Dna moczanowa (podagra) - przyczyny, objawy i leczenie

Patrycja Deja / 5 maja 2016

Dna moczanowa (inaczej podagra) jest zapaleniem stawów, czyli jednym z rodzajów artretyzmu, jej najczęściej spotykanym objawem jest palący ból o różnym nasileniu dużego palca dolnej kończyny, często połączony z obrzękiem stawu. Schorzenie to najczęściej występuje u mężczyzn i nieleczone może prowadzić do uszkodzenia stawów, ścięgien i tkanek.

Dna moczanowa (podagra) - przyczyny, objawy i leczenie

Dna moczanowa grupa ryzyka

Dna moczanowa znacznie częściej dopada mężczyzn i charakteryzuje się silniejszym przebiegiem szczególnie u panów, u których po raz pierwszy dna moczowa pojawiła się przed 30. rokiem życia. Najczęściej jednak pierwszy atak dny moczowej u mężczyzn przypada pomiędzy 45- 60 rokiem życia.

Kobiety cierpiące na dnę moczową to panie po 65 roku, które są już po okresie przekwitania i utraciły naturalną ochronę w postaci hormonów żeńskich przed zbyt dużym stężeniem kwasu moczowego. Specjaliści uważają również, że dna moczowa rzadziej dopada kobiety ze względu na spożywanie tłusty, ostrych potraw i alkoholu w mniejszych ilościach.

Najczęściej spotykane rodzaje dny moczanowej: 

- pierwotna dna moczowa-uważana za dziedziczną, której objawem jest nadmierne wydzielanie kwasu moczowego bez konkretnej przyczyny i wydzielanie przez organizm zbyt małych ilości tego kwasu;

- wtórna dna moczowa, która jest diagnozowana u około 10% pacjentów i jest efektem przebytej białaczki, napromieniowania organizmu, towarzyszy przewlekłym chorobom nerek, nadużywaniu alkoholu, może być spowodowana przyjmowaniem leków moczopędnych, może występować u chorych z cukrzycą typu II, u osób z dużą nadwagą, oraz przebywających na radykalnej, zbyt redukcyjnej diecie odchudzającej. Wtórną dnę moczową może również wywołać przyjmowaniem witaminy B1 i B12.

Ogólne przyczyny dny moczanowej

Dna moczanowa występuje na skutek zbyt dużego stężenia kwasu moczowego we krwi, który odkłada się w postaci kryształów w stawach, jedną z przyczyn podwyższonego poziomu kwasu moczowego mogą być uwarunkowania genetyczne, a także:

- zła dieta np.spożywanie zbyt dużych ilości pożywienia bogatego w purynę np.: mięsa, owoców morza, oraz nadużywanie alkoholu;

- leki moczopędne;

- zabiegi chirurgiczne;

- wrodzony Zespół Lescha-Nyhana charakteryzujący się niedoborem enzymu kontrolującego poziom kwasu moczowego;

- nadciśnienie tętnicze;

- nadwaga.

Leczenie:

Leczenie polega w pierwszej kolejności na uśmierzeniu irytującego bólu i obniżeniu kwasu moczowego we krwi poprzez przyjmowanie leków, które mają zapobiegać nawrotom ataków dny moczowej, oraz uszkodzeniu stawów i nerek. Doraźna pomoc w minimalizowaniu objawów tego schorzenia to:

- ułożenie zaatakowanego palca w naturalnej pozycji i ograniczenie jego ruchów;

- kompresy lodowe w celu zmniejszenia opuchlizny;

- przyjęcie leków zgodnie z zaleceniami lekarza.

Borykając się z dną moczową, należy pamiętać, że kluczową rolę w leczeniu i zapobieganiu nawrotom nadmiernego stężenia kwasu moczowego w organizmie ma dieta, która powinna zawierać niewielką ilość tłuszczu, owoców morza i alkoholu. Osoby przestrzegające diet mogą w znacznym stopniu zmniejszyć częstotliwość ataków dny moczowej lub zminimalizować ich uciążliwość.