Torbiel włosowa - przyczyny, objawy, leczenie

Małgorzata Florków / 20 stycznia 2020

Torbiel włosowa jest przypadłością, która dotyka zazwyczaj mężczyzn. W początkowym etapie rozwoju jej objawy są z pozoru niewinne, jednak później jest przyczyną wielu problemów. Torbiel włosowa jest zmianą skórną, która tworzy się w szparze międzypośladkowej. Ta choroba zapalna określana jest również jako torbiel włosowata kości ogonowej. Przypadłość ta często nawraca, a przez swoje objawy jest uciążliwa. Ze względu na swoje umiejscowienie torbiel włosowa jest dla wielu pacjentów chorobą wstydliwą. W niektórych przypadkach mogą pojawić się powikłania, które skutkują rozwojem komórek rakowych w torbieli. W związku z tym istotną rolę odgrywa szybki wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Torbiel włosowa - przyczyny, objawy, leczenie

Jakie są przyczyny powstania torbieli włosowej?

W medycynie wyróżnia się kilka teorii określających przyczyny wystąpienia torbieli włosowej. Według jednej z nich uważa się, że przypadłość ta może być wynikiem nieprawidłowego rozwoju płodowego. Według drugiej teorii, która wydaje się bardziej prawdopodobna, torbiel włosowa powstaje na skutek wrastania włosów w głąb skóry. W wyniku tego dochodzi do wytworzenia się kanału, w którym powstaje stan zapalny tkanki podskórnej.

Torbiel włosowa może być efektem nieodpowiedniej higieny przestrzeni międzypośladkowej. Miejsce to jest szczególnie narażone na kontakt z bakteriami kałowymi. Sytuacji tej sprzyja dodatkowo wilgoć i ciepło. W takich warunkach dochodzi do intensywnego namnażania się bakterii beztlenowych, dlatego tak ważne jest ich usuwanie podczas regularnych kąpieli i innych czynności higienicznych. Istotnym elementem jest dokładne osuszanie szpary międzypośladkowej czystym ręcznikiem.

W sytuacji, gdy bakterie przedostaną się do mieszków włosowych, rozwija się stan zapalny. W wyniku tego organizm zaczyna się bronić i produkuje białe krwinki, których zadaniem jest zniszczenie bakterii. Czasami zdarza się, że w mieszku pozostaną ich resztki, a także obumarłe i zainfekowane tkanki. W wyniku tego dochodzi do powstania ropy wydobywającej się na zewnątrz. Substancje, które się w niej znajdują, podrażniają zakończenia nerwów, wywołując tym samym dolegliwości bólowe i świąd. Efektem tego jest zaczerwienienie skóry między pośladkami i obrzęk. Torbiel włosowa to przypadłość, na którą w szczególności narażone są osoby posiadające obniżoną odporność, a także chorujący na cukrzycę lub inne zaburzenia metaboliczne.

Leczenie torbieli włosowej

Najlepsze efekty leczenia uzyska się, jeśli zostanie ono wprowadzone jeszcze we wczesnym stadium. Najczęściej przypadłość ta dotyka mężczyzn z ciemną karnacją, którzy posiadają gęste owłosienie na całym ciele.

W leczeniu zmian skórnych, które przypominają torbiel włosową, można stosować domowe sposoby. Metody te znajdują zastosowanie, jeśli jest to dopiero co powstała zmiana skórna, bez ropnia, obrzęku i dolegliwości bólowych. Leczenie domowymi sposobami opiera się na wykonaniu ciepłych okładów i ziołowych nasiadówek.

Nie ma konkretnych ziół, które mogą skutecznie wyleczyć torbiel włosowa. W przypadku pojawienia się tej zmiany skórnej można zdecydować się na zioła, które mają działanie oczyszczające, antybakteryjne, przeciwzapalne oraz zmniejszające dolegliwości bólowe lub świąd. W sytuacji, gdy pomimo stosowania tych ziół stan zapalny się zaostrza, konieczna jest konsultacja lekarska.

U pacjentów posiadających torbiel włosowatą kości ogonowej we wczesnym etapie stosuje się antybiotykoterapię, która jest połączona z jednoczesnym przyjmowaniem maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Czasami terapia jest wspomagana również środkami przeciwbólowymi. Najskuteczniejszą metoda leczenia torbieli włosowej jest leczenie operacyjne polegające m.in. na skorygowaniu przemieszczenia szpary pośladkowej.

Leczenie operacyjne

U pacjentów cierpiących na mniej zaawansowane stadium torbieli włosowej zabieg operacyjny może ograniczyć się jedynie do wykonania niewielkiego cięcia i wykonaniu drenażu, który pozwoli na osączenie ropnia. Po przeprowadzeniu tych czynności rana jest odpowiednio odkażana, a następnie obserwowana. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie operacji w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Podczas takiej operacji chirurg wycina całą zmianę podskórną. W kolejnym etapie dokonuje zmiany położenia szpary międzypośladkowej, a następnie zaszywa ranę.

Po wykonaniu operacji torbiel włosowa nie powinna ponownie wrócić, zwłaszcza jeśli zostało zmienione położenie szpary międzypośladkowej, która była miejscem rozwoju zakażenia i wrastania mieszków włosowych w głąb skóry.

Proces gojenia się rany

Czas gojenia się rany po przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym jest długi, a dodatkowo dosyć uciążliwy, ze względu na miejsce, w którym znajdowała się torbiel włosowa. Podczas okresu gojenia się pacjent koniecznie musi stosować się do zaleceń lekarza. Istotna jest odpowiednia pielęgnacja rany, jej regularne przemywanie, a także późniejsze zgłoszenie się na ściągnięcie szwów. Czasami zdarza się, że lekarz po wykonanym zbiegu może zlecić przyjmowanie antybiotyków. W sytuacji, gdy pojawią się niepokojące objawy tj. uczucie gorąca i zaczerwienienie należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Czas gojenia się rany wynosi od trzech do dziesięciu tygodni.