Kaszel - rodzaje, przyczyny, leczenie

Patrycja Deja / 5 marca 2019

Kaszel jest objawem nie dolegliwością samą w sobie, może występować z różnych powodów, być suchy, mokry i mieszany. Bez względu na jego rodzaj i przyczynę jest objawem, którego nigdy nie powinno się lekceważyć. Może sygnalizować zwykłe przeziębienie, alergię, lub znacznie poważniejsze objawy, dlatego też kaszel utrzymujący się powyżej 3 dni warto skonsultować z lekarzem.

Kaszel - rodzaje, przyczyny, leczenie

Co to jest kaszel?

Kaszel jest fizjologiczną reakcją obronną organizmu, w ten sposób oskrzela i płuca pozbywają się drażniącego czynnika. Kaszel może mieć charakter:

- ostry

- przewlekły

Kaszel - przyczyny i objawy

Kaszel jest reakcją obronną organizmu mającą na celu oczyszczenie dróg oddechowych i oskrzeli z zalegającego śluzu i ciał obcych. Do najczęściej spotykanych przyczyn kaszlu należą:
- infekcje dróg oddechowych
- zakrztuszenia się
- przeziębienie
- alergia
- astma
- obrzęk płuc
- zastój w płucach
- złamane żebro
- choroby przewodu słuchowego.

Bodźce wywołujące kaszel

- kaszel samoczynny

- bodziec mechaniczny

- bodziec histaminowy - wywołany bodźcami chemicznymi (drażniące substancje, zapachy)

- bodziec astmatyczny

Gdzie znajdują się receptory kaszlu?

Najwięcej receptorów kaszlu znajduje się w drogach oddechowych, komórkach nabłonka, oraz tuż pod nim, a także miąższu płucnym. Ciekawostką jest natomiast fakt, że receptory kaszlowe znajdują się również w żołądku, przeponie, osierdziu, otrzewnej, błonie bębenkowej i błędniku.

Kaszel - metoda na naturalne oczyszczanie

Mianem kaszlu określa się gwałtowne wyrzucenie powietrza znajdującego się w płucach, które porywa w celu wydalenia ciała obce z dróg oddechowych. Odruch ten pomaga również pozbyć się wydzieliny (śluzu) zalegającej w oskrzelach. Kaszel oczyszczający oskrzela, a właściwie powietrze wyrzucane z oskrzeli osiąga prędkość 30 m/s, natomiast to „napędzane” kaszlem krtaniowym od 50 do 120 m/s.

Najczęściej spotykane przyczyny kaszlu

Zapalenie nosa i gardła, potocznie nazywane przeziębieniem,
Zapalenie oskrzeli
Zapalenie krtani – suchy, często nazywany „szczekający”. Przy kaszlu krtaniowym może pojawić się niebezpieczna dla zdrowia i życia opuchlizna krtani, wówczas dochodzi do trudności z oddychaniem.
Zapalenie płuc, najczęściej jest kaszlem mokrym
oczyszczanie oskrzeli z alergenów lub wydzieliny spływającej z nosa (kataru).
Kaszel w przeziębieniu pojawia się dopiero w drugim etapie przebiegu choroby w celu wydalenia nagromadzonego w drogach oddechowych śluzu, który w sposób fizjologiczny spływa po tylnej ścianie gardła do oskrzeli.
Kaszel wirusowy jest wywołany przez infekcje wirusowe, które powodują wzrost reaktywności oskrzeli. W przypadku dzieci często zdarza się późna reakcja alergiczna wydłużająca okres kaszlu nawet do 6 tygodni po przebytej infekcji. Wszystkie stany zapalnie oraz długie infekcje dróg oddechowych mogą prowadzić do obturacyjnej przewlekłej choroby płuc, a nawet astmy.
Kaszel przy alergicznym zapaleniu oskrzeli jest wywołany przez alergen np. pyłek rośliny, na którą jesteśmy uczuleni. W chwili, gdy alergen dociera do oskrzeli, pojawia się drażniący kaszel.
Kaszel wywoływany astmą oskrzelową ma charakter napadowy i pojawia się najczęściej w nocy lub nad ranem Kaszel atopowy występujący u osób z astmą atopową
 Kaszel aspiracyjny występujący na skutek dostania się do dróg oddechowych ciała obcego (np. podczas sprzątania zakurzonych pomieszczeń wdychany jest kurz przez osoby uczulone na roztocza, które reagują kaszlem. Ustępuje samoczynnie, kiedy ciało obce, które wywołało atak kaszlu, zostanie wydalone. Ten rodzaj kaszel powinien być skonsultowany z lekarzem i odpowiednio leczony, gdyż może prowadzić do zapalenia płuc.
Kaszel wywołany zapaleniem płuc. W pierwszej fazie choroby występuje kaszel suchy zwany inaczej nieproduktywnym, potem przeradza się w mokry odkrztuszający. Kaszlowi towarzyszy ból w płucach, świszczący oddech. Kaszel ustaje po oczyszczeniu płuc, czyli zalegającej w nich wydzieliny.
Kaszel wywołany zapaleniem opłucnej – jest najczęściej suchy, połączony z bólem w klatce piersiowej.

Objawy towarzyszące kaszlowi

Wszystkim opisanym powyżej rodzajom kaszlu mogą towarzyszyć równolegle inne objawy, do których zaliczamy:
- gorączka
- ból kości
- ból głowy
- brak apetytu
- ogólny spadek nastroju.
Bez względu na rodzaj i podejrzewaną przyczynę kaszel jest objawem chorobowym, którego nie należy lekceważyć. Uwaga, jeśli odkasływana wydzielina ma ślady krwi lub inny kolor niż żółty konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem, być może to objaw groźnej choroby. Kaszel wywołany przeziębieniem najczęściej jest leczony syropami na kaszel suchy i mokry, kaszel alergiczny lekami przeciwhistaminowymi i rozkurczającymi oskrzela sterydami wziewnymi. Na kaszel astmatyczny lekarze również przypisują leki rozkurczające.

Imbir domowy sposób na kaszel
Wdychanie naparu z imbiru ma działanie rozkurczające oskrzela przy kaszlu wywołanym przeziębieniem.
Majeranek na katar
Inhalacje z majeranku pomagają przy uciążliwym katarze i zatkanym nosie.
Zimne powietrze na krtań
Zimne powietrze obkurcza krtań i przynosi ulgę podczas zapalenia krtani.