Olej kokosowy

Patrycja Deja / 5 maja 2016

Olej kokosowy przez lata niedoceniany obecnie ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetologii. Olej kokosowy dzięki wyjątkowemu aromatowi, a także licznym właściwościom prozdrowotnym jest składnikiem wielu kosmetyków i jednym z najczęściej używanych produktów przez najlepszych szefów kuchni. W ostatnim czasie olej kokosowy bije rekordy popularności wśród pasjonatów zdrowego odżywiania.

Olej kokosowy

Olej kokosowy - właściwości

- stosowany w codziennej diecie nie odkłada się w organizmie, zamieniając się w energię;
- jako tłuszcz nasycony o wyjątkowych właściwościach pomaga spalić istniejącą już tkankę tłuszczową;
- spożywany regularnie w codziennej diecie wspomaga pracę mózgu;
- wspomaga gojenie ran poprzez przyspieszenie wzrostu odbudowy nabłonka i naskórka, przyspiesza gojenie poparzeń, a w szczególności ran będących efektem oparzenia;
- ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, może więc wpierać leczenie farmakologiczne, jednak w przypadku poważnych schorzeń i wysokiej temperatury nie zastępuje go;
- działa łagodząco na wrzody żołądka.

Olej kokosowy oprócz licznych właściwości leczniczych ma również zbawienny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Aby zapobiec poparzeniu słonecznemu, zamiast mocnego filtra można posmarować eksponowane na słońcu części ciała olejem kokosowym, ma też zbawienny wpływ na zniszczone i spalone licznymi zabiegami farbowania, prostowania i kręcenia włosy.

Olej kokosowy na odchudzanie

Olej kokosowy jest tak zwanym "tłuszczem dobrym", który po pierwsze nie odkłada się w organizmie w postaci znienawidzonej przez większość osób tkanki tłuszczowej, ponadto zaraz po spożyciu zamienia się w dodatkowy zastrzyk energii, który jest bardzo potrzebny osobom na dietach odchudzających i podczas ćwiczeń pomagających spalić zalegające w organizmie komórki tłuszczowe. Potrawy wzbogacone olejem kokosowym są bardziej sycące, a dostarczona do organizmu porcja energii starcza na dłużej, w praktyce oznacza to, iż kolejną zaletą oleju kokosowego jest zmniejszenie łaknienia.

Olej kokosowy na obniżenie cholesterolu

Brazylijscy naukowcy prowadzący badanie na dwóch grupach kobiet, z których jedna włączyła do regularnej diety olej kokosowy, a druga przebywał na identycznej diecie, w której olej kokosowy został zastąpiony innym tłuszczem. Po kilku tygodniach okazało się, że u kobiet spożywających regularnie olej kokosowy poziom dobrego cholesterolu znacznie wzrósł, zaś złego obniżył. Ponadto odnotowano wśród kobiet z pierwszej grupy spadek BMI i ogólną poprawę samopoczucia.

Olej kokosowy na cukrzycę

Badania dowodzą, że systematycznie pożywany olej kokosowy reguluje proces wydzielania insuliny, pomagając utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Jest więc wskazany w codziennej diecie osób zmagających się z cukrzycą, a także ludzi w grupie podwyższonego ryzyka, do której zgodnie z najnowszymi statystykami należy aż 40% polskiego społeczeństwa. Za osoby narażone na cukrzycę uważa się głównie te z nadwagą. Zbawienna moc oleju kokosowego polega w tym wypadku na przetwarzaniu posiłków z dodatkiem tego tłuszczu w energię i przyspieszeniu metabolizmu pomagającego spalić zalegającą od dawna tkankę tłuszczową, ponadto olej kokosowy zapobiega odporności na insulinę.

Olej kokosowy zwalcza wirusy, bakterie i grzyby

Olej kokosowy dzięki zawartości kwasu laurowego ma działanie antybakteryjne, grzybobójcze i przeciw wirusowe, co oznacza, że jest naturalnym antybiotykiem. Irlandzcy naukowcy twierdzą, iż regularne spożywanie oleju kokosowego może zapobiegać próchnicy, a także pomaga w zwalczeniu gronkowca złocistego, a odpowiednio spreparowany olej jest zdolny do zwalczania opryszczki, odry, różyczki, a nawet HIV. Medycyna pokłada wielkie nadzieje w leczniczym działaniu oleju kokosowego, którego badanie trwa nieprzerwanie od wielu lat.

Olej kokosowy na suche i zniszczone włosy:

- 2 łyżki oleju kokosowego należy wymieszać z witaminą C lub sokiem z cytryny i nałożyć na włosy wmasowując w każde pasmo od nasady aż po końce, a następnie w skórę głowy. Odżywkę należy pozostawić na włosach przez około 2 godziny, a następnie dokładnie umyć głowę szamponem. Kuracja kokosowa stosowana raz w miesiącu sprawi, że włosy będą mocne, gładkie i lśniące.

Olej kokosowy na białe zdrowe zęby

Olej kokosowy jest naturalną pastą do zębów o działaniu antybakteryjnym, wybielającym, odświeżającym oddech, a także wspomagającym leczenie krwawienia dziąseł, które najczęściej jest objawem paradontozy. Olej kokosowy już w starożytności był stosowany do higieny jamy ustnej. Ponadto codzienne ssanie 1 łyżki oleju kokosowego działa jak antyoksydant, który pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Olej kokosowy jest niezastąpiony również w leczeniu pierwszych objawów zapalenia dziąseł, jamy ustnej oraz gardła. Wymieszany z kurkumą i odrobiną sody oczyszczonej wybiela zęby i jest bezpieczny przy zapaleniu przyzębia.

Olej kokosowy w codziennej diecie

Olejem kokosowym można zastąpić tradycyjne tłuszcze, a nawet smarować nim pieczywo, czy dodawać do deserów, wystarczy zmiana przyzwyczajeń, która często ma zbawienny wpływ na organizmy całej rodziny.