Borowina - właściwości lecznicze i kosmetyczne

Anna Serwatkiewicz / 12 stycznia 2017

Borowina w lecznictwie była wykorzystywana już na początku XIX wieku i do czasów dzisiejszych jest z powodzeniem stosowana na różne dolegliwości zdrowotne. Zabiegi z użyciem borowiny stosuje się w uzdrowiskach, sanatoriach (borowiny w Polsce używa się w zabiegach sanatoryjnych już od 1858 roku. To wtedy, po raz pierwszy, kuracjusze przybywający do Krynicy, mogli zażyć leczniczych kąpieli w borowinie). Borowina wykorzystywana jest  także w gabinetach fizjoterapeutycznych i kosmetycznych.

Borowina - właściwości lecznicze i kosmetyczne

Borowina

Borowina to odmiana peloidu, czyli twór geologiczny, który w wyniku zmieszania z wodą tworzy rodzaj błota wykorzystywanego w zabiegach leczniczych, do okładów i kąpieli. Jest to bogaty w substancje odżywcze nieodwodniony torf, który powstaje w wyniku przetworzenia przez bakterie humifikujące. Zasoby borowiny na terenie środkowo-wschodniej części kontynentu europejskiego zaczęły formować się z obumarłej roślinności bagiennej około 10 tys. lat p.n.e. wraz z ustępującym lodowcem. Nasze rodzime złoża nazywane są "czarnym złotem Polski", gdyż słyną z wyjątkowej czystości i jakości. Dzięki temu już od połowy XIX wieku z powodzeniem wykorzystuje się borowinę w sanatoriach i domach uzdrowiskowych, a obecnie stosuje się także w użytku domowym w leczeniu chorób reumatycznych, bólu stawów i mięśni, schorzeń narządów wewnętrznych oraz przypadłości ginekologicznych. Na jej bazie powstaje też wiele kosmetyków i lekarstw.

Borowina - właściwości

W naturalnej postaci borowina ma postać gruboziarnistą i jako taka nie nadaje się do użytku w zabiegach na ciało. Dopiero po jej zmieleniu i powstaniu ziaren o grubości ok. 2mm, które łączy się z wodą powstaje papka, którą stosuje się w kosmetyce i kąpielach sanatoryjnych.

Borowina zawiera mnogość substancji organicznych: kwasy fulwonowe i humusowe, pektyny, celuloza, hemiceluloza, bituminy, garbniki, makroelementy i mikroelementy. Dzięki ich obecności oddziałuje estrogennie, wspomagając pracę jajników, dlatego wykorzystywana jest w leczeniu chorób układu rozrodczego u kobiet. Ponadto zawiera nieorganiczne sole wapienne, żelazowe, glinkowe i krzemionkę. Mają one działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, bakteriobójcze i bakteriostatyczne oaz właściwości przeciwzapalne oraz ściągające. Dzięki nim borowina wygładza skórę i poprawia jej ukrwienie, odżywienie oraz nawilżenie, wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia przemianę materii, wzmacnia paznokcie i włosy.

Zabiegi z wykorzystaniem borowiny i produktów na jej bazie należą do zabiegów fizykalnych cieplnych, a więc oddziałujących na ciało temperaturą wyższą niż temperatura organizmu. Takie zastosowanie przyspiesza przemianę materii, doprowadza do przekrwienia tkanek, mięśni i stawów i doprowadza do ogólnego rozluźnienia oraz spadku odczuwanego napięcia. Jest to możliwe dzięki temu, iż borowina posiada bardzo dużą pojemność cieplną, jednocześnie nie charakteryzując się dobrym przewodnictwem ciepła. Dzięki tym właściwością umożliwia równomierne, głębokie ogrzanie części ciała poddanych zabiegom (42-45°C).

Zabiegi z wykorzystaniem borowiny

Zabiegi z użyciem borowiny zaleca się wykonywać w gabinetach kosmetycznych oraz w trakcie pobytów sanatoryjnych, gdyż ich przygotowanie wymaga odpowiedniej wiedzy. Specjaliści mogą dobrać odpowiednią kurację lub odradzić stosowanie borowiny ze względu na istniejące przeciwwskazania. Po poszerzeniu naszej wiedzy w tym zakresie można spróbować samodzielnego stosowania w domu.

