Rozstępy - przyczyny, metody zapobiegania i leczenia

Rozstępy są to wrzecionowate, równolegle przebiegające pasma, budową zbliżone to tkanki bliznowatej, występujące najczęściej w obrębie brzucha, piersi, ud, pośladków, ramion. Od prawidłowej skóry odróżniają się barwą i strukturą. Mogą być koloru różowego, a czasami wręcz purpurowego lub szarobiałego. Dotykając rozstępy opuszkami palców można czasami wyczuć nieznaczne wgłębienia na skórze. Rzadko mogą wywoływać świąd lub nawet ból, jednak najczęściej nie towarzyszą im żadne objawy. Rozstępy najczęściej pojawiają się w okresie ciąży lub na skutek znacznych zmian masy ciała (szybkie przybranie na wadze lub nagłe schudnięcie). Mogą także pojawiać się u nastolatków, na skutek gwałtownego przyrostu wzrostu oraz ciężaru ciała, a także u kulturystów, zwiększających masę mięśniową.

Rozstępy - przyczyny, metody zapobiegania i leczenia

Rozstępy powstają w efekcie mechanicznego rozciągania skóry, które występuje np. u kobiet ciężarnych, u których dochodzi do znacznego zwiększenia obwodu brzucha lub u nastolatków podczas skoku pokwitaniowego. Ciągłe rozciąganie skóry prowadzi do pękania włókien budujących tkankę łączną skóry właściwej. Uruchamia to procesy gojenia, w wyniku których miejsca uszkodzeń zostają wypełnione nową, mocniejszą tkanką, widoczną na powierzchni skóry w postaci linijnych pasm - rozstępów.

Za powstawanie rozstępów mogą być odpowiedzialne także hormony sterydowe (np. kortyzon). Hormony te są produkowane przez nadnercza, jednak ich nadmiar, występujący w niektórych chorobach (np. choroba Cushinga), powoduje spadek sprężystości skóry, a w rezultacie powstawanie rozstępów. Na tworzenie rozstępów mają wpływ także leki zawierające w swoim składzie sterydy.

Nowo powstałe rozstępy, w których toczy się proces zapalny, są barwy różowo-czerwonej (tzw. rozstępy czerwone). Z czasem, w wyniku zmian zanikowych, stają się białe (tzw. rozstępy białe). Rozstępy czerwone znacznie lepiej odpowiadają na próby leczenia, niż rozstępy białe. Jednak postęp w medycynie estetycznej i rozwój coraz to nowszych urządzeń, pozwala coraz lepiej radzić sobie z usuwaniem rozstępów, nawet tych starszych, zanikowych.

Wśród metod, którymi dysponuje współczesna dermatologia estetyczna, służącymi do usuwania rozstępów, znajdują się: tretinoina, peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, mezoterapia mikroigłowa, zabiegi laserowe, radiofrekwencja mikroigłowa.

Tretinoina

Tretinoina jest pochodną witaminy A. Stosowana w leczeniu rozstępów maść z 0,1% tretinoiną pobudza produkcję nowego kolagenu w skórze, a także zmniejsza proces zapalny. Powoduje to zmniejszenie widoczności rozstępów. Niestety, tretinoina działa tylko na świeże, nowo powstałe rozstępy, nie wykazuje z kolei dziania na rozstępy dojrzałe, białe. Maść tretinoinowa może wywoływać miejscowe podrażnienie skóry. Jej stosowanie jest przeciwwskazane w okresie ciąży.

Peelingi chemiczne

Do peelingów chemicznych stosuje się 70% kwas glikolowy lub 35% kwas trójchlorooctowy. Substancje te powodują złuszczanie naskórka, a także zwiększają produkcję kolagenu i elastyny w obrębie skóry właściwej, co może przyczynić się do zmniejszenia widoczności rozstępów. Lepsze efekty można uzyskać łącząc peelingi chemiczne z mikrodermabrazją.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja polega na mechanicznym ścieraniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Urządzenie to wykorzystuje mikrokryształki, które uderzając z dużą prędkością w skórę, powodują złuszczanie warstwy rogowej naskórka. Prowadzi to do przyspieszenia procesów odbudowy naskórka, przez co staje się on grubszy. Zabieg mikrodermabrazji wpływa korzystnie także na skórę właściwą, w której zwiększa się przepływ krwi i zostają uruchomione procesy regeneracji. Wzrasta liczba fibroblastów – komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu. W skórze właściwej wzrasta liczba włókien kolagenowych i elastynowych. W wyniku tych zmian skóra właściwa staje się grubsza. Dzięki zabiegowi dochodzi do spłycenia rozstępów oraz zmniejszenia ich widoczności. Konieczne jest jednak wykonanie serii zabiegów, by uzyskać pożądane efekty. Trzeba mieć także na uwadze, że zabieg daje lepsze rezultaty w przypadku nowych, czerwonych rozstępów. W przypadku starych, białych rozstępów może nie być skuteczny.

