Jak pozytywne myślenie wpływa na życie?

Katarzyna Myszkorowska / 7 lipca 2016

Uważasz, że szklanka jest do połowy pełna czy do połowy pusta? To pozornie dziwne pytanie bardzo często rozpoczyna rozmowę o pozytywnym i negatywnym myśleniu. Odpowiedź weryfikuje czy starasz się dostrzegać w życiu dobre strony, czy widzisz braki i niedociągnięcia. Jest to o tyle istotne, że sposób myślenia określa podejście do życia oraz nastawienie do podejmowania działania.

Jak pozytywne myślenie wpływa na życie?

Co daje pozytywne myślenie?

Pozytywne myślenie poprawia samopoczucie, daje szczęście, powoduje uśmiech na twarzy, pomaga w redukowaniu poziomu stresu i sprawia, że ludzie mają o tobie dobre zdanie i lubią przebywać w twoim towarzystwie.

Poza tym przekłada się na pozytywne nastawienie, a ono z kolei napędza do działania. Człowiek potrafi zwizualizować sobie cel i chętnie podejmuje się wykonywania czynności, które przyczyniają się do jego realizacji. Wszystko dzięki temu, że zna swoje mocne strony, wierzy w siebie i swoje możliwości. Nie szuka problemów, nie zastanawia się nad przeciwnościami losu – nie pozwala samemu sobie stłumić chęci do działania. Pesymiści bardzo często sprowadzają na siebie zwątpienie właśnie przez to, że za dużo czasu poświęcają potencjalnym utrudnieniom. W ten sposób cel wydaje się odległy i niemożliwy do zrealizowania.

Świat jest zawsze taki sam, ale ludzie obserwują i doświadczają go za pomocą własnych przekonań. Jeśli więc patrzysz na świat przez pryzmat pozytywnego myślenia, to wydaje się on lepszym i piękniejszym miejscem. Odnosisz wrażenie, że przytrafiają ci się same dobre rzeczy, bo to na nich skupiasz uwagę i je zapamiętujesz.

 

Czy można nauczyć się pozytywnego myślenia?

Oczywiście, że tak! Nie jest to proste zadanie, ponieważ każdy ma jakieś postawy i schematy działania, jednak jeśli włożysz wysiłek w zmianę nastawienia, to z pewnością odniesiesz sukces.

Najważniejsze to wyrobić u siebie odpowiednie nawyki. W tym celu warto wykonywać ćwiczenia, dzięki którym zauważysz, kiedy zaczynasz myśleć negatywnie. Taka świadomość pomaga w zatrzymaniu złych myśli i skupieniu się na dobrych stronach danej sytuacji.

Bardzo prostą, ale niesamowicie skuteczną metodą jest uśmiech. Kiedy ludzie widzą uśmiechniętego człowieka, odruchowo sami stają się szczęśliwsi, serdeczni i bardziej skorzy do pomagania innym.

Możesz również nauczyć się wyszukiwania pozytywów. Bardzo ciekawą techniką jest spisywanie wszystkich dobrych wydarzeń, które cię spotkały danego dnia. Niektórzy prowadzą dokumentację na bieżąco, inni podsumowują dzień. Można ustalić jakiś dolny limit pozytywów, które trzeba znaleźć w ciągu doby lub zdecydować, że każdego kolejnego dnia na liście musi się pojawić przynajmniej jedna dodatkowa pozycja. Takie ćwiczenie sprawia, że człowiek odruchowo zaczyna poszukiwać pozytywnych zdarzeń. W ten sposób niejako przestawia swój mózg na skupianie uwagi na innym typie sytuacji i z czasem widzi już właściwie tylko te dobre rzeczy (nawet wtedy, gdy już nie musi ich zapisywać).

 

Czy pozytywne myślenie zawsze jest dobre?

Niekoniecznie. Należy uważać, żeby nie popadać w skrajności, tak jak Pollyanna – bohaterka książki dla dzieci. Dziewczynka szukała pozytywów w absolutnie każdym wydarzeniu, więc gdy na urodziny chciała dostać lalkę, a przez przypadek dostała kule ortopedyczne, uznała, że ma ogromne szczęście, bo nie musi ich używać. Może się to wydawać urocze, jednak ludzie, którzy nagminnie stosują się do reguły Pollyanny są infantylni i nie potrafią poważnie podchodzić do życia, odrzucając wszystkie niemiłe zdarzenia.

Poza tym bardzo ważne jest, żeby wiedzieć, kiedy należy sobie odpuścić. Gdy czujesz się źle albo doświadczyłeś traumy, nie próbuj na siłę szukać pozytywów. Daj ujście emocjom i nie próbuj się okłamywać. W takich chwilach życie wcale nie wydaje się piękne. Pamiętaj tylko, żeby i tutaj zachować równowagę. W końcu trzeba będzie wrócić na pozytywną ścieżkę i lepiej to zrobić szybciej niż później.

 

Buddyści twierdzą, że dobre uczynki okrążają świat i wracają do nas. Podobnie jest z pozytywnym myśleniem. Przejawia się w twoim dobrym samopoczuciu, chęci do działania i wysokiej samoocenie, a potem wraca do ciebie w postaci miłych akcentów w ciągu dnia, uśmiechu na twarzy mijanych ludzi i zrealizowanych celach.