Stosowanie kuracji borowinowej zaleca się w różnego typu schorzeniach. Zalicza się do nich m.in. nieżyt żołądka, schorzenia reumatyczne, zwyrodnienia stawów, urazy narządów ruchu, kuracje antycellulitowe i zabiegi pielęgnacji ciała, schorzenia układu nerwowego (np. niedowłady, rwa kulszowa, porażenia), choroby kobiece (nadżerki,  łagodzenie objawów menopauzy, bolesne miesiączki), choroby jelit i układu pokarmowego.

Borowinę nakłada się na ciało, gdy jej temperatura osiągnie 42°C, co pozwala podnieść temperaturę ciała o 2-3°C. Należy monitorować jej temperaturę, gdyż powyżej 65°C ulega przegrzaniu. Wśród zabiegów z użyciem borowiny wyróżnia się m.in.:

- Kąpiele borowinowe w trakcie których ma miejsce stopniowe i całościowe ogrzanie ciała. Powolne podnoszenie temperatury organizmu ma za zadanie poprawić krążenie krwi tak, aby usunąć produkty przemiany materii z tkanek i jednocześnie je odżywić i dotlenić. Organizm wydziela wówczas sporo potu, z którym usuwane są produkty przemiany materii, a dzięki podniesionej temperaturze komórki skóry łatwiej wchłaniają wartościowe substancje zawarte w borowinie. Kąpiel borowinowa powinna trwać nie dłużej niż 25 minut. Zaleca się jej stosowanie w odległości czasowej od wysiłku fizycznego (7-8 godzin po aktywności). Pozwala zniwelować bóle mięśni i hamuje powstawanie zakwasów. Pierwsza kąpiel powinna trwać jednak nie dłużej niż 15 minut. Przed nią należy pamiętać o spożyciu dużej ilości wody. Z kolei po zabiegu należy odpoczywać około 1 godzinę w pomieszczeniu o temperaturze 21-22°C. Tego samego dnia nie należy już wykonywa ćwiczeń i zabiegów, które mogą ponownie podnieść temperaturę ciała.

- Zabiegi miejscowe (zawijanie lub okłady). W pierwszym przypadku podgrzaną do 40°C borowinę nanosi się na czyszczona skórę. W tym celu na  prześcieradło nakłada się warstwę borowiny o grubości około 5 cm, po czym owija się nim pacjenta, dodatkowo izolując prześcieradło warstwą folii i kocem. Zbieg trwa około 30 minut i jest skuteczny w walce z cellulitem, w celu odżywienia i oczyszczenia  oraz poprawy tempa metabolizmu komórek.

Z kolei okłady borowinowe nakłada się bezpośrednio na bolące stawy, nogi lub plecy.

Możliwe są też kuracje pitne, stosowane m.in. przy nadkwaśności żołądka. Innym przykładem wykorzystania borowiny jest jonoforeza z użyciem prądu, która umożliwia odżywienie komórek skóry solami mineralnymi zawartymi w borowinie. Jest to jednak zabieg, który może być wykonany pod fachowym okiem w gabinecie kosmetycznym po uprzednim dokładnym wywiadzie z pacjentem.

Zabiegi przy wykorzystaniu borowiny stosuje się między innymi w:

- miażdżycy,

- chorobach o charakterze ginekologicznym (nadżerka, zapalenie przydatków),

- zapaleniach stawów kręgosłupa,

- rwie kulszowej,

- chorobach układu trawiennego (wrzody żołądka, stany zapalne jelit),

- bólach kręgosłupa na odcinkach lędźwiowym, piersiowym i szyjnym,

- reumatyzmie.

Przeciwwskazania do stosowania borowiny

Pomimo tak korzystnego wpływu na organizm człowieka, pewne stany chorobowe, które mogą uniemożliwiać korzystanie z dobrodziejstw natury zawartych w borowinie. Należą do nich m. in., nowotwory, żylaki, krwawienie z dróg rodnych u kobiet, ciąża, niestabilne ciśnienie i choroby układu krążenia, choroba wieńcowa, niewydolność oddechowa lub krążeniowa, niedokrwistość, kruchość naczyń, cukrzyca, choroby nerek, nadczynność tarczycy, pierwotny okres po urazach kości i stawów, ostre stany zapalne, osłabienie i wycieńczenie, zbyt młody wiek. Korzystanie z zabiegów z użyciem borowiny w powyższych stanach zdrowia należy każdorazowo konsultować z lekarzem.