Wygląd paznokcia a zdrowie. Co można wyczytać z płytki paznokcia?

Patrycja Deja / 24 stycznia 2019

Czy wiesz, że wygląd płytki paznokcia jest odzwierciedleniem twojego stanu zdrowia? Zmiany na paznokciach nie koniecznie muszą świadczyć o braku witamin czy grzybicy. Niektóre z nich alarmują o poważniejszych dolegliwościach i chorobach. Nigdy nie powinno się lekceważyć zmian na paznokciach, gdyż w ten sposób organizm wysyła nam komunikat, że dzieje się coś złego.

Wygląd paznokcia a zdrowie. Co można wyczytać z płytki paznokcia?

Kiedy wygląd paznokcia powinien być powodem do niepokoju? Zasada jest taka, że każde odstępstwo od naturalnie zdrowej płytki paznokcia powinno być powodem konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. Paznokcie osoby zdrowej nie powinny się łamać, mieć podłużny kształt, rosnąć w linii prostej do paznokcia, mieć półprzezroczysty kolor i pięknie błyszczeć. Jeśli więc paznokieć odbiega od opisu podanego powyżej, należy się zastanowić, czy jest to efekt urazu mechanicznego, czy też może warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać badania okresowe.

Przyczyny zmian na paznokcia:

Zmiany na paznokciach możemy podzielić na główne grupy:
- Uszkodzenia mechaniczne
- Zakażenia grzybicze i bakteryjne
- Uwarunkowania genetyczne i nieprawidłowa higiena
- Niedobór witamin i minerałów
- Jeden z objawów chorób ogólnoustrojowych
- Uwarunkowania genetyczne i nieprawidłowa higiena

Zmiany na paznokciach i przyczyny ich powstania:

Niedobór witamin i minerałów

- Do najczęściej spotykanych zmian na paznokciach należą kruchość, łamliwość i rozdwajanie płytki paznokcia. Przyczyną jest zła dieta, a dokładnie niedobór witaminy B7 i biotyny. Ponadto za kruchość i łamliwość paznokci odpowiada zbyt niski poziom kolagenu w organizmie. Jest to białko, które jest jednym ze składników paznokci, włosów i skóry. Naturalnym procesem fizjologicznym jest natomiast systematyczne obniżanie poziomu białka młodości wraz z wiekiem. Nie oznacza to jednak, że z roku na rok paznokcie muszą być słabsze. Wystarczy odpowiednia suplementacja. Doustne przyjmowanie witaminy B7 oraz moczenie dni w wodzie z oliwą z oliwek i kilkoma kroplami soku z cytryny, sprawi, że paznokcie odzyskają zdrowy wygląd.

- Pofałdowane w kierunku pionowym są efektem mocnego przesuszenia płytki, medycynie określane jest mianem pionowego pofałdowania. Zdrowy wygląd paznokcia można przywrócić, wcierając w płytkę naprzemiennie olejek migdałowy i oliwę z oliwek. Jeśli ładne paznokcie chcecie osiągnąć szybciej, wystarczy spolerować paznokcie polerką do manicure. Natychmiastowy efekt nie utrzyma się długo, jeśli paznokcie nadal będą przesuszone.

- Poziome fałdy to sygnał, że została podrażniona przednia krawędź paznokcia. Podrażnienie może wynikać ze złej diety lub są oznaką problemów z tarczycą. Aby paznokcie powróciły do dawnej formy, należy dostarczać do organizmu duże ilości białka.

- Żółty kolor paznokci (barwa o różnym natężeniu) to najczęściej oznaka niedoboru witaminy E. W celu usunięcia nieładnego koloru płytki paznokcia należy zastosować odpowiednią suplementację, równolegle zastosować zewnętrzną kurację polegającą na wcieraniu specjalnego olejku do paznokci dostępnego w drogeriach i aptekach.

- Paznokcie nakrapiane, dobrze znane wszystkim białe plamki widoczne na powierzchni paznokcia, które pojawiają się niespodziewanie i równie niespodziewanie znikają po długich tygodniach walki z nimi. Te niewielki białe informują, że w organizmie brakuje cynku. Doskonałym źródłem tego minerału jest sezam, pestki dyni i zielony groszek.

Uszkodzenia mechaniczne

Żółte zabarwienie paznokcia może też być spowodowane uszkodzeniem mechanicznym polegającym na zbyt częstym polerowaniu płytki. Pamiętajmy, że wierzchnia warstwa stanowić tarczę ochronną przed bakteriami, wirusami, i grzybami, dlatego zbyt częste, jednorazowe nawet spolerowanie z grubej warstwy może spowodować zmianę barwy płytki. Polerowanie paznokci można wykonywać nie częściej niż raz na 14 dni.

Zakażenia grzybicze i bakteryjne

- Zielonkawe, żółte, nienaturalnie grube i odstające od macierzy paznokcie to z kolei zmiana wywołana przez grzybicę. Niestety większość osób zmagających się z grzybicą paznokci uważa, że ich ten problem nie dotyczy. Leczenie grzybicy najczęściej polega na stosowaniu preparatów do miejscowej aplikacji i jest bezbolesne. Nieleczona grzybica natomiast będzie się rozwijała u samego zainteresowanego i przenosiła na inne osoby. Grzybicą można się zarazić na basenie, pod prysznicem, z którego korzysta wiele osób. Warunkami sprzyjającymi namnażaniu grzybów są cieple i wilgotne miejsca, np. skarpetki, buty ze sztucznych materiałów nieprzepuszczających powietrza.

