Odciski na stopach - domowe sposoby na pozbycie się odcisków

Małgorzata Florków / 15 kwietnia 2019

Odciski na stopach to problem, który jest najbardziej odczuwalny w okresie letnim, gdy ciężkie obuwie zamieniamy na lekkie sandały. Warto jest, aby w tym czasie stopy były zdrowe i wyglądały ładnie. Odciski to nie tylko problem natury estetycznej, ale powodujący dolegliwości bólowe, które uprzykrzają codziennie funkcjonowanie.

Odciski na stopach - domowe sposoby na pozbycie się odcisków

Czym jest odcisk i jak powstaje?

Odcisk jest warstwą zrogowaciałego martwego naskórka, która powstaje w wyniku długotrwałego tarcia lub nacisku w jednym punkcie. Ciągłe podrażnienie powoduje, że organizm zaczyna się bronić poprzez stwardnienie i obumarcie tkanki skórnej. Efektem tego jest pojawienie się zgrubienia posiadającego w środku rdzeń w kształcie stożka. Rdzeń ten dociera aż do tkanki miękkiej. W poważniejszych przypadkach sięga on nawet do okostnej. Istotna jest szybka reakcja pozwalająca na wyleczenie tego problemu, gdyż bagatelizowanie go doprowadzi do nawarstwiania się martwej i twardej tkanki. Odciski mogą pojawić się na palcach i piętach. To właśnie ze względu na ich umiejscowienie grupuje się je na modzele i nagniotki. Odciski pojawiające się na wale paznokciowym i między palcami to nagniotki. Mają one niewielki rozmiar, jednak podczas nacisku na zakończenia nerwowe występuje ostry ból. Modzele mają większy rozmiar niż nagniotki. Umiejscowione są zazwyczaj na pięcie oraz śródstopiu. Posiadają one żółty lub szary kolor. Ten rodzaj odcisku może doprowadzić do zakażenia. Zagrożenie to rośnie w sytuacji, gdy pod skórą zgromadzi się ropa. Do powstania modzeli i nagniotków może przyczynić się źle dobrane obuwie (za ciasne lub za luźne), predyspozycje genetyczne, wada postawy, nieprawidłowy chód, płaskostopie, a także nadwaga. W dwóch wyżej wymienionych przypadkach konieczna jest szybka reakcja pozwalająca na skuteczne wyleczenie zmian. Bagatelizowanie tego problemu może doprowadzić do narastania odcisku, który w konsekwencji może skutkować rozwojem zmian w strukturze kości.

Odpowiednia profilaktyka

Kluczowym elementem profilaktyki przeciw powstawaniu odcisków na stopach jest odpowiedni wybór obuwia. Ważne, aby buty nie były za małe, ponieważ skutkuje to powstaniem ucisku, a także za duże, gdyż wystąpi tarcie prowadzące do powstania odcisku. W przypadku osób zmagających się z problemem haluksów i płaskostopia konieczna jest konsultacja z podologiem lub ortopedą, który pomoże w skorygowaniu tych wad anatomicznych.

Istotna jest również odpowiednia higiena i pielęgnacja stóp, która umożliwi systematyczne usuwanie martwego naskórka. Po każdym myciu stopy powinny być dokładnie osuszone i nawilżone kremem przeznaczonym do tej części ciała. W celach profilaktycznych zaleca się moczenie stóp w wodzie z dodatkiem rumianku, który zmiękczy skórę, a następnie użycie specjalnej tarki, która usunie martwy naskórek. Taka czynność powinna być powtarzana minimum raz w tygodniu.

Domowe sposoby usuwania odcisków

Jeśli odcisk nie jest wynikiem choroby, to z pomocą mogą przyjść domowe metody leczenia. Dzięki nim zrogowaciały naskórek ulegnie zmiękczeniu, co ułatwi jego usunięcie.

