Olejek z drzewa herbacianego: właściwości i zastosowanie

Małgorzata Karpińska / 25 czerwca 2020

Olejek z drzewa herbacianego jest naturalnym środkiem wykazującym działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz dezynfekujące. Ten niepozorny produkt może skutecznie pomóc w walce z trądzikiem, zakażeniami bakteryjnymi skóry, łupieżem oraz z przetłuszczaniem się włosów.

Olejek z drzewa herbacianego: właściwości i zastosowanie

Czym jest olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego jest ekstraktem pozyskanym z liści drzewa herbacianego, które występuje na terenach Australii. Od setek lat roślina ta była wykorzystywana przez tamtejszych mieszkańców m.in. do leczenia ran i oparzeń. Olejek ten ma jasnożółtą barwę oraz intensywny kamforowy zapach. Jest to naturalny kosmetyk o wszechstronnym działaniu, gdyż nie tylko pielęgnuje, ale także leczy skórę. Ma on właściwości antyseptyczne, dezynfekujące oraz przeciwzapalne, dzięki czemu doskonale sprawdza się w pielęgnacji u osób posiadających skórę tłustą, cerę trądzikową, a także zmagających się z problematyczną skórą głowy. Olejek z drzewa herbacianego jest wykorzystywany do leczenia infekcji grzybiczych i trudno gojących się ran. Dzięki swoim właściwościom pomaga łagodzić swędzące zmiany po ukąszeniach owadów.

Jakie jest zastosowanie olejku z drzewa herbacianego?

Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i  bakteriobójczym olejek z drzewa herbacianego jest wykorzystywany do i pielęgnacji skóry trądzikowej. Produkt ten doskonale przenika przez skórę i zwalcza bakterie beztlenowe, które są odpowiedzialne za powstawanie zmian trądzikowych. Stosowanie olejku z drzewa herbacianego pomaga unormować pracę gruczołów łojowych, w wyniku czego skóra mniej się przetłuszcza. Zaletą stosowania olejku z drzewa herbacianego przez osoby zmagające się z trądzikiem jest to, że nie wysusza on skóry, a regeneruje ją poprzez pobudzenie produkcji nowego naskórka. Olejek ten bardzo często jest dodawany do preparatów przeznaczonych dla osób posiadających cerę  zanieczyszczoną i trądzikową, dlatego  bardzo często jest składnikiem toników i żeli do mycia twarzy.

Olejek z drzewa herbacianego może być wykorzystany pielęgnacji cery trądzikowej jako wzbogacenie kosmetyków. W tym celu należy dodać kilka kropel olejku do kosmetyków używanych na co dzień. Dzięki temu możliwe jest wzmocnienie ich działania. Olejek ten może być stosowany zamiast kremu -  należy go wymieszać z łagodnym olejem i zastosować na całą twarz, szyję, a nawet dekolt. Olejek z drzewa herbacianego nałożony punktowo w nierozcieńczonej formie pozwala leczyć wypryski na twarzy, dekolcie, ramionach oraz plecach. Preparat ten może być dodawany maseczek z glinki w celu zapobiegania powstawaniu wyprysków i przetłuszczania skóry.

Olejek z drzewa herbacianego jest wykorzystywany do  wspomagania leczenia łupieżu, a także dolegliwości spowodowanych łojotokowym zapaleniem skóry. Dzięki swoim właściwościom skutecznie niweluje uciążliwe swędzenie skalpu, a ponadto normalizuje wydzielanie sebum i przetłuszczanie się włosów. Olejek może być dodawany podczas mycia głowy do szamponu w ilości kilku kropel, po czym powinien zostać pozostawiony na skórze głowy przez około 2 minuty i dokładnie spłukany.

O szerokim zastosowaniu olejku z drzewa herbacianego świadczy to, że jest wykorzystywany również w pielęgnacji stóp, u osób mających tendencję do nadmiernego pocenia się, a także zmagających się z pękającymi piętami. Jest skuteczny jako środek profilaktyczny i leczniczy w grzybicy stóp i paznokci. Olejek z drzewa herbacianego może być dodany do zwykłego kremu do stóp lub dodawany do kąpieli.

Właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne

Olejek z drzewa herbacianego znajduje zastosowanie w kosmetyce i nie tylko. Dzięki swoim właściwościom przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym jest wykorzystywany jako naturalny środek leczniczy. Olejek herbaciany jest niezwykle skuteczny w leczeniu przeziębień oraz infekcji. Może być stosowany w formie inhalacji, w celu złagodzenia dolegliwości związanych z zapaleniem zatok, kaszlu, zatkanego nosa oraz chorób gardła. Właściwości przeciwbakteryjne sprawiają, że jest on stosowany wspomagająco w leczeniu chorób skóry tj. grzybica, półpasiec, a nawet ospa wietrzna. Ma on skuteczne działanie w leczeniu opryszczki i zajadów. Olejek drzewa herbacianego może być stosowany do płukania ust, ponieważ skutecznie zwalcza nieświeży oddech, pomaga usunąć kamień nazębny, a ponadto zwalcza infekcje jamy ustnej.

Olejek z drzewa herbacianego jest ogólnie dostępny. Można go kupić w aptekach, drogeriach oraz w sklepach internetowych oferujących półprodukty kosmetyczne. Jego cena jest stosunkowo niewielka w porównaniu do jego właściwości. Za około 10 ml olejku z drzewa herbacianego trzeba zapłacić około 10 do 15 zł. Kupując ten produkt, należy zwrócić uwagę, aby był to czysty olej bez żadnych dodatków tj. oleje mineralne, składniki zapachowe. Olejek herbaciany jest niezwykle wydajny, gdyż stosuje się go tylko po kilka kropel. To, co wyróżnia ten produkt to to, że jako jeden z niewielu olejków eterycznych może być stosowany bez konieczności rozcieńczania go. Przed zastosowaniem olejku herbacianego bezpośrednio na twarz, warto wykonać tzw. próbę uczuleniową na ręce, zwłaszcza w przypadku osób posiadających bardzo wrażliwą cerę , gdyż może przyczynić się do wystąpienia podrażnienia lub reakcji alergicznej.