Golenie miejsc intymnych - jak i czym się golić?

Małgorzata Karpińska / 11 kwietnia 2020

Golenie miejsc intymnych to temat, który dla wielu osób wciąż pozostaje tematem tabu. Podczas takiej depilacji największy problem stanowią ewentualne podrażnienia, ranki oraz wrastające włoski. Coraz więcej kobiet oraz mężczyzn depiluje miejsca intymne. Lekarze podkreślają, że włosy łonowe pełnią ważne funkcje. Ich zadaniem jest zabezpieczenie miejsc intymnych przed dostaniem się zarazków z zewnątrz. Tworzą one pewnego rodzaju barierę. Według ginekologów brak owłosienia nie zawsze stanowi dobre rozwiązanie, jednak czasami obecność włosów intymnych może stanowić problem. Dzieje się tak np. u osób często chodzących na siłownię. Ich obecność może powodować wystąpienie podrażnień i być siedliskiem bakterii. 

Golenie miejsc intymnych - jak i czym się golić?

Jak należy depilować miejsca intymne? 

W większości przypadków golenie miejsc intymnych odbywa się przy pomocy maszynki do golenia. Jeżeli zależy nam na tym, by uniknąć wystąpienia podrażnień po goleniu, należy zrobić peeling na wzgórku łonowym. Podczas tej czynności należy uważać, aby nie dostał się on do środka miejsc intymnych. Taka sytuacja może przyczynić się do wystąpienia większego podrażnienia i bólu. Idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie naturalnego peelingu z solą, który uspokaja stan zapalny. Przed przyłożeniem maszynki do skóry dobrze  jest odpowiednio zmiękczyć włoski. Skuteczne będą tutaj oleje np. kokosowy. W tym celu należy nałożyć odrobinę oleju na depilowane miejsce i odczekać około 5 minut. W tym czasie włoski zmiękną, co ułatwi golenie i zapobiegnie wystąpieniu podrażnień. Golenie na wzgórku łonowym powinno być wykonywane z włosem, a nie pod włos. Taka depilacja pozwoli uniknąć zacięć i wrastania włosków. Dużym błędem jest golenie na sucho, które gwarantuje pojawienie się bolesnych podrażnień i uciążliwego pieczenia, dlatego ważne jest używanie odpowiedniego kremu do golenia lub wcześniej wspomnianego olejku. Po wykonanej depilacji ponownie można wykonać peeling. Zapobiega to wrastaniu włosków. W celu zmycia wszystkich produktów użytych podczas golenia można użyć płynu do higieny intymnej, który pozwoli na przywrócenie odpowiedniego pH oraz kultur bakterii kwasu mlekowego, stanowiących naturalną ochronę dla okolic intymnych.

Czego należy używać do golenia miejsc intymnych? 

Większość osób do golenia miejsc intymnych używa standardowych maszynek jednorazowych, jednak należy zwrócić uwagę, aby miały one jak największą ilość ostrzy. Im jest ich więcej, tym szybciej przebiegnie proces golenia. Odpowiednia ilość ostrzy zmniejsza ryzyko zacięcia. Jeżeli do golenia miejsc intymnych używane są jednorazówki, stosowane więcej niż raz, koniecznie jest ich przechowywanie w suchym miejscu. Woda może przyczynić się do tępienia ostrzy. Obecnie w sklepach można dostać kremy do depilacji. Do golenia miejsc intymnych należy wybierać te przeznaczone do skóry wrażliwej. Podczas ich stosowania należy uważać, aby nie dostały się do sromu, gdyż może to spowodować wystąpienie bolesnego podrażnienia. Dużą popularnością cieszą się depilatory elektryczne. Takie rozwiązanie nie będzie odpowiednie dla osób mających niski próg bólu. Te urządzenia zostały wyposażone w specjalne nakładki chłodzące do depilacji okolic bikini. Nowoczesne rozwiązania stosowane w depilatorach elektrycznych znacząco ułatwiają proces golenia. Dla osób niebojących się bolesnej depilacji, dobrym wyborem będzie depilacja woskiem lub pastą cukrową. Wosk nakłada się na miejsca intymne, po czym przykłada odpowiedni pasek i wygładza go ręką. Po odczekaniu chwili, gdy wosk zastygnie, szybkim ruchem ręki należy oderwać pasek wraz z włoskami. Taka depilacja może być trudna do wykonania samodzielnie, dlatego można udać się do salonu kosmetycznego. Taka depilacja przynosi długotrwałe efekty, które utrzymują się przez wiele tygodni.

Jak radzić sobie z podrażnieniami miejsc intymnych? 

U osób ze skórą wrażliwą nawet po odpowiednim goleniu miejsc intymnych mogą pojawić się podrażnienia, aby tego uniknąć, należy unikać noszenia koronkowej bielizny, która może podrażniać skórę. Po wykonanej depilacji wskazane jest stosowanie bawełnianych majtek i noszenie spodni lub spódnicy z przewiewnego materiału. Dzięki temu powstałe ranki i podrażnienia będą się szybciej goiły. W aptekach można dostać kremy, maści oraz balsamy z Pantenolem, który pomaga łagodzić podrażnienia. Takie regeneracyjne serum z pewnością przyniesie ulgę. Kolejnym skutecznym sposobem do radzenia sobie z uciążliwymi skutkami depilacji miejsc intymnych jest pryskanie podrażnionej skóry wodą termalną z Krzemionką. Osoby posiadające delikatną skórę powinny odczekać odpowiedni czas przed następną depilacją. Dzięki temu skóra zdąży się zregenerować. Obecnie ogolone miejsca intymne są symbolem zadbania i odpowiedniej higieny. Stosowanie się do powyższych wytycznych, używanie kremów do golenia lub olejków pozwoli cieszyć się gładką skórą bez podrażnień.