Olejek rycynowy

Olejek ten pozyskiwany jest z Ricinus communis, czyli rośliny, która w czasach średniowiecznych określana była jako Palma Christi, co oznacza „dłoń Chrystusa”. Oprócz właściwości przeczyszczających i łagodzących oparzenia skórne, olejek rycynowy wykorzystywany jest także do leczenia odcisków. W tym celu należy wetrzeć olejek w miejsce powstania zmiany i odczekać do momentu jego wchłonięcia w skórę. Dzięki swoim właściwościom dojdzie do zmiękczenia chorobowo zmienionej skóry i przyśpieszenia procesu gojenia. Olejek rycynowy można kupić w każdej aptece.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy przynosi zadowalające efekty w leczeniu odcisków, ze względu na swoje antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości. Wykazuje działanie zapobiegające rozwojowi infekcji i zmniejszające dolegliwości bólowe. W celu usunięcia odcisku należy nasączyć wacik kosmetyczny octem jabłkowym, a następnie przemyć nim zmianę. Tak przemyte miejsce pozostawiamy aż do wyschnięcia. Jeśli pojawi się pieczenie, można rozcieńczyć ocet wodą. Tę metodę usuwania odcisków powinno się stosować dwa razy dziennie przez okres kilku dni.

Plaster świeżej cytryny lub czosnku

Świeży plaster cytryny należy położyć na odcisk, następnie okryć go folią i zabezpieczyć bandażem. Tak przygotowany opatrunek powinien być trzymany około piętnaście minut. Sok z cytryny zmiękczy naskórek, a dodatkowo zadziała tonizująco. W celu poprawy komfortu można użyć cytryny prosto z lodówki, co przyniesie ulgę w dolegliwościach bólowych. W taki sam sposób można zastosować czosnek. Tak jak w przypadku cytryny należy przyłożyć plasterek czosnku na odcisk i zakleić go plastrem. Taki rodzaj opatrunku można nosić cały dzień, jednak konieczna jest jego zmiana minimum dwa razy.

Napar z rumianku i natłuszczenie skóry

Kolejną skuteczną metoda usuwania odcisków jest przygotowanie naparu z rumianku. Do tego celu potrzebujemy rumianek w saszetkach lub susz, aby mikstura była skuteczna, należy pamiętać o odpowiednich proporcjach. Na jeden litr wody należy dać cztery saszetki lub trzy łyżki rumianku. Ze względu na to, że stopy powinny być w całości zamoczone w wodzie, to z pewnością potrzebna będzie większa ilość mieszanki. Stopy należy moczyć kwadrans. Po tej czynności konieczne jest ich dokładne osuszenie, a następnie nasmarowanie odcisku wazeliną lub tłustym kremem. W celu uzyskania jak najlepszych efektów zaleca się założenie skarpet z naturalnego materiału np. na noc.

Kurkuma

Kurkuma tak jak ocet jabłkowy wykazuje działanie antyseptyczne i zapobiegające rozwojowi infekcji. Do przygotowania pasty pomocnej w leczeniu odcisków potrzebujemy ½ łyżeczki mielonej kurkumy wymieszanej z odrobiną wody. Tak przygotowaną mieszankę zostawiamy na zmianie chorobowej na kwadrans. Po tym czasie należy ją zmyć. Kurację tę powinno się powtarzać dwa razy dziennie przez okres kilku dni.

Aspiryna

Aspiryna ma wiele alternatywnych zastosowań. Jednym z nich jest leczenie odcisków. Jej właściwości pozwolą zmiękczyć twardą skórę, a także zapobiegną rozwojowi stanu zapalnego. Do przygotowania mieszanki leczniczej potrzebne będzie 6 tabletek aspiryny, które należy rozgnieść na proszek. Kolejnym krokiem jest dodanie ½ łyżeczki soku z cytryny i ½ łyżeczki wody. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Tak powstałą masę można wetrzeć w odcisk, po czym zabezpieczyć stopę reklamówką. Pastę należy trzymać na skórze 10 minut, a następnie dokładnie spłukać. Zabieg można powtarzać codziennie.