Paradontoza chorobą cywilizacyjną. Jakie są jej przyczyny, objawy oraz leczenie

Patrycja Deja / 3 listopada 2017

Paradontoza jest obecnie uznawana za chorobę społeczną, a nawet cywilizacyjną, gdyż cierpi na nią około 40% dzieci i młodzieży oraz ponad 50% osób dorosłych. Obecnie zapalenie przyzębia, czyli paradontoza jest uleczalna i nie oznacza utraty zębów. Specjaliści zajmujący się leczeniem tego schorzenia są w stanie uratować nawet już ruszające się zęby.

Paradontoza chorobą cywilizacyjną. Jakie są jej przyczyny, objawy oraz leczenie

Co to jest parodontoza?

Paradontoza to choroba przyzębia, a więc dziąseł, kości gąbczastej, szczęki, żuchwy i korzenia cementowego, czyli wszystkich elementów odpowiadających za utrzymanie zębów na swoim miejscu. Niestety paradontoza niekiedy jest chorobą bardzo podstępną, gdyż pierwszy jej etap może przebiegać bezobjawowo, moment, kiedy pacjent czuje dotkliwy ból, pojawia się krwawienie z dziąseł, a zęby są rozchwiane to czas, gdy paradontoza jest już w bardzo zaawansowanym stadium i wymaga długotrwałego leczenia antybiotykiem, oraz wielu specjalistycznych zabiegów u periodontologia.

Dlaczego chorujemy na paradontozę?

Bardzo często mówi się, że paradontoza jest chorobą genetyczną, jednak nie dziedziczymy samej paradontozy, a jedynie skłonność do tej choroby, jeśli więc w bliskiej rodzinie występuje paradontoza, należy większą wagę przykładać do higieny jamy ustnej, najlepiej wówczas zasięgnąć porady stomatologa, w jaki sposób prawidłowo szczotkować zęby i możliwie często usuwać kamień nazębny, który jest jedną z realnych przyczyn chorób przyzębia. Paradontoza atakuje zatem:

- osoby z wadą zgryzu, które mimo regularnego szczotkowania nie są w stanie usunąć całej płytki nazębnej, a wada zgryzu przyczynia się do powstawania kamienia w trudno dostępnych miejscach;
- nie ściągają regularnie kamienia nazębnego, który powoduje opuszczanie się dziąseł, co z kolei prowadzi do przedostawania się bakterii i resztek pokarmu pod dziąsła i jest przyczyną powstawania tak zwanych kieszeni, w których odkładają się resztki pożywienie i mnożą bakterie przyspieszające rozwój paradontozy i są przyczyną nieświeżego oddechu;
- wahania hormonalne (choroby tarczycy, ciąża, menstruacja);
- palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu;
-przeniesienie bakterii od osoby cierpiącej na paradontozę. W tym wypadku istnieją dwie teorie, zdaniem części periodontologów paradontoza nie jest dziedziczna, ale może być przenoszona z ust do ust, np. chory rodzić zaraża dziecko podczas próbowania czy pokarm nie jest za gorący;
- choroby takie jak cukrzyca, białaczka, choroby układu odpornościowego, lub jego obniżenie, a także anoreksja i bulimia.

Objawy paradontozy:

- popularne krwawienie podczas szczotkowania, choć nie zawsze występuje u chorych, zaprzeczając głośnym kampaniom reklamowym i edukacyjnym. Niekiedy ten pierwszy symptom zdaniem specjalistów pojawia się dużo później, już podczas leczenia;
- nadwrażliwość zębów i dziąseł na niskie i wysokie temperatury;
- tkliwość dziąseł i dyskomfort w jamie ustnej w obrębie dziąseł, który u kobiet nasila się podczas menstruacji i w okresie połogu;
- niesmak w ustach i nieprzyjemny zapach z ust;
- ból szczęki poniżej linii dziąseł;
- wrażenie, że dziąsła są jakby przerośnięte, które jest odczuwalne u osób z pełnymi kieszonkami na dziąsłach;
- opuchnięte dziąsła z wyraźnymi przekrwionymi punktami, białymi ropnymi wykwitami;
- odsłonięte szyjki zębów;
- wrażenie, jakby ząb lub zęby się ruszały pod naciskiem języka, chociaż nie widać tego w lustrze, niewielkie chwianie się zębów jest wyczuwalne pod językiem.

Leczenie paradontozy

Wczesne stadium paradontozy leczy się zachowawczo, a więc stomatolog, lub periodontolog ściąga kamień i płytkę nazębną, następnie zabezpiecza powierzchnię zęba przed szybkim narastaniem osadów na szkliwie, następnie przeprowadza rozmowę z pacjentem instruując, jak prawidłowo myć zęby, by dokładnie usuwać resztki pokarmu.