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa to zabieg polegający na kontrolowanym uszkadzaniu skóry za pomocą mikroigieł, co powodując mikrouszkodzenia, pobudza procesy regeneracji. Jednocześnie na skórę nakłada się substancje odżywcze, rewitalizujące i regenerujące, które – poprzez powstałe mikrouszkodzenia – mają możliwość wniknięcia w głąb skóry. Zabieg skutkuje zwiększeniem produkcji nowego kolagenu i elastyny w skórze właściwej, a także powstawaniem nowych naczyń włosowatych, co wpływa na lepsze ukrwienie i odżywienie skóry. Seria zabiegów powoduje, że skóra staje się grubsza, a rozstępy mniej widoczne.

Zabiegi laserowe

Zabiegi z użyciem laserów pozwalają zredukować rozstępy, zmniejszyć ich widoczność oraz poprawić strukturę skóry. Różne rodzaje laserów działają na różne typy rozstępów.

Laser pulsacyjno-barwnikowy (PDL), działając na rozszerzone naczynia krwionośne w obrębie rozstępów czerwonych, prowadzi do zmniejszenia ich widoczności, a także zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny w skórze właściwej. Nie wykazuje natomiast działania na rozstępy białe, wobec których można zastosować inne rodzaje laserów. Poddając się zabiegowi z użyciem lasera pulsacyjno-barwnikowego należy liczyć się z możliwością pojawienia się działań niepożądanych, do których należą np. przebarwienia na skórze u osób o ciemniejszej karnacji.

Laser neodymowy Nd:Yag, podobnie do opisanego wyżej lasera pulsacyjno-barwnikowego, także wykazuje silne powinowactwo wobec naczyń krwionośnych i poprzez ich zamykanie, pozwala zmniejszyć widoczność czerwonych rozstępów. Nie działa na rozstępy białe. Zaletą tego lasera jest fakt, iż nie powoduje powstawania przebarwień u osób o ciemnej karnacji.

Laser ekscymerowy ksenonowo-chlorowy (XeCl) stymuluje produkcję melaniny – barwnika nadającego kolor skórze. Powoduje to zmniejszenie widoczności rozstępów białych i "wtapianie się" ich w otaczającą skórę. Wadą tej metody jest fakt, iż efekt nie jest trwały i z czasem przemija. W związku z tym - dla podtrzymania efektu mniej widocznych rozstępów - zabieg należy co pewien czas powtarzać.

Laser frakcyjny CO2, powodując mikroskopowe uszkodzenia w obrębie skóry, stymuluje procesy regeneracji i przebudowy. W skórze właściwej pojawia się nowy kolagen i elastyna, a uszkodzona tkanka zostaje zastąpiona nową - zdrową. Pozwala to zmniejszyć widoczność rozstępów, nawet tych starych, białych. Jednak aby rezultaty były widoczne, konieczne jest wykonanie co najmniej kilku zabiegów.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Jest to nowoczesna metoda, która pozwala zmniejszyć widoczność lub nawet całkowicie usunąć rozstępy, zarówno te nowo powstałe, jak i dojrzałe. Metoda ta polega na pobudzaniu skóry do regeneracji poprzez jednoczesne mikronakłuwanie oraz ogrzewanie falą elektromagnetyczną. Ciepło, przewodzone w głąb skóry wzdłuż mikroigieł, stymuluje produkcję nowego kolagenu. Dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów, konieczne jest wykonanie serii zabiegów w odpowiednich odstępach czasu.

Współczesna medycyna dysponuje całym arsenałem metod służących do leczenia rozstępów. Niestety, nie zawsze metody te są w 100% skuteczne. Większość z nich pozwala zmniejszyć widoczność rozstępów, jednak nie usuwa ich całkowicie. Aby osiągnąć pożądany rezultat mniej widocznych rozstępów, konieczne jest powtarzanie zabiegów kilka, a nawet kilkanaście razy. Zadowalające efekty może przynieść także łączenie poszczególnych metod. Obiecująca wydaje się być radiofrekwencja mikroigłowa, która według niektórych autorów – pozwala usunąć całkowicie nawet wieloletnie rozstępy.