Ostroga piętowa - objawy, przyczyny, leczenie

Małgorzata Florków / 27 grudnia 2019

Ostroga piętowa to przypadłość, która charakteryzuje się uciążliwym bólem zlokalizowanym pod piętą. W wyniku powstania narośli kostnej, inaczej ostrogi następuje ograniczenie lub uniemożliwienie stania, a także chodzenia. Początkowym objawem jest ból okolic pięty, pojawiający się po przeciążeniu stopy, później po każdorazowym obciążeniu, aż wreszcie pojawia się tzw. ból spoczynkowy.

Ostroga piętowa - objawy, przyczyny, leczenie

Czym jest ostroga piętowa?

Kość piętowa to największa część kości stepu. Jest ona jednym z trzech punktów podparcia naszego ciała. Ostrogą piętową określa się narośl kostną, która pojawiła się na powierzchni kości piętowej. W większym stopniu dotyka ona osoby starsze, a także pracujące w pozycji stojącej, które są narażone na zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe.

Ostroga piętowa rozwija się stopniowo. Najpierw pojawiają się dolegliwości bólowe podczas chodzenia. Z biegiem czasu ból ten występuje również w czasie siedzenia, leżenia, a także podczas snu. Wynikiem tego jest utrudnienie normalnego funkcjonowania. Stan zapalny odpowiedzialny za wystąpienie ostrogi piętowej jest spowodowany odkładaniem się wapnia na pięcie. Ostroga piętowa zazwyczaj dotyka osób aktywnych fizycznie, które uprawiają tenis, siatkówkę lub bieganie.

Jakie są przyczyny?

Ostroga piętowa jest wynikiem rozwoju zapalenia w miejscu łączenia kości pięty z rozcięgnem piętowym. Na wystąpienie tej przypadłości wpływa wiele czynników:

- nadwaga,

- urazy tj. kontuzja stopy, kontuzja stawu skokowego,

- płaskostopie,

- podeszły wiek,

- praca, która wymaga długiego stania,

- nieprawidłowo dopasowane obuwie,

- noszenie wysokich obcasów.

W przypadku osób zmagających się z nadwagą następuje spłaszczenie podłużnego łuku stopy. Sytuacja ta skutkuje naciągnięciem rozcięgna piętowego i wystąpieniem stanu zapalnego. Konsekwencją tego jest magazynowanie się złogów wapnia w miejscu przyczepu. Tak tworzy się narośl określana jako ostroga piętowa.

Objawy ostrogi piętowej

Głównym objawem świadczącym o wystąpieniu ostrogi piętowej jest uciążliwy ból pięty, który nasila się podczas chodzenia, a ustępuje w wyniku „rozchodzenia". Przez długi czas dolegliwości bólowe mogą się utrzymywać na tym samym poziomie. Ostroga piętowa może wywoływać również nagły ból, który nasila się podczas stawiania każdego kroku i utrzymuje nawet podczas leżenia. W celu rozpoznania tej przypadłości konieczne jest wykonanie badania RTG, który pozwoli rozpoznać ostrą narośl kostną na picie.

Jak leczyć ostrogę piętową?

Ostroga piętowa to przypadłość, która jest leczona przez lekarza ortopedę. Leczenie polega na stosowaniu wkładek z odciążeniem pięty, stosowaniu ultradźwięków, diatermii krótkofalowej, jonoforezy, krioterapii lub kinezyterapii miejscowej. Lekarz ortopeda może zlecić także wykonanie zabiegu laserowego. Ostrogę piętową leczy się także poprzez obstrzykiwanie chorego miejsca steroidami z lignokainą. Jest to idealna alternatywa dla zabiegów fizykoterapeutycznych. W przypadku pacjentów skarżących się na uciążliwe dolegliwości bólowe lekarz może zalecić naświetlanie promieniami rentgenowskimi. Pomocny może być również masaż stóp.

W procesie leczenia pacjentów cierpiących na ostrogę piętową ważnym elementem jest ograniczenie ruchu, które odciąży stopę. Wskazane jest wykonywani delikatnych ćwiczeń rozciągających pod kontrolą rehabilitanta. W przypadkach, gdy metody te nie przynoszą oczekiwanych efektów, konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego, który polega na usunięciu zwapnienia tworzącego narośl. Leczenie chirurgiczne nie daje pewności, że przypadłość ta nie powróci. Rana po wykonanym zabiegu jest problematyczna podczas procesu gojenia.

Ćwiczenia w leczeniu ostrogi piętowej

Ćwiczenia są kluczowym elementem leczenia tej przypadłości. Dzięki  ich systematycznemu wykonaniu możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych. Ćwiczenia są proste i można je wykonywać w domu bez pomocy rehabilitanta. Ćwiczenia najlepiej wykonywać rano, gdy stopy są wypoczęte, a ich intensywność musi by c dostosowana do indywidualnych możliwości pacjenta.

Jednym ze skutecznych ćwiczeń wspomagających proces leczenia ostrogi piętowej jest masowanie pięty przy pomocy piłeczki. Najlepiej ćwiczenie to wykonywać zaraz po przebudzeniu. W celu wykonania masażu usiądź na brzegu łóżka, a pod chorą stopę włóż np. piłeczkę do tenisa i przesuwaj ja od pięty, aż do palców.

Kolejnym ćwiczeniem wartym uwagi jest rozciąganie mięśni łydki. Stań naprzeciwko ściany i oprzyj na niej wyprostowane ręce. Jedną nogę wysuń do przodu i lekko ugnij w kolanie, natomiast drugą przesuń lekko do tyłu i wyprostuj. Przednią nogę uginaj aż do chwili, gdy w nodze wysuniętej do tyłu poczujesz napięcie.

Ćwiczeniem, które można wykonywać samodzielnie w domu, jest również rozciąganie rozcięgna podeszwowego. Podczas snu ulega ono skurczeniu, dlatego ćwiczenie należy wykonywać rano po przebudzeniu. Do tego ćwiczenia użyj ręcznika lub dłoni i odegnij palce stop w kierunku tułowia. Pozycje ta utrzymaj przez około dziesięć sekund. W tym samym czasie przy pomocy kciuka drugiej ręki możesz wykonać masaż śródstopia, który pozwoli zmniejszyć ból.

Istotną rolę w zapobieganiu powstaniu ostrogi piętowej odgrywa dobór odpowiedniego obuwia. Specjalne wkładki do butów i systematyczne wykonywanie ćwiczeń rozciągających może zabezpieczyć nas przed wystąpieniem tej uciążliwej przypadłości.