Kosmetyki antysmogowe

Patrycja Deja / 8 stycznia 2019

Twarz, włosy, paznokcie są zaraz po drogach oddechowych najbardziej narażone na szkodliwe działanie smogu. Jeśli myślisz, że po nałożeniu maseczki filtrującej powietrze, smog już Ci nie zagraża, jesteś w błędzie. Do włosów, skóry i paznokci, podobnie jak układu oddechowego przenikają szkodliwe pyły, gazy i metale ciężkie. Najbardziej narażona jest cera, a jeśli nie nosisz w okresach największego stężenia smogu czapki i rękawiczek, również włosy, dłonie i paznokcie.

Kosmetyki antysmogowe

Jaki wpływ na skórę ma smog?

Smog jest porównywalny do długotrwałego przebywania w dymie papierosowych o dużym stężeniu (np. palarnia, zadymiony pub). Sprawia, że skóra na twarzy staje się odwodniona i pojawiają się na niej widoczne zaczerwienienia. Jest to skutek podrażnień wywołanych przez szkodliwe substancje chemiczne. Dłuższe eksponowanie twarzy na zanieczyszczenia może prowadzić do uszkodzenia bariery lipidowej skóry (tarczy ochronnej), utraty jędrności i powstawania zmarszczek. Dlatego fani zimowych spacerów powinni zadbać o prawidłową ochronę i oczyszczanie twarzy oraz włosów. Czy wiecie, że każdego dnia ludzka skóra ma styczność z unoszącymi się w powietrzu:

- pyłami niskocząsteczkowymi PM 2.5, PM 1

- dwutlenkiem siarki

- tlenkami azotu

- metalami ciężkimi

- benzopirenem

Skóra każdego człowieka fizjologicznie posiada barierę lipidową, która jest swego rodzaju osłoną przed szkodliwymi czynnika zewnętrznymi? Jest to jednak ochrona przed kurzem, wiatrem i mrozem. W obliczu metali ciężkich i związków chemicznych bariera lipidowa jest niemalże bezbronna. Oprócz głębokiego zanieczyszczenia cery i licznych widocznych podrażnień i stanów zapalnych musimy się liczyć z poważniejszymi konsekwencjami. Smog wywołuje groźne dla cery zjawisko stresu antyoksydacyjnego, czyli zniszczenie systemu obronnego skory. Jest to przełomowy moment dla każdego człowieka. Tylko szybka reakcja może powstrzymać zniszczenie systemu oczyszczania skóry. O stresie antyoksydacyjnym skóry mówimy, gdy za sprawą smogu ilość wolnych rodników jest większa niż możliwości obronne organizmu.

Wojna o młodą cerę - czyli wolne rodniki atakują

Jeśli nie dostarczymy skórze odpowiedniego wsparcia, wolne rodniki zaczynają rozszarpywać błony komórkowe w różnych warstwach skóry. Efektem tego zjawiska jest nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne, kosmetyki, zimne i ciepłe powietrze, liczne zaczerwienienia, przebarwienia skórne, brak sprężystości, utrata blasku, przedwczesne zmarszczki. Szczególnie narażone na szkodliwe działanie smogu są osoby cierpiące na AZS, egzemę, a także inne przewlekłe choroby skórne.

Kosmetyki antysmogowe - czyli antidotum na smog

Kosmetyki antysmogowe to przede wszystkim antyoksydanty, które działają dwufazowo, oczyszczają ze wszystkich szkodliwych substancji i zanieczyszczeń skórę, a także zabijają wolne rodniki. Doskonałym antyoksydantem, który większość osób posiada w domu, jest oliwa z oliwek. Jeśli sięgacie po produkty ze sklepowej półki, koniecznie wybierzcie te zawierające jak najwięcej witaminy C, która ma silne działanie antyoksydacyjne, a także kolagen będący dla cery eksponowanej na smog na wagę złota. Kolejnym antysmogowym must have jest serum, krem, maseczka z dużym stężeniem witaminy E i A. Ponadto obie witaminy możemy aplikować bezpośrednio na skórę razem z maseczką z miodu i cytryny. W aptekach dostępne są witaminy w kroplach, które doskonale sprawdzają się jako składnik domowych maseczek. 

Antysmogowa pielęgnacja skóry

W okresie, kiedy powietrze jest bardzo zanieczyszczone (późna jesień, zima, wczesna wiosna), twarz należy oczyszczać przynajmniej trzy razy dzienne rano, po południu i wieczorem. Polecamy zastosowanie żelu lub płynu micelarnego o działaniu antyoksydacyjnym. Uwaga nie jest wskazane natomiast stosowanie peelingów, gdyż w okresie wzmożonego zanieczyszczenia powietrza bariera lipidowa skóry może być uszkodzona i peeling mógłby wywołać dodatkowe podrażnienia naskórka.

Konieczne natomiast jest stosowanie kremów lub serum do twarzy (najlepiej obu produktów) zawierających duże ilości witaminy E. W drogeriach dostępne są gotowe zestawy kosmetyków anty smogowych o kompleksowym działaniu, najczęściej zawierają witaminę C w dawce uderzeniowej. Jest to witamina okrzyknięta niedawno witaminą młodości, gdyż bierze bezpośredni udział w procesie produkcji kolagenu i włókien kolagenowych, a więc zatrzymuje proces starzenia skóry. Ponadto w kosmetykach anty smogowych nie powinno zabraknąć dużego stężenia witamin A i E, które pomagają skórze utrzymać młody zdrowy wygląd. Nie dajmy się jednak zwariować, większość kremów i maseczek o działaniu odmładzającym i odżywiającym zawiera dokładnie taki sam skład. Ponadto w aptekach dostępne są maści witaminowe, których głównym składnikiem są właśnie wspomniane witaminy.

Domowe kosmetyki anty smogowe

W większości domów znajdują się naturalne antyoksydanty, które z powodzeniem mogą zastąpić drogie kosmetyki. Do najpopularniejszych domowych antyoksydantów należy sok z cytryny i oliwa z oliwek. Nic nie stoi na przeszkodzie, by umytą twarz przemyć dodatkowo 1 łyżką oliwy z oliwek i 2-3 kroplami cytryny. Taka mieszanka z pewnością usunie zanieczyszczenia i jest w 100% naturalna. Ponadto codzienne spożywanie produktów bogatych w kwasy omega 3 i 6, dodawanie oliwy z oliwek do potraw. A także wprowadzenie do codziennej diety najlepszego antyoksydantu, jakim jest kapusta kiszona, która sprawi, że smog nie zagrozi waszej skórze. Nie zapominajmy również o przyjmowaniu najlepiej w naturalnej postaci dużych ilości witaminy C.

Wymóg współczesnych czasów, a może nowa moda

Kosmetyki antysmogowe, to już nie moda czy chwilowy kaprys. Obserwując raporty informujące o jakości powietrza w Polsce, nie można mieć wątpliwości, że specjalna ochrona cery w okresie zimowym jest konieczna.