Onycholiza paznokci - przyczyny, objawy i leczenie

Małgorzata Florków / 27 grudnia 2019

Onycholiza paznokcia jest chorobą, której leczenie jest dość trudne. Przypadłość ta polega na odwarstwianiu się płytki paznokcia od łożyska i gromadzeniu się pod nim powietrza. Pod paznokciem gromadzą się zanieczyszczenia oraz złuszczająca się keratyna z płytki. W wyniku odklejania się od łożyska paznokieć zaczyna przybierać białą barwę. Czasami dochodzi do zakażenia, które powoduje, że paznokieć zmienia kolor na żółty, brązowy lub czarny. Przypadłość ta dotyczy większości osób, gdyż może być wynikiem uderzenia, a także stłuczenia paznokcia. W wyniku tego paznokieć zmienia kolor, po czym stopniowo zaczyna odstawać. Taką sytuację potocznie określa się jako "schodzenie paznokcia".

Onycholiza paznokci - przyczyny, objawy i leczenie

Przyczyny wystąpienia choroby

Onycholiza dotyka najczęściej kobiety posiadające długie paznokcie u rąk, które są w większym stopniu podatne na uderzenia, a także uszkodzenia mechaniczne. Choroba ta może być spowodowana także noszeniem zbyt ciasnych butów, butów na obcasie wystąpieniem mikrourazów podczas wykonywania manicure. Za wystąpienie Onycholizy dopowiada również grzybica i choroby skory tj. liszaj płaski, łuszczyca oraz atopowe zapalenie skóry. Czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu choroby sprzyja także nadczynność tarczycy, cukrzyca, a także niski poziom żelaza. Przyjmowanie niektórych leków może również mieć wpływ na rozwój choroby paznokcia.

Jakie są rodzaje onycholizy?

W medycynie wyróżnia się trzy rodzaje onycholizy:

- Onycholizowa polekowa - jest spowodowana przyjmowaniem niektórych leków np. stosowanych podczas leczenia trądziku i łuszczycy lub być skutkiem ubocznym antybiotykoterapii opierającej się na stosowaniu antybiotyków z grupy tetracyklin.

- Onycholiza pierwotna - wynika ona ze zbyt częstego stosowania silnych środków pielęgnujących paznokcie. Dotyka ona przede wszystkim kobiety, które często wykonują manicure i pedicure, a także stosują odżywki, które w swoim składzie posiadają formaldehyd. Długie paznokcie są znacznie bardziej narażone na uszkodzenia.

- Onycholiza wtórna - bardzo często towarzyszy chorobom takim jak liszaj płaski, czy też łuszczyca. W związku u z tym kontrola stanu swoich paznokci i zwracanie uwagi na ewentualne nieprawidłowości w płytce paznokcia są pomocne w rozpoznawaniu cukrzycy, niedokrwistości, niedoczynności, a także nadczynności tarczycy.

Rozwój choroby

W pierwszym etapie rozwoju choroby dochodzi do odklejania się podłoża paznokcia i zmiany jego barwy na białą lub żółtą. W sytuacji, gdy dojdzie do zakażenia, paznokieć może stać się brązowy, a nawet zmienić kolor na czarny. Onycholiza rozpoczyna się od wolnego brzegu paznokcia, ale może również zaczynać od jego boków. W przypadku, gdy nie doszło do zakażenia, to choroba rozwija się bezboleśnie. Dolegliwości bólowe pojawiają się, gdy odwarstwienie dotyczy okolic macierzy. Sytuacja taka dotyczy zazwyczaj urazów mechanicznych. W wolnych przestrzeniach pojawiających się pod paznokciem może dojść do nadmiernego rogowacenia naskórka. Stan ten określany jest jako hiperkeratoza.

Jak leczyć onycholizę?

Metoda leczenia onycholizy jest uzależniona od jej rodzaju, a także jej przyczyny. W przypadku ej choroby nie warto zwlekać z wizytą u dermatologa, gdyż może to doprowadzić do pogłębienia się choroby. Dzięki konsultacji lekarskiej możliwe jest rozpoznanie czynników odpowiedzialnych za wystąpienie onycholizy. U osób z onycholizą pierwotną konieczne jest wyeliminowywanie przyczyn ją wywołujących np. lakierów do paznokci, ciasnych butów lub produktów do pielęgnacji. Leczeniem chorych paznokci zajmuje się podolog. Podczas leczenia onycholizy konieczne jest obcięcie paznokcia aż do miejsca, w którym płytka prawidłowo przylega do łożyska, a także oczyszczenie i pobudzenie łożyska. Podczas wykonywania tych czynności może pojawić się ból. Tego typu czyszczenie powinno być wykonywane przez fachowca, który ma odpowiednią wiedzę, umiejętności, a także narzędzia. Proces odbudowy paznokcia może trwać od czterech do 6 miesięcy, w przypadku paznokci u sto nawet dłużej. W tym okresie warto stosować odpowiednie suplementy diety, które wspomaga proces odrastania paznokci i poprawią ich kondycje. Zaleca się stosowanie suplementów z biotyną, cynkiem i kolagenem. W sytuacji, gdy przyczyną onycholizy jest choroba ogólnoustrojowa lub choroby skóry konieczne jest ich wyleczenie.

Domowe sposoby leczenia

Najważniejszą rolę w przypadku onycholizy odgrywa odpowiednia profilaktyka, która obejmuje:

- unikanie wilgoci na dłoniach i stopach,

- sprzątanie z użyciem detergentów wykonać w rękawiczkach ochronnych,

- obcinanie paznokci na krótko.

W przypadku osób zmagających się z nawracającą onycholizą należy unikać wykonywania manicure metodą akrylowa, żelową i hybrydową. Jednym ze skutecznych metod leczenia domowego jest stosowanie olejku herbacianego, który wzmacnia płytkę paznokcia, a także działa bakteriobójczo. Wskazane są również kąpiele w szałwii i rumianku. Tego typu leczenie może być stosowane jedynie u osób z niewielkimi zmianami chorobowych. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą.