Wrastające włoski - jak zlikwidować problem?

Anna Serwatkiewicz / 18 lipca 2016

Wrastające włoski są skutkiem osłabienia włosów, które po depilacji woskiem lub depilatorem stają się tak słabe, że nie mogą przebić się przez skórę. Powstają wówczas pęcherzyki lub czerwone krostki, pokrywające się z czasem strupkami i świadczące o zapaleniu mieszków włosowych powodowanym przez bakterie gram-ujemne lub gronkowce. Problem ten sprawia, że wiele kobiet unika odsłaniania nóg ze względu na nieestetyczny ich wygląd.

Wrastające włoski - jak zlikwidować problem?

Wrastaniu włosków można jednak zapobiegać, stosując nawet domowe sposoby. Warto także poznać kilka metod ułatwiających łagodzenie stanu zapalnego mieszków włosowych, który często towarzyszy wrastającym włoskom.

Jedna z metod zapobiegających wrastaniu włosków jest golenie w kierunku wzrostu włosa – czyli w dół. Aby wzmocnić włosy można także chwilowo odstawić na bok inne metody golenia, a wrócić do tradycyjnej maszynki. Warto przy tym pamiętać, by zawsze stosować środki ułatwiające jej poślizg. Golenie na sucho sprzyja podrażnieniom i może prowadzić do spotęgowania problemu.

Ponadto konieczna jest dezynfekcja skóry przed i po zabiegu. Pozytywne efekty przynosi również wcieranie preparatów przeciwko i opóźniających wzrost włosków i ich wrastanie (2 razy dziennie).

Warto zadbać także o odpowiednie przygotowanie nóg do usuwania owłosienia. Dokładnie wykonany peeling zapewni usunięcie zrogowaciałego naskórka i złuszczonej skóry, które mogą przyczynić się do powstawania zapalenia mieszków włosowych po goleniu. Peeling można wykonać z użyciem odpowiednich preparatów kosmetycznych, przy użyciu rękawic z naniesionym na nie żelem lub przy pomocy specjalnych szczoteczek. Należy jednak pamiętać, by zabieg miał miejsce przynajmniej 12 godzin przed depilacją. W przeciwnym razie może przyczynić się do podrażnienia.

Po goleniu warto zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie, stosując balsamy i kremy.

Preparatem godnym poleca jest krem z mocznikiem (np. 10%). Jego stosowanie zmiękcza skórę, ułatwiając przebicie się przez nią rosnącym włosom. Przy regularnym stosowaniu pozwoli w znacznym stopniu zredukować wrastanie włosków lub zupełnie wyeliminować problem. Ponadto skóra dzięki mocznikowi pozostanie gładka.

Zapobieganie wystąpieniu zapalenia mieszków włosowych można z kolei wspomóc stosując kosmetyki przeciwdziałające  zmianom trądzikowym. Jednak należy pamiętać, by stosowanie były w innym czasie niż preparaty nawilżające.

Jednym z domowych sposobów stosowanych w zapaleniu mieszków włosowych jest przemywanie zmian roztworem sody oczyszczonej (1 łyżeczka na 1 szklankę wody). Należy go pozostawić na 5 minut i spłukać. Czynność warto powtarzać 2-3 razy dziennie. Soda oczyszczona działa przeciwzapalnie, przeciwko podrażnieniom i doskonale dezynfekuje. Podobny zabieg można przygotować rozpuszczając łyżeczkę soli w 1½ szklanki wody.

Pomocny w zwalczaniu togo typu zmian skórnych jest również olej z drzewa herbacianego. Stosując go należy przygotować roztwór z 2-3 łyżek wody destylowanej i 5 kropel olejku. Uzyskany płyn należy nałożyć na zmiany i pozostawić na około 10 minut, a następnie zmyć. Stosowanie zaleca się 2 razy  dziennie.

Olejek można także połączyć z oliwą z oliwek (należy odmierzyć 2-3 krople na 1 łyżkę  oliwy). Z użyciem tak przygotowanej mieszaniny można wykonać masaż. Działa on antyseptycznie, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Inną metodą walki z zapaleniem mieszków włosowych jest stosowanie na nie ałunu. Jest to kryształ potasu pochodzenia wulkanicznego. Posiada działanie antyseptyczne, odkażające, wspomaga proces gojenia i może być stosowany punktowo, jak i na większym obszarze skóry po uprzednim zwilżeniu kamienia. Warto również nadmienić, że jest on hipoalergiczny i stosunkowo niedrogi, a starcza na około rok używania. Należy jednak pamiętać, że powinna z niego korzystać tylko jedna osoba.

Łatwym, domowym sposobem walki z zapaleniem mieszków włosowych jest wykorzystanie torebek po czarnej herbacie. Zawierają one kwas taninowy, pomagający w łagodzeniu stanów zapalnych. Torebki należy zanurzyć w ciepłej wodzie, a następnie pocierać nimi nogi kilka razy dziennie w miejscach zmian i zaczerwienienia.

Właściwości łagodzące ma także żel wyciśnięty z liści aloesu. Warto go nanieść na skórę w miejscach zmian i pozostawić na pół godziny, a następnie spłukać.  Podobnie uczynić można z plastrami ogórka, który ma działanie przeciwzapalne i nawilżające.

Niektóre źródła mówią także o tym, że w walce z zapaleniem mieszków włosowych warto wykorzystać  ocet winny. Wacikiem nasączony octem należy przetrzeć skórę, odczekać chwilę aż płyn się wchłonie, a następnie spłukać. Za takim zastosowaniem octu winnego przemawiają jego właściwości antygrzybiczne, antyseptyczne. Taki zabieg przynosi ukojenie i zmniejsza podrażnienie.