Drganie powieki - przyczyny i leczenie

Małgorzata Florków / 2 stycznia 2020

Drganie powieki określane jest również skaczącą powieką. Jest ono zazwyczaj wynikiem przemęczenia i stresu. Sporadyczne drżenie powieki nie wymaga interwencji medycznej. Jednak czasami zdarza się, że jest spowodowane poważniejszymi przypadłościami np. schorzeniem neurologicznym.

Drganie powieki - przyczyny i leczenie

Drganiem powieki określa szybkie i mimowolne ruchy powieki, które się powtarzają. Wynikają one ze skurczu mięśnia okrężnego oka odpowiedzialnego za zaciskanie powiek. Zazwyczaj drganie dotyczy górnej powieki, ale czasami drga także dolna powieka. W większości przypadków skacząca powieka nie jest wynikiem poważnych schorzeń, jednak jeśli towarzysza jej inne objawy utrzymujące się przez długi czas należy skonsultować się z lekarzem.

Drganie powieki - przyczyny

Główna przyczyną odpowiedzialną za skakanie powieki jest niedobór magnezu, który objawia się także bezsennością, nerwowością, a także kołataniem serca. Drganie może być wynikiem przemęczenia np. po dużym wysiłku fizycznym lub zbyt małej ilości snu. Kolejną przyczyną jest także stres oraz używki (kawa, alkohol, papierosy).

Skacząca powieka może być efektem podrażnienia rogówki, do którego może dojść w wyniku długiego wpatrywania się w ekran telefonu lub komputera. W tym czasie znacznie rzadziej mruga się okiem, co skutkuje jego wysychaniem. Przyjmowanie niektórych leków może także przyczyniać się do wystąpienia drgania powieki.

Sporadycznie zdarza się, że przyczyną skaczącej powieki jest choroba okulistyczna. Do takich przypadłości zalicza się:

Zapalenie powieki: charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym, który obejmuje brzeg i skórę powieki, gruczoł tarczkowy, a także mieszki rzęs. Przypadłość ta powoduje wystąpienie świądu, pieczenia i obrzęku powieki. Zapalenie objawia się również pojawieniem wydzieliny, która pokrywa mieszki włosowe rzęs oraz uczuciem piasku w oku.

Erozja rogówki: przypadłość na polega na pojawieniu si ubytku w obrębie nabłonka rogówki. Objawami, które temu towarzyszą jest ból i widoczne zaczerwienienie gałki ocznej. Erozja rogówki przyczynia się do pogorszenia widzenia.

Zespół suchego oka: objawia się zaczerwienieniem i pieczeniem oczu, pojawia się także światłowstręt i ból podczas patrzenia.

Jaskra rodzona: charakteryzuje się nadmiernym łzawieniem oczu, nadwrażliwością na światło oaz drżeniem lub samoistnym zaciskaniem powieki. W sytuacji, gdy objawy te występują u niemowląt i małych dzieci konieczna jest niezwłoczna konsultacja z okulista.

Choroby, którym towarzyszy drganie powieki

Połowiczy kurcz twarzy

Połowiczym skurczem twarzy określa się sytuacje, gdy dochodzi do mimowolnego skurczu mięśni po jednej stronie twarzy. Choroba rozwija się powoli i stopniowo. W pierwszym etapie pojawiają się skurcze samej powieki, które z czasem dotykają obszarów znajdujących się po tej samej stronie twarzy (mięśnie policzkowe, warga, podbródek). Drgania dotyczą również szyi. O połowiczym kurczu twarzy mówi się w sytuacji, gdy pacjent ma mocno i charakterystycznie wykrzywioną minę, której towarzyszą poniższe objawy:

- silne mruganie oka,

- widoczne rozciągnięcie ust po tej samej stornie, po której występuje wykrzywienie,

- skurcze czoła,

- podniesiona brew.

Porażenie Bella

Porażeniem Bela nazywa się przypadłość objawiającą samoistnym porażeniem nerwu twarzowego. Choroba ta charakteryzuje się nagłym jednostronnym osłabieniem lub paraliżem mięśni twarzy.

Do jej objawów zalicza się:

- asymetrię twarzy przy wykonywaniu ruchów mimicznych (odczuwalna jest sztywność twarzy po jednej stronie),

- problem z całkowitym domknięciem powieki,

- obniżenie kącika ust po stronie występowania paraliżu (brak możliwości wyszczerzenia zębów, gwizdania, nadmuchania policzka),

- brak możliwości marszczenia czoła (widoczne jest jego wygładzenie),

- zmniejsza się widoczność bruzdy nosowo wargowej.

Stwardnienie rozsiane

U osób cierpiących na stwardnienie rozsiane dochodzi do uszkodzenia struktur w układzie nerwowym. Objawami tej choroby są zaburzenia czucia, a także równowagi. Chory ma problem z chodzeniem, a dodatkowo odczuwa dolegliwości bólowe. SM powoduje jednostronne zburzenia ostrości wzroku. Charakterystycznym objawem u osób ze stwardnieniem rozsianym jest tzw. objaw Lhermitte'a. Pojawia się on w momencie przygięcia głowy do klatki piersiowej. W tym czasie chory odczuwa przechodzenie prądu elektrycznego przez ramiona, aż do dolnej połowy ciała w stronę pleców. SM powoduje zwiększenie napięcia mięśniowego, które skutkuje wystąpieniem skurczy. Chory odczuwa także przewlekłe zmęczenie i cierpi na zaburzania oddawania  moczu i stolca. Kolejnym objawem są dysfunkcje seksualne tj. zaburzeni erekcji występujące u mężczyzn i spadek libido u obu płci. Stwardnienie rozsiane powoduje wystąpienie drżenia mięśni, zawrotów głowy i dyzartii. Pojawiają się również kłopoty z pamięcią, koncentracją i uwagą.

Zespół Tourette'a

Zespół Tourette'a to choroba polegająca na występowaniu licznych tików ruchowych, a także werbalnych. Chory wykonuje niekontrolowane czynności. Zazwyczaj pojawia się u dzieci między drugim a piętnastym rokiem życia. U chorego jednocześnie pojawiają się tiki ruchowe i wokalne (wysuwani języka, mruganie powiekami, plucie, a nawet dotykanie drugiej osoby)

Jak leczyć drganie powieki?

W przypadku występowania choroby, która jest podłożem drgania powieki leczenie jest uzależnione od jej przyczyny. W sytuacji, gdy drganie jest wynikiem niedoboru magnezu, konieczne jest jego uzupełnienie. Duża zawartość magnezu znajduje się w kakao, kaszy gryczanej, gorzkiej czekoladzie i fasoli białej. Istotna tez jest długość snu. Zaleca się 6-7 h nieprzerwanego snu w nocy. Dobrym pomysłem na złagodzenie stresu, który sprzyja drganiom powieki, jest stosowanie technik relaksacyjnych. Jeśli powyższe metody nie przyniosą oczekiwanych efektów można wykonać zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej, czyli botoksu, który poraża daną część mięśnia. Zabieg ten nie może być wykonany u dzieci.