jasne, krótkie komunikaty
Mężczyźni lubią jasne, krótkie komunikaty, a kobiety, no cóż, my lubimy, kiedy On nam czyta w myślach, co oczywiście jest niemożliwe (mężczyźni nie posiadają intuicji). Kobiety są romantyczkami, pragną być rozpieszczane i obsypywane klejnotami i czułymi słówkami, chcą by, ich facet zaczynał je pocieszać, zanim one same zorientują się, że wstały lewą nogą, by zabierał je na romantyczne wyprawy, pomagał w domu i poprosił o rękę, zanim same o tym zaczną myśleć. Pewnie większość facetów zrobiłaby to dla ukochanej, gdyby tylko ona o tym powiedziała, zdaniem naukowców mężczyźni nie mają pojęcia, czego pragną ich partnerki. Kobiety natomiast uważają, że spełnienie wypowiedzianego marzenia nie jest już tak romantyczne i cudowne. Podobnie jak kobiety tak i mężczyźnie lubią być zaskakiwani i uwielbiają, kiedy to panie spełniają ich najskrytsze marzenia, chociaż nie wymagają, by te czytały w ich myślach i analizowały po kilkaset razy każde wypowiedziane zdanie.

4. Kobieta dzieli włos na czworo.
Kobiety każde wyznanie, czy w złości wykrzyczane przez faceta zdanie analizują po kilkaset razy, szukając drugiego dna, przenośni, metafory, ukrytego znaczenia, niedopowiedzianego słowa itp. zastanawiają się nad mimiką i wyrazem twarzy w chwili, gdy padło analizowane zdanie lub słowo. Mężczyzna natomiast przyjmuje do wiadomości to, co usłyszą, jeśli więc chcesz mu coś powiedzieć, mów prosto z mostu on nie będzie analizował sto razy tego, co powiedziałaś, po prostu przyjmie do wiadomości i zajmie się czymś innym, co nie oznacza, że bagatelizuje Cię, lub twoje wyznanie.

5. Czy na pewno mówicie w tym samym języku
Dla Ciebie słowo „dom” to obowiązki – pranie, sprzątanie, prasowanie, gotowanie, zmywanie, zajmowanie się dziećmi
Dla niego słowo „dom” to ciepłe kapcie, kubek kawy, smaczny obiad, wygłupy z dziećmi i relaks przed telewizorem
Ty myślisz o pracy jako o odskoczni od codziennych obowiązków, on jak o przymusowych robotach? Jak często kłócicie się o to, kto jest bardziej zmęczony.

6. Porozmawiamy o uczuciach
Ośrodki przeżywania i okazywania w tym także wyrażania uczuć u kobiet są zlokalizowane w tej samej półkuli mózgowej, dlatego też paniom znacznie łatwiej jest mówić o uczuciach. Przedstawicielki płci pięknej znacznie częściej mówią, co czują, potrafią bez najmniejszych trudności ubrać w słowa zarówno pozytywne, jak i negatywne uczucia. W przypadku mężczyzn ośrodek przeżywania i okazywania uczuć mieści w dwóch różnych półkulach, dlatego też panowie są mniej skorzy do mówienia o uczuciach, co ich partnerki niejednokrotnie mają im za złe.
Z tego samego powodu kobiety potrafią się zamartwiać w nieskończoność i rozpamiętywać niemiłe zdarzenia. Jak wynika z badań umiejscowienie ośrodków przeżywania i okazywania uczuć, a także zdolność do rozpamiętywania złych doświadczeń i rozmyślania o kłopotach sprawia, że kobiety częściej zapadają na depresję. Panowie natomiast kiedy uznają, że nie są w stanie rozwiązać problemów, uciekają od nich do zajęć, które im sprawiają przyjemność np. spotkanie z kolegami, mecz itp., za to wśród panów jest znacznie większy odsetek samobójców, którzy nie potrafili znaleźć rozwiązania problemów.

