Łokieć tenisisty - objawy, przyczyny, leczenie

Małgorzata Karpińska / 18 maja 2021

Łokciem tenisisty określa się schorzenie wynikające ze zmian degeneracyjnych struktury włókien kolagenowych i ścięgien, które  powstają na skutek przeciążeń i mikrourazów. Pomimo swojej nazwy przypadłość ta dotyka nie tylko osoby uprawiające sport.

Łokieć tenisisty - objawy, przyczyny, leczenie

Czym jest łokieć tenisisty?

Wbrew swojej nazwie łokieć tenisisty dotyczy nie tylko sportowców, gdyż jest on wynikiem schorzeń spowodowanych występowaniem zmian degeneracyjnych budowy włókien kolagenowych ścięgien. Bardzo często dotyka ona informatyków, pracowników biurowych, a także mechaników. W związku z tym schorzenie to określa się również jako chorobę zawodową.

Jak objawia się łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty jest dolegliwością niezwykle uciążliwą, gdyż przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, wywołując silny ból w okolicy nadgarstka. Schorzenie to łatwo rozpoznać, ponieważ pojawia się w momencie uruchomienia nadgarstka np.  podczas podnoszenia, zaciskania czy chwytania. Osoby cierpiące na zaawansowaną postać tej przypadłości mogą skarżyć się na ból, który występuje nawet w spoczynku.

Co jest przyczyną wystąpienie łokcia tenisisty?

W przeszłości za przyczynę powstawania tej przypadłości uważano stan zapalny ścięgien mięśni prostowników nadgarstka do kłykcia bocznego kości ramiennej. Z biegiem lat uznano jednak, że łokieć tenisisty wynika ze zmian degeneracyjnych. W sytuacji, gdy dojdzie nawet do niewielkich urazów i przeciążeń,  następuje uszkodzenie struktury włókien kolagenowych ścięgien i zaburzenia ukrwienia okolicy przyczepu. W miejscu  powstałych uszkodzeń dochodzi do pojawienia się tkanki znacznie słabszej niż tkanka zdrowa. W związku, z tym w momencie przeciążenia ręki ścięgna ulegają naderwaniu. Towarzyszący tej przypadłości ból jest spowodowany wydzielaniem białek na skutek procesu degeneracyjnego, które przyczyniają się do podrażnienia okolicznych tkanek i wywołania dolegliwości bólowych. Ból wynika również z tworzenia się nieprawidłowych nerwów, a także naczyń krwionośnych. Zdarza się, że łokieć tenisisty jest spowodowany również zbyt małym przeciążeniem ręki, które prowadzi do zanikania mięśni i ścięgien, w związku z tym nawet osoba nieuprawiająca żadnej aktywności fizycznej może być narażona na naderwanie ścięgna nieprzyzwyczajonego do wysiłku m.in. podczas przenoszenia cięższych przedmiotów.

Na czym polega leczenie łokcia tenisisty?

W przypadku tego schorzenia stosowanie leków przeciwzapalnych nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ jest to przypadłość, która nie wynika ze stanu zapalnego. Natomiast stosowanie leków przeciwbólowych usunie jedynie objawy, jednak nie wyleczy przyczyny. Łokieć tenisisty to schorzenie, którego leczenie opiera się na masażach, terapii wstrząsowej a, obstrzykiwaniu steroidami, a także stosowaniu ultradźwięków. Decyzja o wyborze metody leczenia należy jedynie do lekarza i opiera on ją na przyczynach i przebiegu choroby. Osoby cierpiące na łokieć tenisisty powinna oszczędzać rękę i unikać wykonywania czynności, które przyczyniają się do wystąpienia bólu.

Stosowanie sterydów pomaga w łagodzeniu bólu, jednak nie leczy tego uciążliwego schorzenia, natomiast przyczynia się do nasilenia zmian degeneracyjnych. Stosowanie różnorodnych leków oraz maści przeciwzapalnych również nie przyniesie pożądanych efektów, ponieważ jest to schorzenie, które jest niezwiązane z występowaniem stanu zapalnego.

Masaże i terapia wstrząsowa

U pacjentów cierpiących na łokieć tenisisty wynikający z przeciążenia ręki stosuje się terapię masażu rozluźniającego mięśnie. Już po dwóch zabiegach można zauważyć lekką poprawę. U pacjentów cierpiących na to schorzenie z powodu przyczepu konieczne jest wykonanie ultrasonografii i dostosowanie odpowiedniej metody leczenia. Bardzo często w takich przypadkach wykorzystuje się terapię wstrząsową polegającą na wykorzystaniu fal uderzeniowych, które przyczyniają się do pobudzenia procesów regeneracyjnych tkanki.

Do łagodzenia dolegliwości związanych z tą przypadłością wykorzystuje się również masaż, który w przypadku sportowców pozwala im na zachowanie zdrowia. Dzięki masażom można zmniejszyć napięcie, zwiększyć elastyczność stawów, a także wiązadeł. Wykonywanie masaży przyczynia się do poprawy krążenia krwi i limfy.

Uzupełnianie ubytków

W przypadku zerwania fragmentów przyczepu i wystąpienia ubytków w ścięgnie konieczne jest uzupełnienie ich blizną. Zabieg ten polega na wstrzyknięciu przez lekarza pod kontrolą USG w uszkodzone ścięgno elementów wzrostu, pozyskanych z krwi pacjenta. Zdarza się, że u niektórych osób na leczenie to może być już za późno. W takich sytuacjach wykonuje się operację polegającą na odcięciu przyczepu i wycięciu uszkodzonej tkanki.  W wyniku tego następuje osunięcie się ścięgna.

Jak można zapobiec wystąpieniu łokcia tenisisty?

Osoby, które dużo pracują przy komputerze i chcą zapobiec wystąpieniu tej uciążliwej przypadłości podczas wykonywania pracy, powinny trzymać przedramiona na blacie biurka. Łokieć natomiast powinien znajdować się poza jego powierzchnią, dzięki temu nerw łokciowy nie jest uciskany. Ważny jest również dobór odpowiedniej klawiatury, gdyż powinna być płaska, co pozwoli na prawidłowe ułożenie dłoni. W przypadku osób aktywnych fizycznie zaleca się noszenie specjalnych opasek i smarowanie narażonych miejsc odpowiednimi maściami. Najważniejszą zasadą w profilaktyce łokcia tenisisty jest dbanie o to, aby nie był on przeciążony.