Czy wiesz, że wygląd płytki paznokcia jest odzwierciedleniem twojego stanu zdrowia? Zmiany na paznokciach nie koniecznie muszą świadczyć o braku witamin czy grzybicy. Niektóre z nich alarmują o poważniejszych dolegliwościach i chorobach. Nigdy nie powinno się lekceważyć zmian na paznokciach, gdyż w ten sposób organizm wysyła nam komunikat, że dzieje się coś złego.
Kiedy wygląd paznokcia powinien być powodem do niepokoju? Zasada jest taka, że każde odstępstwo od naturalnie zdrowej płytki paznokcia powinno być powodem konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. Paznokcie osoby zdrowej nie powinny się łamać, mieć podłużny kształt, rosnąć w linii prostej do paznokcia, mieć półprzezroczysty kolor i pięknie błyszczeć. Jeśli więc paznokieć odbiega od opisu podanego powyżej, należy się zastanowić, czy jest to efekt urazu mechanicznego, czy też może warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać badania okresowe.
Zmiany na paznokciach możemy podzielić na główne grupy:
- Uszkodzenia mechaniczne
- Zakażenia grzybicze i bakteryjne
- Uwarunkowania genetyczne i nieprawidłowa higiena
- Niedobór witamin i minerałów
- Jeden z objawów chorób ogólnoustrojowych
- Uwarunkowania genetyczne i nieprawidłowa higiena
Zmiany na paznokciach i przyczyny ich powstania:
Niedobór witamin i minerałów
- Do najczęściej spotykanych zmian na paznokciach należą kruchość, łamliwość i rozdwajanie płytki paznokcia. Przyczyną jest zła dieta, a dokładnie niedobór witaminy B7 i biotyny. Ponadto za kruchość i łamliwość paznokci odpowiada zbyt niski poziom kolagenu w organizmie. Jest to białko, które jest jednym ze składników paznokci, włosów i skóry. Naturalnym procesem fizjologicznym jest natomiast systematyczne obniżanie poziomu białka młodości wraz z wiekiem. Nie oznacza to jednak, że z roku na rok paznokcie muszą być słabsze. Wystarczy odpowiednia suplementacja. Doustne przyjmowanie witaminy B7 oraz moczenie dni w wodzie z oliwą z oliwek i kilkoma kroplami soku z cytryny, sprawi, że paznokcie odzyskają zdrowy wygląd.
- Pofałdowane w kierunku pionowym są efektem mocnego przesuszenia płytki, medycynie określane jest mianem pionowego pofałdowania. Zdrowy wygląd paznokcia można przywrócić, wcierając w płytkę naprzemiennie olejek migdałowy i oliwę z oliwek. Jeśli ładne paznokcie chcecie osiągnąć szybciej, wystarczy spolerować paznokcie polerką do manicure. Natychmiastowy efekt nie utrzyma się długo, jeśli paznokcie nadal będą przesuszone.
- Poziome fałdy to sygnał, że została podrażniona przednia krawędź paznokcia. Podrażnienie może wynikać ze złej diety lub są oznaką problemów z tarczycą. Aby paznokcie powróciły do dawnej formy, należy dostarczać do organizmu duże ilości białka.
- Żółty kolor paznokci (barwa o różnym natężeniu) to najczęściej oznaka niedoboru witaminy E. W celu usunięcia nieładnego koloru płytki paznokcia należy zastosować odpowiednią suplementację, równolegle zastosować zewnętrzną kurację polegającą na wcieraniu specjalnego olejku do paznokci dostępnego w drogeriach i aptekach.
- Paznokcie nakrapiane, dobrze znane wszystkim białe plamki widoczne na powierzchni paznokcia, które pojawiają się niespodziewanie i równie niespodziewanie znikają po długich tygodniach walki z nimi. Te niewielki białe informują, że w organizmie brakuje cynku. Doskonałym źródłem tego minerału jest sezam, pestki dyni i zielony groszek.
- Żółte zabarwienie paznokcia może też być spowodowane uszkodzeniem mechanicznym polegającym na zbyt częstym polerowaniu płytki. Pamiętajmy, że wierzchnia warstwa stanowić tarczę ochronną przed bakteriami, wirusami, i grzybami, dlatego zbyt częste, jednorazowe nawet spolerowanie z grubej warstwy może spowodować zmianę barwy płytki. Polerowanie paznokci można wykonywać nie częściej niż raz na 14 dni.
- Zielonkawe, żółte, nienaturalnie grube i odstające od macierzy paznokcie to z kolei zmiana wywołana przez grzybicę. Niestety większość osób zmagających się z grzybicą paznokci uważa, że ich ten problem nie dotyczy. Leczenie grzybicy najczęściej polega na stosowaniu preparatów do miejscowej aplikacji i jest bezbolesne. Nieleczona grzybica natomiast będzie się rozwijała u samego zainteresowanego i przenosiła na inne osoby. Grzybicą można się zarazić na basenie, pod prysznicem, z którego korzysta wiele osób. Warunkami sprzyjającymi namnażaniu grzybów są cieple i wilgotne miejsca, np. skarpetki, buty ze sztucznych materiałów nieprzepuszczających powietrza.