W przypadku bardziej zaawansowanej paradontozy konieczne jest przyjmowanie antybiotyku nawet do 3 miesięcy, czasem terapię trzeba powtórzyć. Kolejnym zabiegiem jest kiretaż polegający na oczyszczeniu kieszonek przy zębach. W zależności od wrażliwości pacjenta na ból oraz stanu zapalnego w jamie ustnej paradontolog może zastosować znieczulenie. Po tym zabiegu często jest odczuwany ból lub dyskomfort, dlatego też warto kupić profesjonalne tabletki przeciwbólowe stomatologiczne dostępne bez recepty. Paradontoza w trakcie leczenia jest o wiele bardziej uciążliwa niż przed podjęciem jakichkolwiek działań, oczywiście po zakończonym leczeniu ból przemija i chory funkcjonuje normalnie. Bardziej zaawansowanym zabiegiem jest gigiwektomia, czyli usuwanie przerośniętych części dziąseł, w szczególnych przypadkach jest konieczne wstawienie brakującej części kości zębowej, co jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w znieczuleniu. Oczywiście nie należy zapominać o regularnych przeglądach i leczeniu ubytków na bieżąco, u osób cierpiących na paradontozę zęby są osłabione przez kontakt z bakteriami w dziąsłach i są bardziej podatne na próchnicę, często też drobinki pokarmu dostające się pod dziąsła przyczyniają się do tworzenia bakterii i psucia zębów.

Domowe sposoby walki z paradontozą

Oczywiście domowe sposoby na paradontozę nigdy nie zastępują profesjonalnego leczenia, są jedynie terapią pomocniczą, którą można prowadzić równolegle z leczeniem u periodontologa.

Warto odwiedzić sklep lub aptekę ze specjalistycznymi pastami do zębów przeznaczonymi dla osób cierpiących na paradontozę. Ich smak niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia, choć są i takie, które przypominają w smaku tradycyjne miętowe pasty. Tego typu produkty mają miejscowe działanie przeciwbólowe, wspomagają leczenie dziąseł, zapobiegają namnażaniu bakterii. Ponadto warto zamienić zwykłą szczoteczkę na elektryczną, która nie tylko znacznie lepiej pozbywa się zalegającego pokarmu, a tym samym zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, ale też masuje dziąsła, kontrolując siłę nacisku. Kolejnym gadżetem niezbędnym w codziennej higienie chorych dziąseł i zębów jest specjalna szczoteczka, nici dentystyczne, lub pędzelek do czyszczenia powierzchni pomiędzy zębami. Należy jednak uważać, by nie kupić ogólnie dostępnych mini szczoteczek przypominających te do mycia butelek, gdyż są ostro zakończone i ranią opuchnięte dziąsła.

Śnieżnobiały uśmiech u osób cierpiących na paradontozę

Osad i przebarwienia na zębach to prawdziwa zmora chorych na paradontozę, gdyż specjalistyczne pasty nie wybielają zębów, a odsłonięte szyjki i korzenie powodują, że uśmiech bardzo szybko z białego zmienia barwę na niemalże brązową. Niemożność stosowania preparatów wybielających, które podrażniają dziąsła i zęby, a tym samym potęgują ból, a pacjenci zastanawiają się, czy ratowanie chorych zębów to dobra decyzja.

Światełkiem w tunelu jest ludowy sposób walki z paradontozą, czyli płukanki z octu jabłkowego w proporcji ½ łyżeczki naturalnego octu jabłkowego na szklankę wody, zabieg ten powtarzamy rano i wieczorem. Płukanka nie tylko rewelacyjnie wybiela zęby, ma również działanie przeciwbakteryjne, ściska dziąsła i już po kilku dniach zapominamy o bólu i nieprzyjemnym zapachu z ust. Uwaga nie należy zwiększyć proporcji octu w stosunku do wody, gdyż osłabione dziąsła i zęby mogą stać się nadwrażliwe. Oczywiście w sieci można znaleźć wiele innych metod walki z paradontozą, jednak eksperymenty w tak bolesnym, jak paradontoza schorzeniu nie są wskazane.

Sprawdź, czy cierpisz na paradontozę:

Jeśli choć na jedno pytanie odpowiesz "tak", jesteś w grupie ryzyka, lub masz już paradontozę.
- regularnie i systematycznie czujesz mrowienie i drętwienie dziąseł szczególnie na granicy zębów i dziąseł;
- często masz wrażenie, że dziąsła są opuchnięte i tkliwe;
- czujesz nietypowy ból podczas picia zimnych i ciepłych napoi, a także oddychając ustami jesienią i zimą;
- często cierpisz na zapalenie dziąseł z wykwitami białymi, lub żółtymi;
- krwawią Ci dziąsłach podczas szczotkowania;
- masz wrażenie, że pod naciskiem języka zęby się chwieją;
- widzisz szyjkę zęba, czyli węższą część zęba, która powinna znajdować się w dziąśle często czujesz kujący ból w szczęce poniżej linii dziąseł;
- odczuwasz dotkliwy ból korzeni zębowych po kichnięciu, lub podczas kaszlu.