Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Katarzyna Myszkorowska / 24 maja 2016

Rozmowa kwalifikacyjna jest stresującym wydarzeniem w życiu każdego człowieka szukającego pracy. Niejednokrotnie pojawiają się więc pytania i wątpliwości, co należy zrobić, żeby dobrze wypaść i dostać wymarzoną posadę. Czy wystarczy przygotowanie się do rozmowy i dobre CV? Kompetencje kandydata są oczywiście bardzo istotne, podobnie jak przebieg całego spotkania rekrutacyjnego, jednak należy zdawać sobie sprawę z roli, jaką w całym procesie pełni komunikacja niewerbalna. Poza słowami i kompetencjami wypisanymi na kartce jest jeszcze wiele ogniw tworzących wizerunek człowieka i to one w dużej mierze decydują o tym, jakie zdanie o kandydacie wyrobi sobie rekruter.

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jak ubrać się na rozmowę o pracę?

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego bardzo ważne jest, żeby było dobre. Wstępna ocena drugiego człowieka jest instynktowna i zajmuje zaledwie kilka sekund. Nie powinno więc dziwić, że po wejściu kandydata do pomieszczenia rekruter bierze pod uwagę jego wygląd zewnętrzny i strój. Owszem, jest to powierzchowna ocena, jednak bardzo trudno później ją zmienić. W związku z tym należy zadbać o schludny wygląd i ubrać się stosownie do stanowiska, na które się aplikuje.

Osoby starające się o pracę biurową powinny wybrać strój formalny. Dla mężczyzn dobrym rozwiązaniem będzie garnitur czy marynarka, natomiast latem wystarczy koszula. Jeśli ktoś źle się czuje w krawacie, to może go nie zakładać. Panie muszą pamiętać o tym, by nie zakładać wyzywających strojów z dużymi dekoltami ani rozcięciami. Bluzka musi mieć rękawy (odsłonięte pachy robią złe wrażenie). Spódnice w wersji mini również są nieodpowiednie. Nie wolno też zapomnieć o rajstopach. Biżuteria nie powinna być przytłaczająca, a makijaż zbyt ostry. Paznokcie schludnie przycięte, bez krzykliwego lakieru. Jak widać warto postawić na elegancję i klasykę, chociaż akcent kolorystyczny będzie mile widziany.

Pamiętaj, że musisz czuć się komfortowo w ubraniach, które nosisz, ponieważ dobry rekruter momentalnie wyczuje twoją niepewność. Może ją zinterpretować po swojemu i z tego powodu odrzucić twoją kandydaturę. Pamiętaj również, żeby ubrać się w taki sposób, w jaki później będziesz codziennie chodzić do pracy. Nie ubieraj garnituru lub garsonki, jeśli po miesiącu pracy zaczniesz przychodzić w hawajskich koszulach. To bardzo negatywnie wpłynie na twój wizerunek w firmie.

Jak się zachować po wejściu do pokoju rekrutera?

Istotne jest również to, w jaki sposób wejdziesz do pomieszczenia i co będą mówić o tobie twoja postawa oraz sylwetka. Jeśli się przygarbisz, będziesz szurać nogami lub wręcz przeciwnie, wejdziesz jak do siebie, to rekruter może wyrobić sobie złe zdanie na twój temat. Zachowuj się tak, jakbyś przyszedł z wizytą do nowopoznanej osoby. To ona jest gospodarzem i to ona powinna wychodzić z inicjatywą: wyciągnąć rękę na powitanie, przedstawić się, wskazać miejsce do siedzenia. Nie wybiegaj przed szereg i nie staraj się uchodzić za bardziej wyluzowanego niż w istocie jesteś.

Po zajęciu miejsca, usiądź tak, żeby było ci wygodnie. Oczywiście nie wchodzi w grę „rozwalanie się” na krześle, ale spokojnie możesz oprzeć się o oparcie i delikatnie osunąć na siedzeniu. Dzięki temu poczujesz się komfortowo, a twoja postawa będzie się wydawała bardziej profesjonalna. Poza tym napięta, wyprostowana jak struna sylwetka lub wysunięte do przodu ramiona robią złe wrażenie. Staraj się również nie zakładać nogi na nogę, jako że ta pozycja może się wydać zbyt wyluzowana.

Jeśli rekruter zaproponuje coś do picia, zgódź się, nawet jeśli nie jesteś spragniony. Kiedy twój gospodarz będzie przygotowywał napój, ty możesz sobie pozwolić na subtelne obejrzenie otoczenia czy wygodniejsze usadowienie się na krześle. Do tego szklanka wody może się przydać na późniejszym etapie rozmowy.

Radzenie sobie ze stresem podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Ludzie mają różne sposoby radzenia sobie ze stresem, jednak nie wszystkie są neutralne i pasują do rozmowy rekrutacyjnej. Najważniejsze to uspokoić się przed wejściem do pomieszczenia. Można wtedy wykonać kilka ćwiczeń, które rozluźnią napięte mięśnie, np. wspiąć się na palce i gwałtownie opaść na całe stopy lub zamknąć oczy i wykorzystać jakąś szybką technikę relaksacyjną.

W trakcie rozmowy nie ma zbyt wielu pomocnych opcji, dlatego warto wykorzystać każdą okazję. I tutaj przychodzi z pomocą wspominana przed chwilą szklanka wody. Jeśli jakieś pytanie cię zaskoczy, to nie odpowiadaj od razu. Możesz się poplątać w wypowiedzi, a wtedy dodatkowo się zdenerwujesz. Zamiast tego sięgnij po wodę, spokojnie upij kilka łyków, zastanów się, co możesz powiedzieć w tym temacie i dopiero potem zacznij mówić. Całość wypadnie naturalnie, a przy okazji zwilżysz sobie gardło. Same dobre rzeczy.

Pamiętaj jednak, żeby nie bawić się szklanką! Okręcanie pierścionka, splatanie i rozplatanie dłoni bez żadnego logicznego powodu czy zwijanie lub gniecenie kartek albo, co gorsza, wizytówki rekrutera jest niedopuszczalne. Tego typu nerwowe zachowania bywają mordercami nawet najlepszej rozmowy kwalifikacyjnej (zwłaszcza jeśli napisałeś, że świetnie radzisz sobie ze stresem). Postaraj się panować nad odruchami, ponieważ osoba prowadząca rozmowę na pewno potrafi analizować tego typu zachowania i od razu wyciągnie wnioski.

Rozmowa kwalifikacyjna wymaga odpowiedniego przygotowania i wiąże się z dużym stresem, dlatego spróbuj go zminimalizować, zmieniając podejście. Pamiętaj, że to obopólna transakcja i że nie tylko ty chcesz pracować w danej firmie, ale również firma powinna pragnąć pozyskać ciebie jako wartościowego pracownika. Nie bój się zadawać pytań i mimo że to rekruter jest gospodarzem, traktuj go trochę jak partnera podczas transakcji handlowej. On też powinien przekonać ciebie, że praca w jego firmie będzie spełnieniem twoich marzeń.

 

Komunikacja niewerbalna ma dużo większe znaczenie niż same słowa, a rekruterzy są nauczeni odczytywać większość sygnałów, które nieświadomie wysyłają kandydaci. Dlatego też warto mieć świadomość, co może zostać źle odebrane oraz jak radzić sobie ze stresem w sposób nierażący rozmówcy. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnych trudności ze znalezieniem pracy.