Blizny po trądziku - jak je usunąć? Jakie są sposoby leczenia?

Anna Serwatkiewicz / 9 maja 2016

Blizny po trądziku nie są tylko problemem osób w wieku dojrzewania. Blizny powstają wskutek utraty tkanki i dotykają osób w różnym wieku. Mogą przyjąć rozmaite kształty i głębokości, zajmować różne obszary.

Blizny po trądziku - jak je usunąć? Jakie są sposoby leczenia?

W celu poprawy stanu skóry można wypróbować domowe sposoby, jak dbałość o odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Dieta bogata w warzywa i owoce dostarczająca witamin i picie przynajmniej 1,5 litra wody dziennie przyczyniają się do pobudzenia procesów regeneracji skóry i sprzyjają bardziej zdrowemu wyglądowi. Skuteczne jest też stosowanie witaminy E, zarówno doustnie, jak i powierzchniowo. Jej działanie polega na stymulacji procesów regeneracji i gojenia. Podobne działanie mają również woda różana i olejek z głogu.

Gabinety medycyny estetycznej proponują kilka metod, które umożliwiają spłycenie i usuwanie blizn. W celu ponownego przywrócenia skórze zdrowego wyglądu należy poddać bliznę ponownemu uszkodzeniu, które wymusi na organizmie mechanizm prawidłowej regeneracji, bez tworzenia nowej blizny.

Dermabrazja jest metodą inwazyjną, polegającą na ścieraniu kolejnych warstw skóry. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa do dwóch godzin.  Metoda jest zalecana osobom  z aktywnym trądzikiem, tendencją do bliznowacenia, trudnością gojenia się ran i przebarwieniami, o słabym systemie immunologicznym.

Peeling chemiczne są bardziej delikatne w działaniu. Podobnie, jak dermabrazja, usuwają zdegenerowane komórki naskórka.

Zastosowanie ablacyjnego lasera frakcyjnego sprowadza się do wytworzenia za jego pomocą mikrouszkodzeń w skórze zarazem pozostawiając wokół nich nienaruszone obszary tkanki, przyspieszając proces regeneracji. Po zabiegu wymagana jest około tygodniowa rekonwalescencja.

Najmłodszą metodą usuwania blizn zanikowych jest zabieg radiofrekwencji mikroigłowej. Wykorzystuje on  stymulację produkcji kolagenu i procesy naprawcze z wykorzystaniem impulsów elektrycznych trafiających bezpośrednio do skóry właściwej, z ominięciem  naskórka.