Płukanie gardła woda utlenioną

Małgorzata Karpińska / 31 marca 2020

Woda utleniona to powszechnie stosowany produkt do przemywania oraz dezynfekowania ran. Niewiele osób wie, że ma także inne zastosowania zdrowotne. Dla zwolenników naturalnych metod leczenia płukanie gardła wodą utlenioną może skutecznie pomóc w walce z infekcją grzybiczą, wirusową, a nawet bakteryjną. To jedna z najstarszych metod radzenia sobie z uciążliwymi objawami anginy.

Płukanie gardła woda utlenioną

Właściwości wody utlenionej

Woda utleniona składa się z dwóch atomów wodoru i dwóch atomów tlenu. Zalicza się ją do grupy nieorganicznych związków chemicznych. Znana jest już od 1818 r. Woda utleniona ma właściwości utleniające. Jeśli występuje w dużym stężeniu, może działać drażniąco. W aptekach mamy do wyboru wodę 3% oraz 30%. Ze względu na bezpieczeństwo nie jest sprzedawana w większych stężeniach.

Woda utleniona to niezbędny element w domowych apteczkach, gdyż wykorzystuje się ją do odkażenia ran. Dzięki niej można odkazić wodę pitną, ponieważ działa bakteriobójczo.

Czy warto płukać gardło woda utlenioną?

Płukanie gardła z użyciem wody utlenionej pomaga zmniejszyć jego dolegliwości bólowe. Taki sposób leczenia jest bezpieczny, co pozwala na jego stosowanie nawet u dzieci. Ważne jest jednak, by potrafiły już płukać gardło bez ryzyka, że połkną roztwór. Kobiety w ciąży, również mogą stosować tą metodę , jednak należy skonsultować to z lekarzem.

Woda utleniona ma właściwości dezynfekujące, wirusobójcze i przeciwgrzybicze ,co pozwala na skuteczne zmniejszenie dolegliwości bólowych gardła. Płukanie wodą utlenioną skutecznie pomaga zwalczyć infekcję oraz zapobiega wystąpieniu kolejnych.

Jak przygotować płukankę?

Przygotowanie płukanki z użyciem wody utlenionej jest banalne. Do tego celu potrzebne jest pół szklanki letniej wody oraz łyżeczka wody utlenionej o stężeniu 3%. Wszystko należy dokładnie wymieszać. Roztwór można stosować od razu. Jeśli zależy nam na uzyskaniu zadowalających efektów,  gardło należy płukać dwukrotnie, a całość powtarzać kilka razy w ciągu dnia. Po kilku płukaniach ból gardła powinien się zmniejszyć.

Woda utleniona na katar

Właściwości wody utlenionej mają pozytywny wpływ w leczeniu nieżytów nosa. Do przygotowania mieszanki potrzebne jest 5 ml soli fizjologicznej i 7 kropli wody utlenionej. Tak przygotowany roztwór można podawać w formie aerozolu lub kropli. Dzięki takiej mieszance można zmniejszyć objawy uciążliwego kataru i wspomóc leczenie infekcji zatok przynosowych.

Czy płukanie wodą utlenioną może zaszkodzić?

Zakłada się, że wykonywani płukanek z wody utlenionej, w celu leczenia infekcji gardła jest bezpieczne, jednak występują też przeciwwskazania wykluczające stosowanie płukanki.

Ta metoda walki z bólem gardła nie może być stosowana przez osoby po przeszczepach. Jest to spowodowane osłabieniem układu odpornościowego, który poprzez właściwości wody utlenionej może być stymulowany. Taka sytuacja może doprowadzić do odrzucenia przez organizm wykonanego przeszczepu organu.

Płukanie gardła nie może być wykonane bez wcześniejszego rozcieńczenia wody utlenionej wodą. Brak dostosowania się do tego zalecenia może doprowadzić do poparzenia dróg oddechowych, a nawet skończyć powikłaniami tj. zator tętnicy płucnej, udar mózgu, zawał serca oraz drgawki.