Grzybica pochwy (kandydoza pochwy) - przyczyny, objawy, leczenie

Małgorzata Florków / 25 grudnia 2019

Kandydoza pochwy określana jest również jako grzybica, drożdżyca, a także drożdżakowe zapalenie pochwy. Jest to jedna z najczęściej występujących infekcji intymnych wśród kobiet. Kandydoza to jedyne zakażenie grzybicze, które przenosi się drogą płciową. Według statystyk aż 75% kobiet przynajmniej raz w życiu zmagało się z infekcją grzybiczą okolic intymnych, aż u połowy infekcja powróciła. Kandydoza powoduje powstanie białych nalotów na błonach śluzowych- zwłaszcza przy wejściu do pochwy. Obecne jest także zaczerwienienie i obrzęk. U kobiet z grzybicą pochwy pojawia się uporczywy świąd i intensywne upławy, które mają żółte lub lekko zielone zabarwienie. O infekcji bakteryjnej świadczy również rybi zapach upławów.

Grzybica pochwy (kandydoza pochwy) - przyczyny, objawy, leczenie

Grzybica pochwy (kandydoza pochwy) - objawy

Charakterystycznym objawem świadczącym o wystąpieniu kandydozy pochwy są gęste upławy posiadające konsystencję twarożku. Drożdżyca pochwy jest spowodowana wzrostem grzybów z rodzaju Candidia. Sytuacja ta bardzo często jest wynikiem wystąpienia zaburzeń naturalnej biocenozy pochwy, które sprzyjają rozwojowi drożdżycy. 

Kandydoza jest uciążliwą infekcją, gdyż przyczynia się do wystąpienia pieczenia, świądu i bolesności pochwy oraz sromu. Drożdżycy pochwy towarzyszy również ból podczas oddawania moczu, a także stosunków płciowych. W przypadku zauważenia powyższych objawów konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem ginekologiem, który zleci wykonanie niezbędnych badań oraz przepisze odpowiednie leki. Do momentu wizyty nie należy współżyć i stosować irygacji. Czasami infekcja grzybicza może przebiegać bezobjawowo, dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa.

Jak wygląda flora bakteryjna pochwy?

U kobiety dojrzałej płciowo występuje ponad sto rodzajów mikroorganizmów tlenowych oraz beztlenowych. Wśród nich przeważają pałeczki Doderleina, czyli pałeczki kwasu mlekowego. Jeśli flora bakteryjna pochwy jest prawidłowa, to zapobiega ona nagromadzeniu się patogennych drobnoustrojów. W sytuacji, gdy dochodzi do zmniejszenia ilości pałeczek mlekowych następuje wzrost PH pochwy w kierunku zasadowym. Sytuacja taka prowadzi do rozwoju zakażenia. Na rozwój prawidłowej mikroflory pochwy odpowiadają w dużej mierze estrogeny. Potwierdzeniem tego jest jałowa pochwa u noworodków płci żeńskiej, która przez okres dwóch do trzech tygodni życia pozamacicznego przypomina mikroflorę dojrzałej płciowo kobiety. Sytuacja taka jest spowodowana pobudzeniem przez estrogeny matki procesu Prozwoju pałeczek Doderleina w pochwie noworodka. Pałeczki kwasu mlekowego nie występują w pochwie dziewczynek, aż do momentu pierwszej miesiączki.

W przypadku kobiet będących w okresie menopauzy mikroflora pochwy przypomina swoim składem mikroflorę u dziewczynek przed pokwitaniem. W tym okresie liczba bakterii kwasu mlekowego ulega zmniejszeniu, ale dochodzi do częstszej kolonizacji pochwy pałeczkami gram- ujemnymi. Sytuacja taka jest wynikiem niedoboru estrogenu, a także cieńszą błoną śluzową pochwy. W efekcie następuje zachwianie równowagi mikroflory pochwy i zwiększone ryzyko rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych.

Co przyczynia się do wystąpienia grzybicy pochwy?

Grzybica pochwy najczęściej dotyka młode kobiety, ze względu na okres dużej aktywności płciowej. Największa zachorowalność występuje u kobiet między 17,a 35 rokiem życia. Do zakażenia dochodzi podczas zaburzeń równowagi mikrobiologicznej pochwy.

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia kandydozy zalicza się:

- wczesny wiek inicjacji seksualnej,

- współżycie podczas miesiączki,

- uprawianie seksu oralnego lub analnego,

- stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych,

- używanie lubrykantów,

- nieodpowiednia higiena intymna,

- noszenie bielizny z syntetycznych materiałów,

- branie zbyt długich kąpieli, a także stosowanie gąbek, które mogą stać się siedliskiem grzybów,

- stosowanie tamponów, zapachowych wkładek.

Grzybica pochwy może występować na skutek zaburzeń hormonalnych np. podczas ciąży, połogu lub przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Spożywanie zbyt dużej ilości cukrów także przyczynia się do rozwoju kandydozy. Większą predyspozycję do występowania infekcji pochwy mają kobiety zmagające się z cukrzycą, otyłością, nowotworami, a także awitaminozą. Kandydozą można się zarazić, korzystając z basenów oraz toalet publicznych. U mężczyzny, który współżyje z kobietą, posiadającą kandydozę, może dojść do zapalenia cewki moczowej.

Rozpoznanie i leczenie

Drożdżycę pochwy rozpoznaje się po wykonaniu badania mikroskopowego wydzieliny pochwowej, a także pobraniu materiału do hodowli mikrobiologicznej. Po potwierdzeniu diagnozy zaleca się stosowanie leków przeciwgrzybiczych w formie tabletek, globulek lub kremów. W celu zapobiegania nawrotom choroby konieczne jest przeprowadzenie leczenia u obojga partnerów. U kobiet zmagającymi się z częstymi infekcjami pochwy konieczne jest ograniczenie spożycia cukrów i wzbogacenie codziennej diety w produkty bogate w witaminy i mikroelementy. Wskazane jest również unikanie irygacji pochwy, która niszczy naturalną florę bakteryjną.