Włókniak - rodzaje, przyczyny i sposoby na usuwanie

Patrycja Deja / 7 marca 2019

Włókniak określany w medycynie jako fibroma to niewielki guzek, przypominający wyglądem pieprzyk. Jest to zmiana nowotworowa tkanki łącznej o charakterze łagodnym. Włókniaki nigdy nie przybierają formy złośliwej i nie zagrażają zdrowiu i życiu. Jest to jednocześnie jeden z najczęściej usuwanych nowotworów skórnych. Włókniaki sprawiają zazwyczaj jedynie kłopoty natury estetycznej lub praktycznej, np. zaczepiają się o ubrania.

Włókniak - rodzaje, przyczyny i sposoby na usuwanie

Co to jest włókniak?

Włókniak to niegroźna bezbolesna zmiana nowotworowa tkanki łącznej, która może pojawić się w każdym wieku. Guzek osiąga rozmiar od kilku do kilkudziesięciu milimetrów i najczęściej występuje w większych skupiskach, niekiedy pokrywając kilkadziesiąt centymetrów skóry.

Z medycznego punktu widzenia nie ma przesłanek do usunięcia włókniaka, gdyż nie tworzą się w nim komórki złośliwe i można z włókniakiem bezpiecznie żyć. Jednak większość pacjentów ze względów estetycznych decyduje się na pozbycie fibromy. Kolejnym powodem, dla którego pacjenci poddają się zabiegi usunięcia włókniaka, są względy estetyczne i dyskomfort, jaki może powodować u pacjenta niewielki guzek.

Rodzaje i przyczyny występowania włókniaków

Włókniak miękki

Włókniak miękki to zmiana tkanki łącznej, która ma kolor od bardzo jasnego nie różniącego się naturalnej barwy skóry po ciemnobrązowy. Włókniak miękki i elastyczny w dotyku, pod naciskiem odkształca się. Włókniak miękki może wyrastać bezpośrednio na powierzchni skóry lub rosnąć na cienkiej tkance przypominającej nitkę. Zmiana tego typu rzadko występuje pojedynczo i może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej włókniak miękki atakuje skórę na karku, pod pachami, szyi i na powiekach.

Włókniak miękki w większości przypadków jest zmianą wrodzoną, choć zdarza się, że wyrasta w dorosłym życiu pod wpływem zmian hormonalnych np. ciąża, menopauza, na skutek przebytych chorób, lub u osób starszych obu płci.

Włókniak twardy

To zmiana nowotworowa niezłośliwa nabyta występująca się u osób obu płci i w każdym wieku. Guzek jest twardy, chropowaty i może mieć barwę od czerwonej po brunatną. W większości przypadków włókniak twardy pojawia się na przedramionach, ramionach i nadgarstku. Przyczynami powstania włókniaka twardego są wszelkiego rodzaju uszkodzenia skóry, stany zapalne skóry, fibroma twarda może powstać nawet na skutek ukąszenia.

Włókniak jamy ustnej

Włókniak jamy ustnej może się pojawić w każdym wieku i prawie zawsze jest wynikiem urazu. Pojawienie się guzka wewnątrz jamy ustnej nie stanowi żadnego zagrożenia dla pacjenta, choć może być powodem dużego dyskomfortu podczas mówienia i przyjmowania pokarmów. Ten rodzaj fibromy najczęściej powstaje w wyniku przygryzienia wewnętrznej strony policzka, języka, zakłucia lub zadrapania podniebienia. Kolejną przyczyną włókniaka jamy ustnej może być częste spożywanie bardzo ostrych potraw, nadużywanie mocnych napojów alkoholowych lub źle dobrana proteza. Uciążliwą zmianę można usunąć w gabinecie stomatologicznym.

Włókniak piersi

Włókniaki mogą się pojawić wewnątrz piersi, są wyczuwalne jako niewielkie guzki tuż pod skórą. Zmiany te nie zagrażają zdrowiu i życiu, ale zawsze wymagają konsultacji z lekarzem. W tym wypadku kluczowe znaczenie ma prawidłowe rozpoznanie. Włókniak piersi w dotyku przypomina gruczolakowłókniaka, który wymaga leczenia. W zdiagnozowania zmiany lekarz zleca badanie USG.

Czy włókniaka można usunąć?

Włókniaki, mimo że nie przybierają złośliwych form nowotworowych, są jedną z najczęściej usuwanych zmian skórnych. Większość pacjentów kieruje się względami estetycznymi. Obecnie wiele gabinetów kosmetyczny i kosmetologicznych wykonuje zabieg usuwania włókniaków. Jednak zmiana ta jest mocno ukrwiona i wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Istnieje kilka metod pozbycia się włókniaka, jednak to lekarz powinien podjąć decyzję, która jest najbezpieczniejsza dla pacjenta. Ponadto jak każda zmiana nowotworowa również włókniak wymaga prawidłowego rozpoznania.

Metody usuwania włókniaków

- Metoda chirurgiczna polegająca na wycięciu zmiany jest refundowana przez NFZ i polecana pacjentom, u których usuwane jest duże skupisko fibromy. Zabieg odbywa się w miejscowym znieczuleniu, w niektórych przypadkach jeśli konieczne założenie szwów. Minusem tej metody jest blizna, która często pozostaje na długie lata.

- Metoda elektrochirurgiczna polega na wypaleniu zmiany impulsami elektrycznymi. Po zabiegu pozostaje niewielki strupek, którego nie można moczyć, blizna szybko się goi, po kilku tygodniach nie ma śladu po włókniaku i wykonanym zabiegu.

- Metoda krioterapii polegająca na zamrażaniu włókniaka ciekłym azotem, niestety metoda jest bezbolesna, ale może pozostawiać blizny.

- Laseroterapia to metoda polegająca na odparowaniu wody z włókniaka i całkowitym wypaleniu zmiany bez uszkadzania zdrowego naskórka. Jest to jedna z najczęściej polecanych metod usuwania włókniaków.  Zabieg jest bezbolesny i nie pozostawia blizn. Jednak istnieje szereg przeciwwskazań do użycia lasera np.: przyjmowanie niektórych leków oraz wiele chorób. Decyzję o laserowym usuwaniu włókniaka powinien podjąć lekarz.

- Kremy, spraye i maści dostępne bez recepty. W aptekach można kupić preparaty do usuwania włókniaków i brodawek  w warunkach domowych, które również są skuteczne, jednak można je stosować tylko w przypadku wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Włókniaki często są mylone z innymi zmianami skórnymi jak kurzajka, która wymaga leczenia.