Mezoterapia igłowa - na czym polega zabieg regeneracyjny skóry?

Małgorzata Florków / 18 kwietnia 2019

Do niedawna zabiegi z zakresu medycyny estetycznej były tematem tabu, jednak w ostatnich latach możemy zaobserwować znaczny wzrost zapotrzebowania na tego typu usługi. Coraz większą popularnością ciszy się mezoterapia igłowa, która jest jednym z najczęściej wybieranych zabiegów kosmetycznych. Zabieg ten skierowany jest do pacjentów chcących przywrócić skórze promienny i zdrowy wygląd. Tego typu zabiegi wykonuje się już ponad pięćdziesiąt lat, co świadczy o tym, że są one bezpieczne i w pełni opanowane. Mezoterapia igłowa określana jest także jako mezoterapia iniekcyjna. Jest to bardzo skuteczna alternatywa dla zabiegów z użyciem skalpela.

Mezoterapia igłowa - na czym polega zabieg regeneracyjny skóry?

Czym jest mezoterapia igłowa?

Przeprowadzenie zabiegu ma na celu dostarczenie do skóry właściwej odpowiedniej dawki kwasu hialuronowego, a także substancji odżywczych (witamin, aminokwasów, mikroelementów, peptydów biomimetycznych). Składniki te podawane są bezpośrednio do miejsc, które tego wymagają poprzez iniekcję. Zastosowanie strzykawki i igły pozwala na pokonanie bariery naskórkowej, dzięki czemu składniki aktywne zaczynają natychmiastowo działać. Bezpośrednie podanie substancji pozwala na zapewnienie jej optymalnej dostępności oraz stężenia. Poprawa wyglądu i odżywienia skóry składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest działanie substancji, które zostały podane bezpośrednio w skórę. W drugim natomiast dochodzi do ogniskowego gojenia się skóry, czyli jej samoistnej regeneracji po wykonanych wkłuciach. Mezoterapia igłowa jest wykorzystywana także do zabiegów mających na celu zlikwidowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, cellulitu, rozstępów, a także przebarwień. Zabiegi mezoterapii są wykorzystywane nie tylko w celach poprawy wyglądu, ale także pozwalają pozbyć się uciążliwych dolegliwości m.in. problemów stawowych, napięcia mięśniowego oraz nerwobóli.

Na czym polega zabieg?

Mezoterapia igłowa jest zabiegiem wykonywanym przez wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej. Do jego wykonania niezbędne są strzykawki wyposażone w bardzo cienkie igły. To one posłużą do nakłuwania wybranych partii skóry. Rozwój medycyny estetycznej umożliwił wykorzystanie metody próżniowej mezoterapii igłowej, określanej jako multi-igłowy system. Ten rodzaj zabiegu pozwala na uzyskanie precyzji w podaniu idealnej dawki substancji na odpowiedniej głębokości w obszarze skóry, na którym występuje problem. Podczas zabiegu lekarz wykonuje strzykawką mikronakłucia. Tak niewielki uraz pobudza komórki naskórka i skóry właściwiej. Preparat wykorzystywany podczas mezoterapii dociera nawet do głębokich zmarszczek. Mezoterapia igłowa jest niemalże bezbolesna, w związku z czym zazwyczaj nie stosuje się znieczuleń. W sytuacji, gdy zabieg ma być wykonany u pacjenta o bardzo niskim progu bólowym, lekarz może zastosować miejscowy żel znieczulający. Cała procedura obstrzykiwania trwa mniej więcej czterdzieści minut. U pacjentów decydujących się na zastosowanie znieczulenia czas ten może przedłużyć się do osiemdziesięciu minut. Zaletą mezoterapii igłowej jest możliwość natychmiastowego powrotu do normalnego funkcjonowania. Po skończonym zabiegu na skórze mogą pojawić się jedynie niewielkie zasinienia lub krwiaki. Zmiany te ustępują w ciągu dwóch dni od przeprowadzanego zabiegu. W celu uzyskania zadowalających efektów zaleca się wykonanie serii zabiegów - zazwyczaj od czterech do sześciu zabiegów. Istotną rolę w podtrzymaniu efektu mezoterapii jest wykonywanie zabiegów przypominających raz na cztery miesiące. Bardzo często mezoterapia igłowa jest uzupełnieniem innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej tj. mikrodermabrazji diamentowej, peelingu medycznego.

Wskazania do wykonania mikrodermabrazji igłowej

Mikrodermabrazja igłowa polecana jest osobom zmagającym się z problemem odwodnionej i suchej skóry, drobnymi zmarszczkami, cellulitem oraz rozstępami. Zabieg pozytywnie wpływa na skórę poprzez jej regenerację i odżywienie, dzięki temu staje się ona promienna i nabiera zdrowego wyglądu. Mikrodermabrazja przynosi zadowalające efekty w opóźnianiu, a nawet zatrzymywaniu procesu łysienia. Systematyczne wykonywanie zabiegu to doskonała profilaktyka przeciwstarzeniowa. Oprócz szerokiego zakresu wskazań do wykonania zabiegu mezoterapii igłowej istnieją także przeciwskazania, które powinny powstrzymać pacjenta od jego wykonania.

Zabieg nie może być wykonany, gdy występuje:

- ciąża (także okres karmienia piersią),

- alergia lub uczulenie na substancję stosowaną do mezoterapii,

- atopowe zapalenie skóry,

- aktywna opryszczka,

- infekcja skóry o podłożu bakteryjnym,

- choroba nowotworowa,

- choroby autoimmunologiczne,

- cukrzyca nieunormowana.

Mezoterapii nie wykonuje się również u pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.