Łuszczyca odwrócona - przyczyny, objawy i leczenie

Małgorzata Florków / 2 stycznia 2020

Łuszczyca odwrócona jest odmianą łuszczycy, która w wielu przypadkach występuje samodzielnie, jednak zdarza się, że towarzyszy jej łuszczyca stawowa. Choroba ta przyczynia się do wystąpienia zmian, obejmujących fałdy skóry tj. pod pachami, piersiami, pod brzuchem, a także w okolicach krocza i łokci. W tych miejscach pojawiają się zaczerwienienia oraz grudki, które ulegają złuszczeniu.

Łuszczyca odwrócona - przyczyny, objawy i leczenie

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca jest uciążliwa i przewlekłą chorobą układową o podłożu autoimmunologicznym. Polega ona na intensywnym namnażaniu się i złuszczaniu komórek naskórka. W przypadku osób zdrowych proces taki przebiega około miesiąca, natomiast u osób zmagających się z łuszczycą, skraca się do czterech dni. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, jednak ma tendencję do remisji, a także nawrotów. Wyróżnia się wiele postaci tej choroby, ale najrzadziej spotykanym przypadkiem jest łuszczyca odwrócona.

Łyszczca odwrócona - charakterystyka choroby

Ten typ łuszczycy dotyczy zazwyczaj osób w podeszłym wieku. Zmiany, które towarzyszą chorobie mogą się sączyć, jednak nie posiadają charakterystycznej łuski. Czynnikiem sprzyjającym do rozwoju tej choroby jest nadwaga, a także zakażenie wirusem HIV. Medycyna nie określa konkretnie, co przyczynia się do wystąpienia tej choroby, jednak spekuluje się, że może ona mieć podłoże genetyczne. Oznacza to, że  jeśli obydwoje rodziców choruje na łuszczyce, szanse wystąpienia choroby u ich dziecka wynoszą ok. 70 procent. Do pozostałych czynników odpowiadającym za rozwój choroby zalicza się grzybicę skóry, hipokalcemię, obniżenie odporności organizmu, niedobór wapnia we krwi, a także tarcie naskórka.

Wystąpieniu łuszczycy odwróconej sprzyja także przyjmowanie niektórych leków (zwłaszcza sterydów,antydepresantów, leków niesteroidowych przeciwzapalnych). Czynnikiem predysponującym do wystąpienia choroby są także infekcje tj. angina, ospa, odra, różyczka, nadmierne spożywanie alkoholu, próchnica, a także zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne. 

Charakterystyczną cechą dla łuszczycy odwróconej jest występowanie zmian chorobowych w fałdach skóry w okolicach narządów płciowych, a także odbytu. W związku z tym chorobę tą określa się także jako łuszczyca odbytu. W sporadycznych przypadkach zdarza się, że zmiany pojawiają się w fałdkach w innym miejscu na ciele np. pod piersiami, brzuchem, pępku, dołach podkolanowych itp.

Jakie są objawy choroby?

Łuszczyca odwrócona charakteryzuje się wystąpieniem, zmian rumieniowych z niewielkim naciekiem. Zmiany te są gładkie i mocno błyszczące. Wyraźnie odznaczają się od skóry zdrowej. W obrębie zmian chorobowych dochodzi do podrażnienia skóry, a także bolesnych pęknięć i wysięku. W odróżnieniu od pozostałych typów łuszczycy, u osób z łuszczycą odwróconą nie pojawiają się tak zwane łuski. W większości przypadków chorzy na łuszczycę odwróconą skarżą się na uciążliwe uczucie swędzenia. Ze względu na swoje umiejscowienie mogą powodować wstąpienie dolegliwości bólowych, zwłaszcza podczas ruchu. Jest to spowodowane tym, że zazwyczaj łuszczyca odwrócona współistnieje z łuszczycą stawową. Postawienie diagnozy nie jest proste, gdyż łuszczyca daje objawy podobne do innych chorób. Jeśli lekarz postawi diagnozę, dobiera odpowiedni sposób leczenia uzależniony od rodzaju występującej łuszczycy.

Jak leczyć łuszczyce odwróconą?

Główną rolę w łagodzeniu zmian chorobowych odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry, a także higiena. Obecnie w aptekach mamy możliwość zakupu specjalnych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji wrażliwej skóry, których celem jest ograniczenie świądu, nawilżenie, a także złagodzenie objawów w postaci przesuszenia. Tego typu środki wykazują działanie przeciwzapalne. Osoby cierpiące na łuszczyce odwróconą powinny zwrócić szczególną uwagę na dokładne osuszanie ciała po kąpieli, a także unikać przegrzewania skóry. Chorzy powinni nosić odzież wykonaną z naturalnych materiałów. Luźne ubrania nie ograniczają ruchów ciała, w wyniku czego zapobiegają powstaniu otarć. Osoby, które cierpią na łuszczycę odwróconą, powinny starać się ograniczyć stres i prowadzić spokojny tryb życia. Istotnym elementem leczenia jest także dieta, która powinna być bogata w witaminy, a w szczególności witaminy z grupy B i kwasy omega-3. Wskazane jest spożywanie owoców cytrusowych, grochu, wiśni, ryb, owoców morza, ogórków, a także cielęciny i czosnku. Zaleca się ograniczenie spożywania ostrych przypraw, czekolady i alkoholu.

Leczenie pacjentów cierpiących na łuszczycę odwróconą jest dość trudne. Jest to spowodowane wysoką wrażliwością skóry. Miejsca wystąpienia zmian chorobowych są podatne na wystąpienie rozstępów. Proces leczenia opiera się na stosowaniu kortykosteoidów, analgów witaminy D, kremów z pimekrolimusem, a także  maści z takrolimusem. Chorzy na łuszczycę mają zalecone stosowanie pigmentu Castallaniego, który wysusza powstałe zmiany skórne. Preparat ten ma działanie złuszczające, grzybobójcze, przeciwzapalne,

a także odkażające. W sytuacji, gdy pacjent cierpi na łuszczycę, która jest oporna na tego typu leczenie, zaleca się stosowanie leków doustnych. Ważna jest także obserwacja czynników, które powodują wystąpienie nawrotów choroby.