Trądzik: objawy i metody na pozbycie się trądziku

Natalia Galus / 28 listopada 2016

Trądzik pozostaje zmorą osób w każdym wieku i zazwyczaj pozbycie się go graniczy dla niektórych z cudem. Długotrwała walka o piękną cerę nierzadko kończy się klęską. Pojawiające się na twarzy coraz to nowsze krostki nie napawają optymizmem, jednak walka z zaskórniakami powinna być przez nas skrupulatnie przemyślana. Inaczej będziemy zmuszeni uznać wyższość wroga.

Trądzik: objawy i metody na pozbycie się trądziku

Dlaczego zatem, pomimo długiej i męczącej drogi warto zdecydować się na zniwelowanie objaw trądziku? Twarz, jest bowiem jedną z najbardziej zwracających uwagę części ciała w kontaktach międzyludzkich, zarówno, gdy mamy na uwadze kontakty osobiste, jak też zawodowe. To właśnie ona, pozostaje naszą wizytówką i jej pielęgnacja to absolutna podstawa w codziennej higieny. Dzięki jej dobrej kondycji, nasza samoocena wzrasta, a my sami czujemy się pewniejsi siebie, możemy i chcemy więcej. Na rynku, istnieje wiele preparatów, które proponują nam różnorodni producenci. Produkty różnią się również ceną i są to niekiedy duże amplitudy. Wybierając najlepszą możliwość, musimy określić rodzaj naszej skóry, pomimo tego samego problemu, jakim jest trądzik, nasza skóra potrzebuje do odnowy i nawilżenia różnych substancji ze względu na to, czy należy do skóry suchej, tłustej lub mieszanej.

Jak poradzić sobie z trądzikiem? Na jakie aspekty najbardziej zwrócić uwagę?

Przyczyną powstania trądziku jest wzrost wydzielania sebum w wyniku stymulacji gruczołów łojowych. Na skutek złuszczenia naskórka, w obrębie ujść mieszków włosowych dochodzi do ich "zaczopowania", powodując gromadzenie się zbitego łoju. Kluczowym elementem terapii pozostaje zwalczanie stanu zapalnego. U osób z trądzikiem wydzielają się duże ilości drażniących skórę tłuszczy, brakuje przy tym kojącego kwasu linolowego. W walce o dobrą kondycje skóry, najważniejszym elementem jest dokładne przemywanie bieżącą wodą. Stosując najlepsze kosmetyki, czy wykonując kosztowne zabiegi, zapominając przy tym o regularnym czyszczeniu twarzy wodą nie pozbędziemy się problemu. Proponujemy wykorzystanie domowych sposobów, dających spektakularne efekty, będącymi przy tym rozwiązaniami na każdą kieszeń.

Maseczka z mleka i drożdży

Niezwykle popularna wśród naszych babć, czy mam, w dodatku banalnie prosta w przygotowaniu. Wystarczy, że odpowiednią ilość świeżych drożdży rozpuścimy w kilku łyżeczkach mleka. W zależności od ilości mikstury oraz poziomu gęstości, jaki chcemy osiągnąć proporcje składników znacząco się różnią. Po stworzeniu naturalnej maseczki, nakładamy masę na 15 minut na skórę twarzy i czekamy aż wyschnie. Następnie przemywamy twarz ciepłą wodą. Po całym zabiegu stosujemy krem nawilżający, gdyż częste stosowanie drożdży może wysuszyć naszą skórę.

Rozwiązanie okazuje się być idealne, dla wszystkich tych, którzy nie mogą poradzić sobie z strefą T oraz brodą, to właśnie w tych miejscach trądzik występuję najbardziej intensywnie. Co więcej, efekty stosowania zauważymy już po pierwszym użyciu.

Peeling z cukru

Polecamy również, wykonanie peelingu z cukru. Dodając go do np. jogurtu naturalnego lub mleczka kosmetycznego, stworzymy niejednorodną mieszaninę. Przygotowaną substancję nakładamy na skórę twarzy i masujemy palcami, w ten sposób pozbędziemy się martwego naskórka .

Kąpiel w mleku

Mleko zawiera niezwykle cenny składnik, jakim jest serwatka. Dawniej, na problemy skórne to właśnie ona była stosowana najczęściej. Istnieją dwa sposoby, by wykorzystać tę substancję - możemy bowiem wyłącznie przemywać twarz mlekiem, bądź pozostawić go na twarzy aż do wyschnięcia. Efekt gładkiej cery uzyskamy już po pierwszym stosowaniu.

Tak naprawdę, by zwalczyć trądzik nie ma jednej odpowiedniej drogi. Problem jest tak indywidualnym zjawiskiem, że dla każdego z nas, inny sposób okażę się lepszy. Nie zapominamy jednak o zdrowym rozsądku, problem nie jest na tyle poważny, by posuwać się do drastycznych środków. Najważniejsze to, codziennie dbać o skórę i przestrzegać podstawowych zasad higieny.