Jak dbać o włosy zimą?

Anna Serwatkiewicz / 6 grudnia 2016

Zimowa aura nie sprzyja zdrowiu włosów. Ciągłe narażenie na niskie temperatury i mróz na zewnątrz oraz wysuszone powietrze i ciepło w pomieszczeniach mogą skutkować łamliwością włosów, ich wypadaniem, przetłuszczaniem się i podrażnieniem skóry głowy. Warto w tym czasie zadbać o siebie szczególnie i poznać kilka prostych sposobów, które pomogą zachować zdrowie włosów pomimo niesprzyjających warunków.

Jak dbać o włosy zimą?

 

Czapka nie tylko na przeziębienie

Noszenie czapki nie jest tylko sposobem na uniknięcie zimowych infekcji. Czapki, szczególnie z naturalnych, przewiewnych materiałów pozwalają na ochronę skóry głowy, która pod wpływem mroźnej pogody jest znacznie gorzej ukrwiona. W zimowych warunkach naczynia krwionośne doprowadzające krew do mieszków włosowych ulegają zwężeniu, przez co do cebulek włosów dostarczane są dużo mniejsze ilości substancji odżywczych, co powoduje, że włosy mogą nadmiernie wypadać. Ponadto przy niskich temperaturach znacznie osłabione jest wydzielanie sebum, które stanowi naturalną warstwę ochronną dla włosów. W temperaturze -8’C jego wydzielanie zostaje prawie zupełnie zahamowane, dlatego włosy mogą stawać się matowe i łamliwe. Noszenie czapki może przeciwdziałać obu procesom. Chroni ona nie tylko skórę głowy, ale także pomoże utrzymać wyższą temperaturę skóry głowy, dzięki czemu naczynka krwionośne mogą prawidłowo odżywiać mieszki włosowe. Ponadto jeśli nakrycie głowy wykonane jest z wełny lub innych naturalnych materiałów, znacznie obniża to ryzyko elektryzowania się włosów i pozwala na swobodny przepływ powietrza przez materiał, dzięki czemu włosy nie są oklapnięte i dłużej zachowują świeży wygląd, nie przetłuszczają się. Wełniana czapka nie opina głowy, co pozwala na utrzymanie prawidłowego krążenia i często jest elastyczna, dzięki czemu można schować pod nią nawet dłuższe włosy upięte w kok lub po prostu zgrabnie zwinięte. W ten sposób pozwala też chronić je przed szkodliwym wpływem mroźnego powietrza i wiatru, które skutkują matowieniem i ponownym przesuszeniem. Jeśli obawiamy się elektryzowania włosów pod czapką warto po wypraniu wypłukać ją w płynie do płukania tkanin. Ponadto jej wewnętrzną stronę warto spryskać płynem antystatycznym w sprayu i pamiętać o regularnym praniu nakrycia głowy.

 

Mycie, suszenie, czesanie

Okres zimowy służy przetłuszczaniu włosów. Wymagają one częstszego mycia. Warto jednak pamiętać by robić to z głową. Jeśli nasze włosy wymagają częstego mycia można naprzemiennie myć je jednego dnia szamponem, kolejnego tylko odżywką. Warto wybrać też odpowiednio delikatny szampon, tylko od czasu do czasu używając mocniejszych kosmetyków z siarczanami (np. sls). Włosy należy spłukać chłodną wodą, co spowoduje zamknięcie łusek. Podobny efekt uzyskamy stosując płukanki z sokiem z cytryny lub z octem jabłkowym.

Suszenie włosów powinno odbywać się w sposób naturalny. Jeśli jednak nie możemy sobie pozwolić na to, by włosy wysychały same, należy pamiętać, by nie stosować suszarek z gorącym strumieniem powietrza. Najlepiej sprawdzi się natomiast suszarka z opcją jonizacji i chłodnym nawiewem. Jeśli pozwala nam na to czas dobrze jednak pozostawić włosy wysuszone w 70-80% i pozwolić, by doschły same.

Zimą szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na szczotki i grzebienie używane w codziennej pielęgnacji. Włosy są wówczas szczególnie podatne na łamliwość i elektryzowanie się. Dlatego warto zaopatrzyć się w szczotki i grzebienie wykonane z surowców naturalnych (np. zawierające prawdziwe włosie), które nie będą wzmacniały tych niepożądanych efetów.

 

Otoczenie

Nie mamy zbyt dużego wpływu na warunki pogodowe, jednak możemy zadbać o to, jakie warunki panują w pomieszczeniach, w których przychodzi nam przebywać. Ze względu na panujące w nich zimą  ciepło włosy staja  się przesuszone i łatwo się elektryzują. W związku z tym warto często otwierać okna, co pozwoli na wymianę powietrza. W domu warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Można także stosować wiszące pojemniki z wodą na kaloryferach lub wieszać na nich wilgotne ręczniki. Również jadąc samochodem nie powinniśmy ustawiać ogrzewania. Jednocześnie należy pamiętać o dostarczaniu od wewnątrz. Warto mieć pod ręką butelkę wody mineralnej.

 

Preparaty odżywiające i regenerujące włosy

Ze względu na przesuszenie i tendencje do większej łamliwości w pielęgnacji włosów zimą sprawdzą się odżywcze nawilżające maski do włosów (m.in. bogate w D-panthenol lub maski z aloesem), które warto pozostawić około 15 minut na umytych włosach, poświęcając przy tym więcej uwagi szczególnie wrażliwym końcówkom podatnym na rozdwajanie. W pielęgnacji włosów wykorzystać można również emolienty takie jak: alkohole tłuszczowe, kwasy tłuszczowe, masła roślinne i oleje. Olejowanie włosów można stosować 1-2 razy w tygodniu, pozostawiając olej najlepiej około godziny. Zabiegi te są korzystne nie tylko dla samych włosów, ale także odżywcze dla skóry głowy.

Dobry wpływ na włosy może mieć także stosowanie silikonów. Wzmagają one ochronę włosa przed zimnem i wysoką temperaturą w pomieszczeniach, pokrywając go dodatkową warstwą ochronną.

 

Właściwa dieta

Należy zwrócić szczególną uwagę na dostarczenie organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Zimą znacznie trudniej dostępne są świeże owoce i warzywa, które w obfitości występują latem. Aby zapewnić włosom niezbędne witaminy i minerały warto wzbogacić dietę w orzechy, ziarna słonecznika i dyni, pieczywo wieloziarniste, a także pić herbaty ziołowe (zawierające m.in. skrzyp, pokrzywę), przyjmować preparaty wzmacniające jak tran czy olej z wiesiołka, które są cennym źródłem substancji niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i pięknego wyglądu włosów. Warto także wprowadzić w diecie większą ilość ryb morskich. Zawierają one spore ilości kwasów omega-3, które pozytywnie wpływają na skórę i jej wytwory. Włosy warto wspomóc przez zakupienie zestawu witamin przeznaczonych specjalnie dla włosów i skóry głowy, bogatych m.in.  w selen, cynk, witaminę A, E, D.