Stulejka u dzieci i dorosłych. Objawy i leczenie

Małgorzata Karpińska / 5 maja 2020

Stulejką określa się drobną wadę anatomiczną, która występuje u chłopców i mężczyzn. Wada ta polega na zwężeniu napletka, co skutkuje jego zsunięciem z żołędzia penisa. Kiedyś uważano, że przypadłość ta była spowodowana uwarunkowaniami genetycznymi, jednak szybko ta teoria została obalona. Ustalono, że stulejka jest wynikiem niedokładnej pielęgnacji w okresie niemowlęcym.

Stulejka u dzieci i dorosłych. Objawy i leczenie

Stulejka - co to jest? Jakie są przyczyny stulejki?

[Stulejka u dzieci] Małe dzieci posiadają długie ryjkowate napletki, które zazwyczaj są odprowadzane, jednak wymagają przestrzegania odpowiednich zasad higieny. Pielęgnacja taka polega na odprowadzeniu napletka i dokładnym  umyciu żołędzia prącia. Konieczne jest również usunięcie mastki z rowka zażołędnego. Brak zastosowania się do tych zasad skutkuje wystąpieniem stanów zapalnych napletka, prowadzących do obkurczania się od jego otworu. W takiej sytuacji pod napletkiem gromadzi się wcześniej wspomniana mastka oraz zalega mocz.

[Stulejka u dorosłych] W przypadku dorosłych mężczyzn przypadłość ta jest ściśle związana z nieodpowiednią higieną osobistą, która prowadzi do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego napletka. Podczas procesu gojenia mogą pojawiać się bliznowce powodujące wystąpienie problemów z napletkiem. W efekcie mogą wystąpić trudności z wytryskiem nasienia. Brak odpowiedniego leczenia chirurgicznego i bagatelizowanie tego problemu może skutkować rozwojem zmian nowotworowych w obrębie prącia.

Jak rozpoznać stulejkę?

W przypadku dzieci stulejkę rozpoznaje się po tym, że nie można wsunąć napletka z żołędzia penisa. U chłopców do 3 roku życia normalną sytuacją jest przyleganie napletka. Jest on przyklejony do żołędzia mastką mającą postać tłustej wydzieliny. To w niej znajduje się flora bakteryjna, a także komórki nabłonka. U dzieci po skończeniu 2 lat napletek powinien samoistnie się odklejać, ponieważ dochodzi do wypłukania mastki. Ważne jest, aby napletek nie był ściągany na siłę, gdyż skutkuje to silnym bólem. Bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza jest sytuacja, jeżeli u trzyletniego chłopca nie można zsunąć napletka. U dorosłych mężczyzn i dzieci powyżej 3 roku życia stulejkę stwierdza się, jeżeli tylko częściowo można ściągnąć napletek z żołędzia.

Stulejka - leczenie miejscowe

Wdrożenie odpowiedniego leczenia ma na celu wyeliminowanie stanu zapalnego. Kluczową rolę odgrywa rygorystyczne przestrzeganie higieny. Podczas leczenia stosuje się odpowiednie kremy zawierające w swoim składzie sterydy. Dzięki nim napletek odkleja się i może pełnić swoją funkcję. Czasami zdarza się, że u niektórych dzieci może być koniecznie przeprowadzenie operacji w znieczuleniu ogólnym. Podczas operacji ujście napletka zostaje poszerzone, co ułatwia jego swobodne zsuwanie żołędzia. W cięższych przypadkach konieczne może być jego całkowite usunięcie. U dorosłych mężczyzn  dużą popularnością cieszą się zabiegi laserowe CO2, przynoszące zadowalające efekty w leczeniu stulejki.

Stulejka - leczenie operacyjne

U starszych dzieci oraz dorosłych leczenie operacyjne polega na usunięciu zwężonej części napletka oraz jego poszerzeniu, co umożliwia odsłonięcie żołędzia prącia. Zdarza się, że poszerzenie napletka nie przynosi oczekiwanych efektów lub powstałe blizny przyczyniają się do jego ponownego zwężania. W takiej sytuacji konieczne jest powtórzenie zabiegu. Po zabiegu lekarz zakłada opatrunek, który powinien być zmieniony po upływie doby i noszony przez pierwsze tygodnie. W czasie rekonwalescencji prącie powinno znajdować się w pozycji do góry. W tym celu można przykleić go plastrem do brzucha. Dzięki temu proces gojenia się przebiega znacznie szybciej. Po przeprowadzonym zabiegu lekarz może zalecić stosowanie łagodzących ból tj. Alantan lub antybiotyków. W okresie gojenia się żołądź jest bardzo wrażliwy, dlatego przez okres pierwszych 10 dni od wykonania zabiegu, należy delikatnie obchodzić się z penisem. Po wygojeniu się zoperowanego miejsca ściągane są szwy. Lekarz może zalecić dodatkową rehabilitację penisa w sytuacji, gdy operacja miała na celu poszerzenie ujścia napletka.

Powikłania nieleczonej stulejki

Nieleczona stulejka może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Najgroźniejszymi są rozwijające się pod napletkiem zakażenia bakteryjne, pod którym gromadzić się mogą resztki moczy, resztki nasienia czy też złuszczony napletek. Zatem jest to idealne środowisko do rozwoju różnego rodzaju infekcji bakteryjnych, które mogą powodować zakażenia dróg moczowych jak i również w poważnych stanach - uszkodzenia nerek.