7. Słuchać i słyszeć to duża różnica
Większość kobiet może się pochwalić dużą podzielnością uwagi, wynika to nie tylko z naturalnych predyspozycji, ale również z ciągłego treningu. Przeciętna Polka jednocześnie gotuje obiad, wstawia pranie, pamięta, o której każde z dzieci kończy lekcje i w tym czasie oddaje się lekturze ulubionej książki, lub pracuje zawodowo i odpowiada bez poirytowania na kolejne pytanie dziecka, lub partnera z serii „a cukier to, gdzie jest”.
Mężczyźni natomiast są „zaprogramowani” na jedną czynność, jeśli więc przedstawiciel gatunku męskiego pracuje, a Ty z nim rozmawiasz, mimo iż odpowiada na Twoje pytania, nie zapamięta 70% rozmowy. Jeśli więc mówisz do partnera i on Cię słyszy, a nawet potakuje i od czasu do czasu coś wtrąci, nie oznacza, że Cię słucha. Dlatego, zanim zaczniecie dyskutować o czymś ważnym, upewnij się, że rozmówca patrzy na Ciebie i jego uwaga jest skupiona właśnie na tobie.
Zamiast jednego SMS-a wyślij kilka, jeśli masz dla faceta kilka zadań, bo chociaż mężczyźni są znacznie bardziej racjonalni i z większą powagą podchodzą, do postawionych im zadań to ich uwaga koncentruje się tylko na jednym zadaniu. Jeśli więc w sms-em wyślesz listę kilku zadań, on zapamięta i wykona tylko pierwsze lub ostatnie. Dlaczego ? Mężczyźni myślą zadaniowo i schematycznie, chociaż oczy widzą długą listę to mężczyzna skojarzy to w następujący sposób 1 sms = 1 zadanie.

8. Zostańmy rodzicami
Kobieta, kiedy słyszy płaczącego noworodka, od razu marzy o dziecku, a zrozpaczonego szkraba pragnie przytulić, u młodych matek po okresie laktacji, czasem na dźwięk zawodzącego maluszka pojawia się pokarm, nawet jeśli płacze zupełnie obce dziecko. Mężczyźni natomiast słysząc wysokie dźwięki płaczu noworodka, robią się poirytowani, budzi się w nich agresja, a po kilkunastu minutach pragną, uciec gdzie pieprz rośnie, nie wynika to jednak z ich złej woli, dla mężczyzn dźwięk ten jest wprost nie do zniesienia, niejednokrotnie kończy się bólem głowy.

9. Jak mogłeś zapomnieć
Większość kobiet lubi celebrować urodziny, imieniny, obowiązkowo rocznice, których lista w przypadku pań mogłaby być nieskończenie długa (pierwsza randka, pierwszy pocałunek, pierwszy sex, zaręczyny, ślub itp.). Dla mężczyzn sam fakt bycia z ukochaną osobą jest ważny, tym bardziej że ów obchody skłaniają do wspomnień, zwierzeń i wyznań, czego panowie nie lubią, kobiety natomiast niemające problemów z mówieniem o uczuciach szukają do tego okazji.

10. Niezależność dla Niej i dla Niego
Kobiety od najmłodszych lat są uczone, że ich główną rolą społeczną jest wydanie na świat potomstwa i właśnie bycie matką powinno być dla nich najważniejsze, dlatego też większość młodych kobiet pragnie założyć białą suknię, zostać żoną i urodzić dziecko, mimo iż będzie się to wiązało z utratą własnej niezależności. Pragnienie to spowodowane jest w dużej mierze przez presję społeczeństwa. Dla mężczyzn dużo ważniejsze jest od bycia mężem bycie wolnym i niezależnym, czego oczywiście nikt im nie ma za złe, dlatego panowie o ślubie czy zaręczynach myślą znacznie później niż ich partnerki.

Czy naprawdę pochodzimy z różnych planet?