Mniszek lekarski

Patrycja Deja / 13 maja 2016

Mniszek lekarski należy do rodziny astrowatych, popularnie jest uznawany za chwast (mlecz), którego trudno się pozbyć. Mniszek lekarski jest rośliną występującą w klimacie umiarkowanym, gdzie rośnie na trawnikach, w przydomowych ogródkach i na łąkach, pojawia się już wczesną wiosną, kiedy to z mięsistego korzenia wyrastają charakterystyczne powcinana liście. Wnętrze mniszka lekarskiego jest wypełnione goryczkowym sokiem, który zabarwia dłonie i ubrania, pozostawiając trudne do usunięcia czarne ślady. Kwiaty mleczu mają intensywną żółtą barwę z charakterystycznymi języczkowymi płatkami. Po przekwitnięciu kwiatostan zamienia się w puchatą kulę, którą wiatr rozsiewa nawet na kilkadziesiąt metrów.

Mniszek lekarski


Lecznicze właściwości Mniszka lekarskiego


Mniszek lekarski od starożytności jest ceniony za właściwości lecznicze. Korzenie tej rośliny są bardzo bogate w witaminy np.: A. B1,B2 C, D, zawierają liczne sole mineralne i cukry, a w szczególności inulinę. Bardzo bogate w ten składnik są liście oraz kwiatostan, ponadto mniszek lekarski zawiera: magnez, krzem, potas, oraz kwas foliowy od lat uważny za składnik wspierający rozwój i pracę mózgu

 •  Korzeń mniszka lekarskiego najlepiej jest zbierać w okresie późnojesiennym i wczesnowiosennym z dużych roślin, których łodyga ma przynajmniej grubość ołówka.
 • Korzeń oddzielamy od łodygi, dokładnie myjemy i czekamy, aż będzie całkowicie suchy, nie zaleca się osuszania mechanicznego np. ściereczką, najlepiej jest pozostawić go w słonecznym miejscu na kilkanaście minut.
 • Kwiaty Mniszka Lekarskiego- najwięcej właściwości leczniczych mają te pochodzące z roślin występujących na początku kwietnia, zaczynających proces kwitnienia (etap pomiędzy pączkiem a pełnym rozkwitem) Kwiaty zbieramy bez szypułek i możemy używać świeżych, lub suszonych
 • Liście Mniszka Lekarskiego
 • Liście zbieramy wczesną wiosną, gdy roślina nie jest w pełni rozwinięta, a kwiaty pozostają w pąkach, wówczas z liścia można uzyskać najwięcej soku. Liście zbieramy w postaci całych rozet, ale wykorzystujemy jedynie najmłodsze, ponieważ sok z młodego mleczu jest znacznie mniej gorzki.

Zastosowanie mniszka lekarskiego w ziołolecznictwie

 •  Mniszek Lekarski na wątrobę, nerki i pęcherz

Mniszek lekarski wspomaga leczenie chorób wątroby, oraz woreczka żółciowego, ponieważ ma właściwości przyspieszające i pobudzające wydzielanie żółci, znajduje zastosowanie również w leczeniu pęcherza, nerek, doskonale zwalcza infekcje dróg moczowych (wywar z liści mniszka), gdyż ma działanie moczopędnie. Pijąc wywar z mniszka lekarskiego, najlepiej jest ustalić z lekarzem suplementację potasu, który jest wypłukiwany z organizmu podczas kuracji mleczem (podobnie jak w przypadku innych preparatów o działaniu moczopędnym)

 • Mniszek Lekarski oczyszcza organizm

Korzeń i kwiaty Mniszka Lekarskiego znajdują zastosowanie w kuracjach oczyszczających organizm z toksyny i związków azotowych. Badania wykazały, że jest on pomocniczy w leczeniu cukrzycy, miażdżycy, oraz zmniejsza poziom cholesterolu. Mniszek lekarski dzięki właściwościom antyoksydacyjnym jest uważny za roślinę zapobiegającą chorobom nowotworowym, nie zastępuje jednak farmakologicznej kuracji i jego przyjmowanie, a także dawkowanie należy zawsze ustalić z lekarzem

 • Mniszek Lekarski dla niejadków

Mlecz ma działanie zwiększające wydzielanie kwasów żołądkowych, dzięki czemu pobudza apetyt, zwiększa łaknienie.
Mniszek lekarski na kaszel
Miód z mniszka lekarskiego wymieszany z sokiem z cytryny i cukrem (który łagodzi charakterystyczną gorycz) zmniejsza uporczywy kaszel, a przyjmowany w początkowej fazie przeziębienia zapobiega jej rozwojowi.

 • Likwiduje brodawki i kurzajki

Gorzki, mleczny sok ze świeżych łodygi i liści Mniszka Lekarskiego pomaga w pozbyciu się kurzajek i brodawek, natomiast zaaplikowany zewnętrznie na niewielkie skaleczenia i uszkodzenia skóry przyspiesza proces jej gojenia. Uwaga sok z mniszka lekarskiego silnie barwi skórę i odzież na czarno.


Odmładzająca sałatka z Mniszka lekarskiego


Liście przed zerwaniem przykryj czarną folią, dzięki czemu pozbędziesz się gorzkiego smaku. Sałatkę przyrządzamy tylko z młodych liści, które są znacznie mniej gorzkie.
Składniki:

 •  trzy garście liści Mieszka Lekarskiego
 •  10 pomidorów koktajlowych przekrojonych na pół,
 •  150 g sera Mocarella, lub innego o delikatnym smaku
 • oliwa z oliwek do smaku
 • sól i pieprz do smaku

Całość należy dokładnie wymieszać i odstawić do lodówki na kilkanaście minut, po tym czasie sałatka jest gotowa do spożycia. Sałatka z mniszka lekarskiego spożywana regularnie doskonale oczyszcza cały organizm i spowalnia procesy starzenia się komórek.


Uwaga:
Mniszek lekarski ze względu na właściwości pobudzające produkcję kwasów żołądkowych nie powinien przez osoby z nadkwaśnością żołądka, chorobą wrzodową, niedrożnością jelit.