Maść nagietkowa - właściwości zdrowotne i zastosowanie

Małgorzata Florków / 23 grudnia 2019

Maść nagietkowa to produkt, który jest znany chyba wszystkim. Wywodzi się z medycyny naturalnej. Maść ta jest stosowana na wiele przypadłości m.in. na hemoroidy, żylaki, problemy skórne. Pomaga także w walce z trądzikiem i bliznami.

Maść nagietkowa - właściwości zdrowotne i zastosowanie

Maść nagietkowa - właściwości

Maść nagietkowa jest wytwarzana z nagietka lekarskiego, który jest rośliną jednoroczną pochodzącą z obszaru śródziemnomorskiego. W Polsce dużą popularnością cieszy się odmiana z ciemnopomarańczowymi kwiatami, która wykorzystywana jest do celów farmaceutycznych. Nagietek lekarski jest rośliną, którą można spotkać w ogródkach przydomowych, gdyż stanowi piękną dekorację.

Maść nagietkowa jest produkowana z kwiatów, a także koszyczka nagietka. Pozyskuje się je od czerwca, aż do września. Zebrane kwiaty i koszyczki podane są suszeniu w naturalnych warunkach. Odbywa się do w zacienionych i przewiewnych pomieszczeniach. tak uzyskany susz posiada wiele cennych właściwości, ponieważ zawiera w sobie kaotenoidy, flawonoidy, kumarynę, saponiny triterpenowe, olejki, związki siarki, a także węglowodory alifatyczne. W suszu z kwiatów i koszyczków nagietka znajdują się również alkohole tritepenowe i ich estery, a także polisacharydy.

Maść z nagietka jest produktem, który posiada prosty skład. Zazwyczaj zawiera w sobie wyciąg z rośliny i białą wazelinę. Kwiaty nagietka mogą być stosowane zewnętrznie, a także wewnętrznie.

Z suszu kwiatu nagietka można wykonać napar, który należy stosować wewnętrznie. Jego właściwości są pomocne przy skurczach żołądka, a także chorobach pęcherzyka żółciowego. Napar nagietkowy jest zalecany przez lekarzy podczas procesu leczenia choroby wrzodowej żołądka, a także po przeprowadzonych zabiegach chirurgicznych.

Napar z nagietka może być stosowany przez kobiety, które zmagają się z zaburzeniami miesiączkowania oraz będących w okresie menopauzy. Jego właściwości są pomocne w łagodzeniu tych dolegliwości. Systematyczne picie naparu przyczynia się do pobudzenia czynności wydzielniczych skóry, a także wątroby. Dodatkowo wykazuje on działanie przeciwzapalne. Napar nagietkowy w niewielkim stopniu działa bakteriobójczo.

Napar z nagietka lub maść nagietkową można stosować zewnętrznie. Tego typu rozwiązanie jest pomocne w przypadku problemów skórnych, stłuczeniach, zapaleniu gardła, a także zapaleniu miejsc intymnych. Właściwości nagietka są wykorzystywane również w leczeniu niewielkich odmrożeń, odparzeń, a także u osób z oparzeniami I oraz II stopnia.

Z nagietka można wykonać okłady, które można przykładać na oczy. Kwiat nagietka ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. W związku z tym takie okłady mogą pomóc w łagodzeniu podrażnień oczu oraz zmniejszają uczucie ich przemęczenia. Okłady nagietkowe są wskazane w okresie zimowym, gdy przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, co skutkuje przesuszeniem spojówek.

Maść nagietkowa - zastosowanie

Maści nagietkowe w większości przypadków składają się z kwiatu nagietka, a także substancji pomocniczych, która daje możliwość uzyskania odpowiedniej konsystencji. Do pozostałych składników, które mogą znaleźć się w tym produkcie, zalicza się wazelina biała lub stała parafina.

Maść nagietkową stosuje się zewnętrznie. Jest polecana w szczególności osobom zmagającym się z zapaleniem skóry np. trądzik, wysypka, podrażnienie. Właściwości tego preparatu są pomocne w leczeniu niewielkich odmrożeń, a także oparzeń słonecznych. Maść nagietkowa jest wskazana osobom po przebytej radioterapii, a także w sytuacji występowania żylaków nóg, rozstępów skórnych i niewielkich blizn.