- Zanokcica jest uszkodzeniem części paznokcia wywołane przez gronkowca lub pałeczką paciorkowca. Wygląd paznokcia może nie budzić niepokoju, a stan zapalny często obserwujemy w części paznokcia znajdującego się pod skórą. Skóra w tym miejscu jest najczęściej zaczerwieniona, opuchnięta. Czasem można zaobserwować ropień znajdujący się pod skórą. Zanokcicę leczy się antybiotykiem.
Wrastające paznokcie - to efekt nieprawidłowego wzrostu płytki paznokcia. Jak rozpoznać, że paznokieć wrasta ? Pierwszym objawem jest bolesność miejsca, na które nienaturalnie naciska płytka paznokcia. Kolejny objaw to paznokieć zawijający się w boku lub dół. Zanim będzie za późno i paznokieć wrośnie lub pod chorą płytką narośnie „dzika skóra” można zastosować specjalne klamry na wrastające paznokcie. Produkt jest dostępny w aptekach i sklepach medycznych. Klamra jest nakładana na zmieniony paznokieć i nie dopuszcza do nieprawidłowego wzrostu. Kolejną przyczyną wrastania paznokcie może być nieprawidłowy sposób obcinania płytki. Paznokcie u stóp zawsze obcinamy na prosto, zaokrąglone brzegi mogą prowadzić do wyginania się płytki w dół i wrastania paznokci.
- Pałeczkowatość palców (palec hipokratesa) - jest zjawiskiem bardzo prostym do zaobserwowania, gdyż cały wygląd płytki zostaje zmieniony. Paznokieć, jak i kość palca zaokrąglają się, co można rozpoznać gołym okiem. Płytka zakrzywia się w dół, zmiana ta jest spowodowana przerostem tkanki łącznej. Zjawisko to można zaobserwować u osób, u których doszło do przewlekłego niedotlenienia dystalnej części palców. Pałeczkowatość palców pojawia się najczęściej u chorych na: raka płuc, rozstrzenie oskrzeli, gruźlicę, przewlekłe zapalenie płuc, choroby krążeniowe, nieprawidłową pracą zastawki serca.
- Sinoczerwone wybroczyny pod płytką paznokcia sygnalizują toczeń rumieniowaty, zapalenie wsierdzia, a także mogą być wywołane urazem mechanicznym.
- Bruzdy poprzeczne (paznokieć z liniami Beau) powstają na skutek zablokowania wzrostu płytki paznokcia, który nastąpił z powodu: choroby nerek, nieprawidłowej pracy wątroby, długo trwającego porodu, nowotworu. Bruzdy te pojawiają się najczęściej w kilka miesięcy po przebytej chorobie u osób już zdrowych.
- Bladość paznokci - czyli bardzo jasna, prawie biała płytka paznokcia może świadczyć o problemach z tarczycą, chorych na cukrzycę i z niewydolnością układu krążenia.
Zadzieranie skórek
Zadzieranie skórek to również sygnał, że z naszym organizmem dzieje się coś złego, przyczyn tej dolegliwości może być wiele i tylko analiza i obserwacja codziennych nawyków może wykryć powód boleśnie zadzierającej się skóry wokół paznokci.
Do najczęściej spotykanych przyczyn zadzierania skórek należą:
- Przesuszenie dłoni, należy pamiętać, że częsty kontakt z detergentami, a także zbyt częste możenie rąk może być przyczyną zadartych skórek. Warto wprowadzić dwa proste rytuały. Po pierwsze, zanim przystąpimy do sprzątania z użyciem detergentów, należy nałożyć na dłonie krem do rąk lub oliwę z oliwek, a następnie gumowe rękawiczki. Jest to jeden z najlepszych domowych zabiegów poprawiających kondycję całych dłoni i zapobiegający zadzieraniu skórek.
- Zbyt częste i zbyt głębokie wycinanie skórek, które nie tylko może prowadzić do ich zadzierania. Zbyt inwazyjny zabieg jest częstą przyczyną zakażeń grzybiczych i bakteryjnych.
- Alergia na pył papierowy, z tym problemem często borykają się pracownicy biurowi.
- Obgryzanie paznokcie i skórek, które nie tylko niszczy płytkę paznokcia i może prowadzić do jej zniekształcenia. Obgryzanie paznokci jest częstym powodem nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych, a także uszkodzeń skórek wokół paznokci.
- Niedobory witamin: A, E, B, C
- Niedawno przebyta szkarlatyna
- Alergia na detergenty, papier, lub inne czynniki zewnętrzne, którą można rozpoznać, wykonując testy alergiczne, lub drogą eliminacji. Jeśli problem zadzierających się skórek zauważyliśmy wraz z zakupem nowego środka czyszczącego, warto go wyeliminować na jakiś czas (dwa trzy tygodnie) i sprawdzić, czy problem powraca.
Najczęściej z zadzierającymi skórkami można poradzić sobie w warunkach domowych, wcierając w płytkę paznokcia i skórki olejek z pestek winogron, lejek migdałowy, wykonując kąpiele dłoni w ciepłej wodzie z kilkoma kroplami oliwy z oliwek i soku z cytryny.
15 osób poleca ten artykuł