Lwia zmarszczka: jak powstaje? Jak się jej pozbyć?

Małgorzata Karpińska / 2 kwietnia 2020

Lwią zmarszczką określa się bruzdę występującą między brwiami. Z reguły pojawia się już u osób około 30-tki. Ten rodzaj zmarszczki dotyczy obu płci i zalicza się do zmian mimicznych. Zazwyczaj pojawia się ona u osób posiadających ekspresyjną mimikę twarzy lub często denerwujących się. 

Lwia zmarszczka: jak powstaje? Jak się jej pozbyć?

Lwia zmarszczka, czyli zmiana mimiczna

Zmiany mimiczne są, wynikiem powtarzających się ruchów, w których zaangażowane są mięśnie twarzy. Wraz z wiekiem skóra zmienia się. Staje się mniej elastyczna i napięta, co skutkuje większą widocznością zmarszczek. Z biegiem czasu stają się coraz większe i głębsze. Lwia zmarszczka to typ zmiany, który może być dość głęboki. W związku z tym wiele osób szuka skutecznego sposobu, aby się jej pozbyć. Domowe sposoby na lwią zmarszczkę nie przyniosą tak spektakularnych efektów, jak zabiegi medyczne, jednak mogą pomóc w spłyceniu bruzdy. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom można zapobiegać powstawaniu nowych zmarszczek lub spłycić już istniejące. Takie działania można rozpocząć już w chwili, gdy pojawią się pierwsze oznaki starzenia się skóry. Dużą popularnością cieszy się tzw. facefitness, mający na celu zapobieganie powstawaniu lwiej zmarszczki. Podczas takich ćwiczeń uciska się palcami wskazującymi miejsce powstawania zmarszczki. W tym samym czasie należy próbować marszczyć brwi. Ćwiczenia te nie powinny być za bardzo intensywne, gdyż mogą przyczynić się do powstania zmarszczek w innych miejscach na twarzy. W celu zmniejszenia lwiej zmarszczki wskazane są masaże skóry. Taką czynność można wykonać podczas nakładania kosmetyków pielęgnacyjnych na skórę twarzy. Dzięki temu można pobudzić ukrwienie, a przy okazji przyspieszyć proces wchłaniania się użytego produktu. Do masażu sprawdzają się kemy oraz maści nawilżające lub złuszczające naskórek.

Kolejną metodą mającą na celu spłycenie zmarszczki jest stosowanie maseczek, które mogą przynieść naprawdę zadowalające efekty. Maseczki można wykonać z oliwy z oliwek, owoców sezonowych, ogórków, jogurtu, maślanki, śmietany, a także ryżu. Niewiele osób wie, że ryż ma wpływ na produkcję kolagenu. Do przygotowania maseczki należy użyć 3 łyżki ugotowanego ryżu i wymieszać go z 1 łyżką miodu oraz ciepłego mleka. Tak przygotowana mieszankę należy nałożyć na twarz i zostawić na około 20 minut. Do zmycia maseczki można użyć wody po wcześniej ugotowanym ryżu, gdyż zawiera ona antyoksydanty. Taki zabieg można przeprowadzać raz w tygodniu. Korzystny wpływ  na skórę posiadają również olejki, a w szczególności olejek arganowy i oliwa z oliwek.

Wpływ diety na zmarszczki 

Na wygląd skóry w dużej części wpływa dieta oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Spożywanie dużych ilości warzyw oraz mięsa pozwoli na dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości witamin białka i minerałów. Jeżeli zależy nam, aby cera wyglądała zdrowo i świeżo należy odstawić wszystkie produkty wysoko przetworzone, chipsy, słodycze oraz schłodzone napoje. Spożywanie takich produktów odbija się na wyglądzie skóry twarzy, ponieważ pojawiają się zaskórniki i zaczerwienienia. Regularne picie wody mineralnej pozwoli odpowiednio nawodnić organizm, co przekłada się na ujędrnienie i uelastycznienie skóry. Dzięki temu jest ona mniej podatna na powstawanie zmarszczek.

Stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kremów przeciwzmarszczkowych, które mają zadanie z kłócić zmarszczki. Decydując się na zakup takiego produktu, warto wybrać ten o silnym działaniu. Powinien posiadać w swoim składzie witaminę C, retinol oraz kwas hialuronowy. Obecność tego kwasu jest niezwykle ważna, gdyż naprawia on łączenia włókien kolagenowych, a także wiązania cząsteczek wody wewnątrz skóry. Kremy o takim składzie zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu skóry i przyspieszają proces regeneracji naskórka. Dużą popularnością cieszą się także produkty posiadające w składzie wyciąg z alg morskich, które doskonale wypełniają ubytki powstałe w naskórku. Systematyczne stosowanie kremu o takim składzie, przyczynia się do przywrócenia prawidłowej pracy komórek. Algi morskie doskonale uelastyczniają skórę i hamują proces obumierania.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej 

U osób posiadających znacznie głęboka lwią zmarszczkę można wykonać specjalistyczne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, pozwalające na jej spłycenie. Do tego celu wykorzystuje się botoks i kwas hialuronowy. Czasami zdarza się, że obie te metody są z sobą łączone. Celem zabiegu jest wstrzyknięcie kwasu w miejsce występowania zmarszczki. W wyniku tego dochodzi do zminimalizowania siły skurczu mięśni, co przekłada się na wygładzenie lwiej zmarszczki. Efekty takich zabiegów utrzymują się przez około pół roku, po czym konieczne jest powtórzenie zabiegu. Kolejną metodą z zakresu medycyny estetycznej jest laser frakcyjny. Jego zastosowanie pozwala uzyskać najtrwalsze efekty, które utrzymują się nawet kilka lat. Podczas zabiegu laser emituje promienie powodujące powstanie mikrouszkodzeń w skórze. Dzięki temu następuje stymulacja procesu regeneracyjnego poprzez namnażanie się komórek w miejscu wykonywania zabiegu.