Liść laurowy - właściwości lecznicze i zastosowanie

Małgorzata Karpińska / 13 listopada 2020

Dzięki swoim właściwościom liść laurowy znalazł zastosowanie w kuchni, a także medycynie ludowej. Z Liści laurowych można przygotować wywar i napar, który jest pomocny w  schorzeniach stawów oraz cukrzycy. Z Liści tych wytwarza się również olej, którego właściwości wspomagają walkę z trądzikiem i wypadającymi włosami.

Liść laurowy - właściwości lecznicze i zastosowanie

Liść laurowy - pochodzenie

Liście laurowe są określane także jako bobkowe ziele, liście bobkowe lub bakałarz. Pozyskiwane są z drzewa laurowego występującego na terenach południowej europy, północnej Afryki i zachodniej Azji. Liście laurowe znalazły zastosowanie głównie w kuchni, gdyż świetnie doprawiają potrawy, jednak mają one również właściwości lecznicze, które są od dawna znane zwolennikom medycyny naturalnej. Z liści laurowych wytwarza się wywar i napar, który pomaga łagodzić dolegliwości stawów, a także oczyszczają organizm z toksyn. Olejek z liści laurowych ma właściwości wspomagające leczenie chorób skóry. W czasach starożytnych liść laurowy był uznawany za talizman, który miał za zadanie chronić ludzi przed różnymi nieszczęściami.

Napar i wywar z liści laurowych

W medycynie naturalnej popularny jest napar z liści laurowych. Wykorzystuje się go jako środek do oczyszczania organizmu z toksyn. Ma on także korzystny wpływ na funkcjonowanie wątroby. Napar z liści laurowych jest moczopędny, a ponadto wpływa na zwiększenie wydzielania kwasu żołądkowego, w związku z czym poprawia trawienie.

Ważne jest, aby napar i wywar z liści laurowych spożywać w niewielkich porcjach oraz dużych odstępach czasowych. Maksymalnie może być stosowany przez kilka dni. Zbagatelizowanie tych zaleceń może spowodować ryzyko wystąpienia krwotoku.

Napar z liści laurowych to doskonały środek pielęgnacyjny, który może być stosowany w celu pielęgnacji skóry, a także łagodzenia sanów zapalnych. Dzięki właściwościom bakterio i grzybobójczym wspomaga on leczenie trądziku i łupieżu.

Fitoterapeuci zalecają stosowanie wywaru z liści laurowych osobom zmagającym się z reumatyzmem i artretyzmem. Taki wywar może być stosowany zewnętrznie oraz wewnętrznie. W liściach laurowych znajdują się olejki, które rozgrzewają skórę. W związku, z czym okłady z nich przygotowane są pomocne w łagodzeniu dolegliwości bólowych artretycznych i reumatycznych. Liście laurowe mają właściwości oczyszczające stawy ze złogów, które mają negatywny wpływ na ich kondycję.

Gotowane liście laurowe przyłożone na piersi pomagają złagodzić suchy kaszel i zapalenie oskrzeli.

Liście laurowe mają właściwości pomagające w regulacji poziomu cukru we krwi, ponadto wpływają korzystnie na profil lipidowy u osób cierpiących na cukrzyce typu 2. Istnieją niepotwierdzone przesłanki pozytywnego wpływu liści laurowych na nasz organizm tj. działanie przeciwnowotworowe, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, antyseptyczne i przeciwzapalne. Według informacji zawartych na stronach internetowych stosowanie liści laurowych może mieć korzystny wpływ na zdrowie u osób cierpiących na nowotwór piersi, nadmierną potliwość, zapalenie wątroby, zaburzenia żoładkowo-jelitowe, kaszel i migrenowe bóle głowy. Takie informacje nie zostały jednak potwierdzone przez badania naukowe.

Według wstępnych badań przyjmowanie dwa razy dziennie zmielonego liścia laurowego i stosowanie odpowiedniej farmakoterapii może wpłynąć korzystnie na obniżenie złego cholesterolu LDL, a także poziomy trójglicerydów u cukrzyków. Zmielony liść laurowy pomaga również zwiększyć poziom dobrego cholesterolu oaz frakcji HDL.

U osób zmagających się z bezsennością przyjmowanie liścia laurowego może pomóc rozwiązać ten problem, ponieważ ma on właściwości uspokajające, odprężające i wyciszające.

Przeciwskazania do stosowania liści laurowych

Pomimo wielu dobroczynnych właściwości liście laurowe wykazują również działania niepożądane. Stosowane do potraw są bezpieczne, jednak należy je z nich wyjąć przed spożyciem, ponieważ liście laurowe nie są trawione przez przewód pokarmowy. Osoby, które w stosują wywar z liści laurowych lub suplementy, w których składzie się znajdują, powinny zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia samochodu oraz obsługi maszyn, ponieważ ich spożycie może spowodować senność. Liście laurowe nie powinny być stosowane przez osoby mające problem z krzepliwością krwi lub zażywających leki przeciwzakrzepowe, ponieważ mogą one zwiększyć ryzyko wystąpienia krwawienia.

Istnieją [przesłanki, że liście laurowe mogą zmniejszyć poziom cukru we krwi, co przekłada się na ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z cukrzycą, a także osób zażywających leki lub zioła wpływające na zmniejszenie poziomu cukru we krwi.

Lice laurowy nie powinien być stosowany w przypadku osób cierpiących na alergię, gdyż grozi to wystąpieniem wysypki i kontaktowego zapalenia skóry. Osoby zażywające antydepresanty, leki przeciwdrgawkowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, antykoagulanty i leki przeciwcukrzycowe powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania naparów i suplementów zawierających w składzie liść laurowy.

Podczas stosowania liści laurowych należy zachować szczególną ostrożność, gdyż mogą one wchodzić w interakcję z niektórymi antybiotykami, lekami przeciwnowotworowymi, inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE), a także alkoholem. Suplementy z liściem laurowym nie powinny być stosowane z preparatami, w których składzie znajduje się ginkgo biloba.