Bezpieczne opalanie, czyli jak zabezpieczyć się przed słońcem?

Małgorzata Florków / 17 kwietnia 2019

Od zawsze mówi się, że zbyt długie wystawianie ciała na wpływ promieniowania słonecznego ma zgubny wpływ na wygląd i zdrowie skóry. Nie da się jednak zupełnie zrezygnować z opalania, które w dzisiejszych czasach stało się bardzo ważnym elementem wakacji, odpoczynku i relaksu. Dlatego też bardzo ważne jest, aby proces opalania przebiegał mądrze i odpowiedzialnie. Aby cieszyć się opaloną i jednocześnie zdrową skórą, należy zadbać o ochronę w czasie i pielęgnację po opalaniu.

Bezpieczne opalanie, czyli jak zabezpieczyć się przed słońcem?

Lato to pora roku, która mobilizuje nas do tego, by zadbać o swoje zdrowie i atrakcyjny wygląd. Promienie słoneczne wprawiają nas w dobry humor i mobilizują do aktywnego spędzania czasu poza domem. Ciepło promieni umila także kąpiele w morzu i relaks na plaży. Organizm człowieka domaga się wręcz kontaktu ze słońcem. Promienie stymulują w nas reakcje niezbędne do życia m.in. produkcję tłuszczów i białek, a także pracę tarczycy, wątroby oraz mózgu. Dzięki promieniom słonecznym pobudzony zostaje nasz metabolizm. W słoneczne dni możemy zauważyć, że mamy więcej energii do życia. Dzieje się tak poprzez zwiększone wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Należy pamiętać, że słońce jest niezbędne dla naszego organizmu, gdyż wpływa ono na syntezę witaminy D. Oprócz aspektów zdrowotnych nie zapomnijmy także o opaleniźnie, która towarzyszy nam w okresie letnim. Dzięki niej czujemy się bardziej atrakcyjni, gdyż skóra wygląda ładnie, promiennie i zdrowo. Jak widać, słońce ma korzystny wpływ na nasz organizm, jednak należy zachować z tym umiar, aby uniknąć przykrych skutków ubocznych.

Niebezpieczne opalanie

Podczas letniego relaksu na plaży zachowajmy umiar w opalaniu się. Słońce powinno muskać naszą skórę, a nie prażyć. Zbyt długie przebywanie na słońcu prowadzi do ryzyka wystąpienia poparzeń skóry, nadwrażliwości na promienie słoneczne, a nawet przyśpieszenia procesu starzenia się skóry oraz raka (czerniak). Według statystyki czerniak wraz z rakiem piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Słońce wytwarza trzy rodzaje promieniowania: UVAB, UVA,UVC. Za powstanie zaczerwienienia na skórze i wystąpienie stanu zapalnego odpowiada promieniowanie UVB. W odpowiedzi na taki stan nasz organizm zwiększa produkcję melaniny, która wywołuje na skórze opaleniznę. Promienie UVB przyczyniają się do płytkiego uszkodzenia komórek naskórka, tkanki łącznej, DNA, RNA, a także białek i błon komórkowych. Tego typu działanie może przyczynić się do rozwoju nowotworu skóry. Więcej skutków ubocznych od promieniowania UVB niesie za sobą UVA. Ten rodzaj promieniowania słonecznego przenika w głębokie warstwy skóry, co skutkuje pobudzeniem enzymów odpowiedzialnych za proces starzenia się skóry. Wystarczy jednorazowe ich pobudzenie, aby aktywność w/w enzymów utrzymała się nawet trzy doby. Promieniowanie UVA ma destrukcyjny wpływ na fibroblasty i włókna kolagenowe. Dodatkowo osłabia mechanizm obronny skóry, zwiększając przy tym ryzyko wystąpienia czerniaka. Ze względu na ten rodzaj promieniowania zaleca się całoroczne stosowanie kremów z filtrem, gdyż promienie UVA przenikają przez szyby i ubrania.
Promieniowanie UVC niszczą każdą żywą komórkę, jednak są one pochłaniane przez atmosferę, dzięki czemu nie docierają na powierzchnię ziemi.

Negatywne oddziaływanie promieni słonecznych i skuteczna ochrona

Na negatywne skutki promieniowania słonecznego narażone są w szczególności osoby o jasnej karnacji. To one powinny zwracać większą uwagę na odpowiednią ochronę skóry. Nasze włosy także nie przepadają za słońcem, ponieważ promienie powodują rozchylanie się łusek włosa i dotarcie ultrafioletu do ich wnętrza. Skutkuje to uszkodzeniem warstwy korowej włosów. W wyniku tego włosy stają się łamliwe, kruche, matowe, a nawet płowieją.

Co zrobić, aby uniknąć przykrych skutków działania promieni słonecznych?

• Odpowiednie kremy i balsamy
Dermatolodzy zalecają, aby unikać ekspozycji na słońce między godziną 11:00, a 15:00. To w tym czasie działanie promieni jest najsilniejsze, co może skutkować dużym uszkodzeniem skóry. Przed wyjściem na słońce ważne jest, aby zastosować kosmetyki przeciwsłoneczne o jak najwyższym filtrze UV. Dzięki nim mamy możliwość skutecznej ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania. Odpowiednim wyborem będzie krem z filtrem minimum SPF30. Na twarz należy stosować kremy z filtrem SPF50, które skutecznie ochronią skórę przed wystąpienie przeprawień słonecznych. Decydując się na zakup kremów filtrem, należy zwrócić uwagę na to, by posiadał on filtr przeciw promieniowaniu UVA i UVB. W ochronie przed słońcem kluczowym elementem jest odpowiednia aplikacja kosmetyków. Kremy z filtrami należy stosować na minimum 30 min przed planowanym wyjściem na słońce. Czas ten pozwoli na to, by składniki aktywne w kosmetyku zdążyły się wchłonąć w skórę i skutecznie przeciwdziałać szkodliwemu działaniu promieni słonecznych. Kremy z filtrami nie działają przez cały dzień, dlatego ich aplikację należy powtarzać maksymalnie co dwie godziny lub po każdym wyjściu z wody. Wybierając się na urlop, można zdecydować się na zakup kremów o właściwościach wodoodpornych, gdyż promienie mogą przenikać na głębokość jednego metra do wody. Po wyjściu z wody należy osuszać ciało, aby uniknąć poparzeń pozwalając na samoistne wyschnięcie skóry na słońcu.
• Okulary przeciwsłoneczne oraz krem pod oczy
Skóra wokół oczu jest bardzo cienka, co skutkuje jej dużą delikatnością i zwiększoną podatnością na promienie UV prowadzące do powstania na jej powierzchni nieestetycznie wyglądających zmarszczek. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona tego obszaru nie tylko w okresie letnim, ale także każdego dnia. Oprócz kremu ważne są okulary przeciwsłoneczne, które stanowią barierę przed niekorzystnymi promieniami ultrafioletowymi.
• Osłony przeciwsłoneczne do auta
Promienie UVA charakteryzują się wysoce szkodliwym oddziaływaniem na naszą skórę, gdyż przez cały rok przenikają przez szyby i ubrania. W związku z tym konieczne jest zastosowanie skutecznej ochrony przeciwsłonecznej także  podczas podróży, w drodze do sklepu lub pracy. Z pomocą przyjdą specjalne osłony przeciwsłoneczne do samochodu, które będą stanowić barierę dla szkodliwego promieniowania.