- Zanokcica jest uszkodzeniem części paznokcia wywołane przez gronkowca lub pałeczką paciorkowca. Wygląd paznokcia może nie budzić niepokoju, a stan zapalny często obserwujemy w części paznokcia znajdującego się pod skórą. Skóra w tym miejscu jest najczęściej zaczerwieniona, opuchnięta. Czasem można zaobserwować ropień znajdujący się pod skórą. Zanokcicę leczy się antybiotykiem.

Uwarunkowania genetyczne i nieprawidłowa higiena

Wrastające paznokcie - to efekt nieprawidłowego wzrostu płytki paznokcia. Jak rozpoznać, że paznokieć wrasta ? Pierwszym objawem jest bolesność miejsca, na które nienaturalnie naciska płytka paznokcia. Kolejny objaw to paznokieć zawijający się w boku lub dół. Zanim będzie za późno i paznokieć wrośnie lub pod chorą płytką narośnie „dzika skóra” można zastosować specjalne klamry na wrastające paznokcie. Produkt jest dostępny w aptekach i sklepach medycznych. Klamra jest nakładana na zmieniony paznokieć i nie dopuszcza do nieprawidłowego wzrostu. Kolejną przyczyną wrastania paznokcie może być nieprawidłowy sposób obcinania płytki. Paznokcie u stóp zawsze obcinamy na prosto, zaokrąglone brzegi mogą prowadzić do wyginania się płytki w dół i wrastania paznokci.

Wygląd paznokcia a choroby ogólnoustrojowe

- Pałeczkowatość palców (palec hipokratesa) - jest zjawiskiem bardzo prostym do zaobserwowania, gdyż cały wygląd płytki zostaje zmieniony. Paznokieć, jak i kość palca zaokrąglają się, co można rozpoznać gołym okiem. Płytka zakrzywia się w dół, zmiana ta jest spowodowana przerostem tkanki łącznej. Zjawisko to można zaobserwować u osób, u których doszło do przewlekłego niedotlenienia dystalnej części palców. Pałeczkowatość palców pojawia się najczęściej u chorych na: raka płuc, rozstrzenie oskrzeli, gruźlicę, przewlekłe zapalenie płuc, choroby krążeniowe, nieprawidłową pracą zastawki serca.
- Sinoczerwone wybroczyny pod płytką paznokcia sygnalizują toczeń rumieniowaty, zapalenie wsierdzia, a także mogą być wywołane urazem mechanicznym.
- Bruzdy poprzeczne (paznokieć z liniami Beau) powstają na skutek zablokowania wzrostu płytki paznokcia, który nastąpił z powodu: choroby nerek, nieprawidłowej pracy wątroby, długo trwającego porodu, nowotworu. Bruzdy te pojawiają się najczęściej w kilka miesięcy po przebytej chorobie u osób już zdrowych.
- Bladość paznokci - czyli bardzo jasna, prawie biała płytka paznokcia może świadczyć o problemach z tarczycą, chorych na cukrzycę i z niewydolnością układu krążenia.

Zadzieranie skórek

Zadzieranie skórek to również sygnał, że z naszym organizmem dzieje się coś złego, przyczyn tej dolegliwości może być wiele i tylko analiza i obserwacja codziennych nawyków może wykryć powód boleśnie zadzierającej się skóry wokół paznokci.
Do najczęściej spotykanych przyczyn zadzierania skórek należą:

Przesuszenie dłoni, należy pamiętać, że częsty kontakt z detergentami, a także zbyt częste możenie rąk może być przyczyną zadartych skórek. Warto wprowadzić dwa proste rytuały. Po pierwsze, zanim przystąpimy do sprzątania z użyciem detergentów, należy nałożyć na dłonie krem do rąk lub oliwę z oliwek, a następnie gumowe rękawiczki. Jest to jeden z najlepszych domowych zabiegów poprawiających kondycję całych dłoni i zapobiegający zadzieraniu skórek.

- Zbyt częste i zbyt głębokie wycinanie skórek, które nie tylko może prowadzić do ich zadzierania. Zbyt inwazyjny zabieg jest częstą przyczyną zakażeń grzybiczych i bakteryjnych.

- Alergia na pył papierowy, z tym problemem często borykają się pracownicy biurowi.

Obgryzanie paznokcie i skórek, które nie tylko niszczy płytkę paznokcia i może prowadzić do jej zniekształcenia. Obgryzanie paznokci jest częstym powodem nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych, a także uszkodzeń skórek wokół paznokci.

- Niedobory witamin: A, E, B, C

- Niedawno przebyta szkarlatyna

- Alergia na detergenty, papier, lub inne czynniki zewnętrzne, którą można rozpoznać, wykonując testy alergiczne, lub drogą eliminacji. Jeśli problem zadzierających się skórek zauważyliśmy wraz z zakupem nowego środka czyszczącego, warto go wyeliminować na jakiś czas (dwa trzy tygodnie) i sprawdzić, czy problem powraca.


Najczęściej z zadzierającymi skórkami można poradzić sobie w warunkach domowych, wcierając w płytkę paznokcia i skórki olejek z pestek winogron, lejek migdałowy, wykonując kąpiele dłoni w ciepłej wodzie z kilkoma kroplami oliwy z oliwek i soku z cytryny.