Zajady - przyczyny, objawy i leczenie domowymi sposobami

Małgorzata Florków / 14 stycznia 2020

Zajady to stan zapalny obejmujący kąciki ust. W początkowym etapie rozwoju pojawia się małe zaczerwienienie, jednak z biegiem czasu powstaje owrzodzenie wywołujące dolegliwości bólowe. Zajady określane są również jako kątowe zapalenie warg, które objawia się pęknięciem przesuszonej skóry w kącikach ust i powstaniem w jej miejscu drobnych bąbli wypełnionych płynem surowiczym, który może sączyć się przez kilka dni. Czasami pojawia się również wysięk krwi. Stan ten jest bolesny, a wysięk, który mu towarzyszy sprawiam, że rana bardzo ciężko się goi tworząc zmianie w postaci nadżerki. Zapalenie kątów ust nie obejmuje pozostałych części ciała, jednak może objąć dwa kąciki ust. W przypadku zbagatelizowania problemu nieleczona nadżerka może powodować nawarstwianiu strupów, które w chwili odpadnięcia pozostawią po sobie bliznę.

Zajady - przyczyny, objawy i leczenie domowymi sposobami

Czym różnią się zajady od opryszczki?

Opryszczka wargowa jest powodowana zakażeniem wirusem HSV1 oraz HSV2. W przypadku  opryszczki pojawiają się pęcherzyki, natomiast zajadom towarzyszą bąble. Pęcherze charakterystyczne dla opryszczki są wypełnione płynem surowiczym i wstępują najczęściej na granicy skóry i błon śluzowych w okolicy warg. Podczas występowania opryszczki pojawia się uczucie napięcia skóry, świąt, a także pieczenie. Wszystkie te objawy występują przed ukazaniem się pęcherzyków, które w późniejszym etapie powodują pojawienie się strupków i nadżerek. W odróżnieniu od zajadów u osób z opryszczką pojawia się uporczywe swędzenie. Opryszczka zazwyczaj nie powoduje wystąpienia blizn i goi się szybciej niż zajady - ok. 7 dni.

Dlaczego powstają zajady?

Głównym czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu zajadów jest infekcja grzybicza lub bakteryjna. Kąciki ust są ciepłe i wilgotne, w wyniku czego tworzą idealne środowisko dla rozwoju grzybów ( głównie Candidia), a także bakterii tj. gronkowce i paciorkowce. Zajady mogą pojawiać się również w trakcie trwania antybiotykoterapii, ponieważ dochodzi do wyjałowienia przewodu pokarmowego z dobrych bakterii, które biorą udział w syntezowaniu witamin z grupy B, które z kolei zapobiegają wystąpieniu zajadów. Stan zapalny kącików ust może być spowodowany niedoborem witaminy B2, odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych. Czynnikiem predysponującym do wystąpienia zajadów jest cukrzyca typu 1, która objawia się suchą i szorstka skorą na całym ciele. W wyniku czego dochodzi do zapalenia kącików ust.

Czasami zajady są wywołane alergią na nikiel, nieodpowiednią higieną jamy ustnej i pielęgnacją skóry, a także noszeniem protez dentystycznych i aparatów ortodontycznych, maturę są idealnym miejscem do rozwoju bakterii.

Stan zapalny kącików ust występuje u osób cierpiących na choroby, które przebiegają z niedoborem odporności tj. anemia, HIV.

Leczenie zajadów

Przed przystąpieniem do leczenia zajadów należy zlokalizować przyczynę wystąpienia tego stanu zapalnego. W sytuacji, gdy badania krwi zlecone przez lekarza nie wykazują żadnych niedoborów, konieczne jest wykonanie posiewu ze zmiany chorobowej, która pozwoli określić czynnik, który ją wywołuje. Leczenie zajadów polega także na stosowaniu maści o działaniu przeciw drobnoustrojowym. Zaleca się również stosowanie diety wzbogaconej o witaminę C, a także witaminy z grupy B. Dieta osoby z nawracającymi zajadami powinna zawierać szpinak, cytrus, sałatę, groch i fasolę. W aptekach można dostać preparaty wspomagające proces leczenia zajadów w postaci maści, sztyftów, żeli, a także regeneracyjne serum do ust. Poprzez systematyczne stosowanie tych środków można przyspieszyć proces regeneracji skóry. Preparaty te nawilżają skórę, a także wytwarzają bezbarwną barierę ochronną. Podczas leczenia można stosować suplementy z witaminą B2.

Domowe sposoby na zajady

Zanim sięgniemy po środki apteczne, można spróbować domowych sposobów leczenia, które również dają zadowalające efekty.

Czosnek

Czosnek posiada właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Dzięki temu można go stosować na zmiany chorobowe występujące w obrębie śluzówek. W tym celu należy zetrzeć czosnek i przyłożyć do leczonego miejsca na około 15 minut.

Oliwa z oliwek i olej z pestek winogron

W oliwie z oliwek znajduje się wiele witamin, w tym A, D, E i K, które mają korzystny wpływ na skórę i przyspieszają proces jej regeneracji. Oliwa z oliwek wykazuje działanie natłuszczające i łagodzące, w związku czym wspomaga proces leczenia. W przypadku osób zmagających się z zajadami poleca się stosować również olej z pestek winogron, który zawiera witaminy z grupy B, a dodatkowo odżywia i natłuszcza skórę.

Miód

Korzystny wpływ w leczeniu zajadów wykazuje miód, który działa przeciwzapalne, przyspieszając przy tym proces gojenia się zmian chorobowych. Z łyżeczki miodu i 10 kropli tranu można przygotować mieszankę, a następnie nałożyć na gazik i przyłożyć do bolesnego miejsca. Taki okład należy trzymać 15 minut.

Aloes

Aloes ma dobroczynne działanie w leczeniu zajadów, ponieważ zapobiega namnażaniu się bakterii, a dodatkowo przyśpiesza proce regeneracji skóry. W celu przygotowania mieszanki leczniczej z aloesu należy zmiksować jego 4 liście i zalać 400 ml wrzącej wody. Po wystygnięciu należy przecedzić napa i przemywać nim kąciki ust kilka razy dziennie.