Kora dębu - właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie

Małgorzata Florków / 26 marca 2019

Kora dębu to surowiec zielarski pozyskiwany z dębu szypułkowego. Dąb ten jest drzewem liściastym należącym do rodziny bukowatych. Jego wysokość wynosi nawet 40 metrów. Kora pozyskiwana z tej rośliny wykazuje pozytywne działanie w łagodzeniu uciążliwych dolegliwości wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Kora dębu - właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie

Właściwości kory dębu

Do właściwości kory możemy zaliczyć działanie przeciwbakteryjne, ściągające, a także odkażające. Kora, jak i preparaty z niej wytworzone są łatwo dostępne, gdyż dęby szypułkowate występują na terenie całej Polski. Korę zbiera się wczesną wiosną z młodych pni i gałązek jeszcze przed wystąpieniem młodych liści. W kolejnym etapie kora jest suszona do światła w temperaturze do 35 stopni Celsjusza. Po wykonaniu tych czynności jest już gotowa do zastosowania. W korze dębu znajdują się taniny, flawonoidy, związki polifenolowe, sole mineralne, a także żywice. Dzięki temu kora skutecznie pomaga w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych. Jest to idealne rozwiązanie dla osób zmagających się z zapaleniem gardła lub zapaleniem jamy ustnej. Jest wykorzystywana w łagodzeniu objawów i przyśpieszeniu regeneracji skóry po drobnych uszkodzeniach, odmrożeniach, a także lekkich oparzeniach.

Alternatywna metoda leczenia hemoroidów i infekcji intymnych

Z kory dębu wytwarzane są wywary, które znajdują zastosowanie w leczeniu żylaków odbytu, czyli hemoroidów. W celu uzyskania najlepszych efektów zaleca się wykonywanie kilkunastu minutowych nasiadówek ze świeżo wykonanego naparu. Napar z kory dębu powinien mieć temperaturę ciała (36,6- 37 stopni C). Odwar z kory wykazuje działanie antyseptyczne, przynosi ulgę poprzez łagodzenie dolegliwości bólowych, świądu oraz pieczenia. Ze względu na te właściwości polecany jest osobom cierpiącym na infekcje dróg moczowych oraz pochwy. Kuracja z zastosowaniem nasiadówek z kory dębu powinna wynosić minimum siedem dni . Ważne jest, aby wykonywać je codziennie. Nasiadówki są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, dlatego mogą stosować je kobiety będące w ciąży. Tego typu napary polecane są po porodzie do pielęgnacji okolic intymnych. Właściwości kory dębu przynoszą ulgę podczas uciążliwych dolegliwościach oraz obkurczają naczynia krwionośne. Przeciwskazaniem do wykonania nasiadówek są obszerne uszkodzenia skóry np. oparzenia. Nasiadówki z kory dębu przynoszą zadowalające efektu u kobiet zmagających się z zapaleniem pochwy. Przypadłość ta objawia się uporczywym świądem okolic intymnych, upławami, a także bólem podczas oddawania moczu. Nasiadówki znacząco przyśpieszają proces leczenia, przynosząc przy tym długo oczekiwaną ulgę.

Medyczne właściwości kory dębu

Wśród szerokich zastosowań kory dębu możemy wyróżnić działanie uśmierzające ból zębów. Napar wytworzony z kory stosuje się do odkażania, a także płukania jamy ustnej. Kora dębu poprawia pracę układu odpornościowego i pozytywnie wpływa na podwyższony poziom cholesterolu we krwi. W dębach znajdują się elagitiony, które uszczelniają naczynia krwionośne. Według przeprowadzonych badań wynika, że wina przechowywane w dębowych beczkach poprawiają pracę układu krążenia i zdrowie wątroby. Korę dębu wykorzystuje się w leczeniu krwotoków z nosa. Napary z niej przygotowane są wskazane przy biegunkach i zatruciach pokarmowych. Dzięki swoim właściwościom pomagają w zwalczaniu bakterii i grzybów odpowiedzialnych za wystąpienie niepożądanych objawów. Z leczniczych mocy kory dębu mogą skorzystać osoby cierpiące na łuszczycę, trądzik oraz łojotokowe zapalanie skóry. W takich przypadkach wspomaga ona proces gojenia się ran.

Kora dębu w kosmetyce

Do składników leczniczych kory można zaliczyć także garbniki, które cieszą się zainteresowaniem w produkcji kosmetyków dla skóry trądzikowej i tłustej. Kremy o takim składzie są pomocne w odkażaniu cery, na której gromadzą się bakterie, a przy tym chronią ją przed rozwojem ropnych stanów zapalnych. Garbniki znajdujące się w korze regulują produkcję sebum, dzięki czemu skóra znacznie mniej się przetłuszcza. Dla osób zmagających się z nadmierną potliwością rąk i stóp zaleca się stosowanie naturalnych kosmetyków zawierających korę dębu. Taniny, które są w nich zawarte, znacząco poprawiają wygląd i zdrowie skóry.

Poprawa kondycji włosów

Ze względu na działanie oczyszczające i przeciwgrzybicze kora dębu pomaga w rozwiązywaniu problemów skóry głowy. Napar idealnie sprawdzi się u osób posiadających przetłuszczające się włosy. Kora ma także działanie przeciwłupieżowe, ponieważ zwalcza zarodniki grzybów. Poprzez zapobieganie powstawaniu łupieżu systematyczne stosowanie kory dębu zapobiega również wypadaniu włosów. Zdrowa skóra głowy to podstawa do uzyskania lśniącej czupryny. Płukanki wytworzone z kory pozwalają na naturalne i bezpieczne przyciemnienie włosów.

Przeciwwskazania

Nie zaleca się stosowania kory dębu u osób posiadających:

- uszkodzoną skórę na dużej powierzchni,

- wypryski, z których wydobywa się ropa

- owrzodzenia na dużym obszarze skóry.

Przeciwwskazaniem mogą być również choroby tj. nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, a także choroby zakaźne, którym towarzyszy gorączka.