Wolumetria twarzy, czyli modelowanie kwasem hialuronowym

Małgorzata Florków / 3 grudnia 2019

Wolumetria twarzy jest zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, do której wykorzystuje się kwas hialuronowy. Bez pomocy skalpela mamy możliwość poprawienia owalu twarzy, jędrności skóry oraz jej gęstości. Wolumetria jest stosowana także u osób, które chcą skorygować kształt nosa, ust, a nawet kości policzkowych. Zabieg określany jest również jako lifting wolumetryczny, który pomaga w skuteczny i szybki sposób uzupełnić braki w obrębie twarzy, które pogłębiają się wraz z wiekiem. Wolumetria jest zabiegiem przeznaczonym zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku.

Wolumetria twarzy, czyli modelowanie kwasem hialuronowym

Na czym polega zabieg modelowania twarzy?

Zaletą wolumetrii jest fakt, że bez ingerencji chirurgicznej może wymodelować kontury twarzy, a także poprawić stan skóry. Podczas zabiegu stosuje się kwas hialuronowy, który ma działanie wypełniające. Dzięki niemu zwiększa się objętość tkanek miękkich. Efektem takiego działania jest podniesienie skóry, która ulega procesom starzenia. Kwas hialuronowy może podnieść skórę znajdującą się na podbródku, żuchwie, skroniach i na policzkach. Zabieg ten sprawia, że skóra wygląda młodziej, a twarz staje się pełniejsza. Uzyskany efekt jest bardzo naturalny. Do zabiegów wolumetrii stosuje się nie tylko kwas hialuronowy, ale także hydroksyapatyt wapnia i kwas polimlekowy. Substancje te wpływają na pobudzenie produkcji własnego kolagenu. Do zabiegów modelowania owalu twarzy wykorzystuje się również własną tkankę tłuszczową pacjenta.

Preparaty stosowane podczas zabiegów wolumetrii posiadają gęściejszą konsystencję niż preparaty z kwasem hialuronowym. Dzięki temu lekarz ma możliwość modelowania wybranego miejsca na twarzy, po wcześniejszym wstrzyknięciu preparatu pod skórę. Uzyskany efekt może utrzymać się nawet do osiemnastu miesięcy. Zabieg modelowania twarzy przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, ale zdarza się że nie jest ono potrzebne. Preparat wypełniający jest podawany bezpośrednio do tkanki podskórnej lub pod mięśnie przy pomocy iły, bądź cienkiej kaniuli. W przypadku korekty podbródka lub żuchwy wykonuje się głębokie iniekcje, czyli sięgające nawet do kości twarzoczaszki. Po przeprowadzonym zabiegu należy unikać promieni słonecznych.

Kto powinien zdecydować się na wykonanie zabiegu wolumetrii twarzy?

Wolumetria twarzy to zabieg, który jest skierowany dla osób marzących o poprawie wyglądu skóry twarzy oraz zatrzymani upływającego czasu. Wraz z wiekiem nasza skóra traci elastyczność, co w konsekwencji prowadzi do zmiany konturu i wyglądu twarzy. Kwas hialuronowy, który jest wykorzystywany do zabiegu, doskonale nawilża skórę, a dodatkowo spłyca zmarszczki i bruzdy. Wolumetria jest polecana osobom w średnim wieku, a także starszym.

Bezpieczeństwo i przebieg zabiegu

W odróżnieniu od zabiegów bardziej inwazyjnych, wykonanie wolumetrii nie wyklucza nas z normalnego funkcjonowania. Ze względu na iniekcję podskórną, w miejscu podania preparatu może pojawić się niewielkie zaczerwienie, delikatny obrzęk lub znikomy ból. Objawy te nie są powodem do niepokoju i ustępują samoistnie do trzech dni od momentu wykonania zabiegu. Bezpośrednio po przeprowadzeniu wolumetrii należy unikać nadmiernej ekspresji twarzy, a także jej dotykania lub masowania miejsc, w których był podany preparat. Niepodważalną zaletą wolumetrii twarzy jest jej bezpieczeństwo. Dla większości pacjentów zabieg jest bezbolesny. Nowoczesne preparaty przeznaczone do modelowania twarzy posiadają skład oraz właściwości, które w maksymalny sposób ograniczają wystąpienie jakichkolwiek objawów niepożądanych.

Zabieg wolumetrii jest bardzo krótki, gdyż trwa około dwudziestu minut. Podczas wykonywania iniekcji pacjent może odczuwać lekkie rozpieranie w tkankach podskórnych. U niektórych pacjentów wrażliwych na ból możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego, jednak w preparatach nowej generacji znajduje się lidokaina, która ma działanie znieczulające. Zaletą wykonania wolumetrii jest natychmiastowy efekt, utrzymujący się przez długi czas.

Wskazania do wykonania zabiegu?

Podsumowując, wolumetria twarzy jest wskazana, gdy chcemy poprawić następujące części twarzy:

- uwydatnić kości policzkowe i jarzmowe,

- unieść opadające policzki (chomiki),

- wymodelować policzki,

- wypełnić tzw. "dolinę łez" oraz wypełnić wolumetrycznie skronie,

- wyrównać ubytki w objętości twarzy.

Wolumetria twarzy umożliwia uniesienie fałdów skóry, które tworzą postarzające nas głębokie bruzdy nosowo-wargowe. Wykonanie zabiegu wskazane jest pacjentom z lipotrofią policzków.

Przeciwwskazania do wykonania wolumetrii

Wolumetria jest zabiegiem bezpiecznym dla zdrowia, jednak wyróżnia się kilka przeciwwskazań wykluczających jego przeprowadzenie;

- ciąża i karmienie piersią,

- aktywna choroba nowotworowa,

- występowanie stanu zapalnego w miejscu wykonania iniekcji,

- niewyrównana cukrzyca,

- choroba autoimmunologiczna,

- opryszczka, która jest aktywna.

Ze względu na swoje bezpieczeństwo oraz szybkość uzyskania zadowalających efektów, lifting wolumetryczny nie jest tanim zabiegiem. Jego ceny są uzależnione od rodzaju i ilości preparatu, który ma być podany, a także preparatu znieczulającego. Zazwyczaj ceny wahają się od 1000 zł do 3000 zł. W związku z tym przed wykonaniem zabiegu konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który omówi szczegóły całej procedury.