Zapalenie zatok: przyczyny, objawy i leczenie

Patrycja Deja / 13 listopada 2017

Zapalenie zatok niestety jest bardzo późno prawidło diagnozowane, a często przez wiele lat w ogóle nie leczone, gdyż niektórzy nie zdają sobie sprawy, co tak naprawdę im dolega. Bardzo często zapaleniu zatok towarzyszą inne dolegliwości i to właśnie je leczymy. Tak więc pozbywamy się objawów nie przyczyny. Dzieje się tak dlatego, że zapalenie jest wywoływane przez szereg innych infekcji np. przeziębienie, wirusowe zapalenie gardła, zapalenie dziąseł, zwykle przeziębienie, w przypadku osób cierpiących na zapalenie zatok wspomniane infekcje trwają znacznie dłużej, a ich przebieg jest bardziej uciążliwy, gdyż towarzyszy im obfity katar, który, który po kilku dniach robi się gęsty, zielony i zatyka nos, wywołując ból głowy i ogólny spadek nastroju, chory czuje się rozbity i bardzo zmęczony.

Zapalenie zatok: przyczyny, objawy i leczenie

Rozmieszczenie i rodzaje zatok:

 • Zatoki czołowe, znajdują się tuż nad brwiami, podczas zapalenia można wyczuć coś w rodzaju miękkiej, bolesnej w dotyku poduszeczki;
 • zatoki klinowe, oraz komórki sitowe znajdujące się u nasady nosa, objawem ich zapalenia jest charakterystyczny ucisk w tym miejscu, gdy głowa znajduje się poniżej reszty ciała (np. podczas nachylania);
 • zatoki szczękowe znajdują się po obu stronach wzdłuż całego nosa, podczas zapalenia tych zatok odczuwamy ucisk na górne zęby.

 

Jak rozpoznać zapalenie zatok?


Najczęściej zaczyna się gwałtownie ostrym katarem, stanem podgorączkowym, niemożliwością oddychania nosem, podrażnieniem gardła, któremu niekiedy towarzyszy suchy kaszel spowodowany spływaniem wydzieliny po tylnej ściance gardła. Aby sprawdzić która zatoka została zainfekowana, wystarczy sprawdzenie dotykiem każdego z wyżej podanych miejsc. Chora zatoka będzie opuchnięta i bolesna w dotyku. Przy ostrym zapaleniu zatok katar ma postać ropnej wydzieliny, która jest gęsta, mocno żółta, lub zielona trudna do wydalenia. U alergików zapalenie zatok może towarzyszyć katarowi alergicznemu, a więc może być wywołane nawet kurzem i roztoczami i wymaga leczenia farmakologicznego.
Delikatniejsze zapalenie zatok charakteryzuje wydzielina z nosa o zabarwieniu przejrzystym (niebakteryjnym), kaszel spowodowany spływaniem tej wydzieliny, bólem w okolicy zatok, a więc głowy, nasady nosa, lub twarzy wokół nosa. W większości przypadków można zaobserwować stan podgorączkowy i charakterystyczny spadek nastroju i energii (typowe dla zapalenia zatok przemęczenie występujące nawet u osób wypoczętych).

Zatoki w niektórych przypadkach ulegają samowyleczeniu


W niektórych przypadkach delikatnego zapalenia zatok dochodzi do samowyleczenia, wraz z przemijaniem infekcji, która je wywołała, ale tylko wówczas gdy podczas owej infekcji nie doszło do zakażenia bakteryjnego. Niestety statystyki pokazują, że takie samouleczenie następuje niezwykle rzadko, a zapalenie zatok wcześniej czy później powraca ze wzmożoną siłą.

Operacyjne leczenie zatok


W ciężkich i często nawracających stanach zapalnych zatok otolaryngolog może zdecydować o leczeniu operacyjnym. Obecnie istnieją trzy rodzaje operacji zatok:

 •  
 • Endoskopowa operacja zatok (FEOZ). Jest to najbardziej skuteczna metoda leczenia zatok. Lekarz za pomocą niewielkiego endoskopu i mikronarzędzi usuwa zmiany chorobowe, jednocześnie udrażniając zatoki.
 • Septoplastyka, polegająca na korekcie przegrody nosowej. Operacja jest przeprowadzana u osób ze skrzywioną przegrodą, która powoduje brak drożności zatok i opuchliznę błony śluzowej.
 • Polipektomia. Jest to zabieg polegający na usunięciu polipów znajdujących się wewnątrz nosa i zatok, są to patologiczne narośla na błonie śluzowej. Ten rodzaj operacji udrażnia nos i zatoki udrażnia nos i zatoki. Zabieg najczęściej jest wykonywany przez otwory nosowe, dzięki czemu nie trzeba nakłuwać twarzy pacjenta.


Leczenie zapalenia zatok

Jako, że rozróżniamy dwa rodzaje zapalenia zatok istnieją też dwa sposoby jego leczenia:

Bakteryjne zapalenie zatok, któremu towarzyszy wysoka gorączka i męczący ból głowy, lub twarzy leczymy antybiotykami przez około 14 dni. Ta metoda pozwala na zwalczenie zakażenia bakteryjnego oraz zwalcza uciążliwe objawy w postaci gorączki, bólu, kaszlu i opuchniętej śluzówki.
Natomiast wirusowe zapalenie zatok leczy się objawowo, czyli zalecane jest stosowanie sprajów i kropli odtykających nos, a także środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, które pomogą przetrwać okres infekcji. Wirusowe zapalenie zatok trwa nie dłużej niż 5 dni, przemija razem z infekcją wirusową, której towarzyszy.

Leczenie objawów zapalenia zatok


W objawowym leczeniu zapalenia zatok pomocne są:

 •  preparaty miejscowe obkurczające śluzówkę
 • pseudo efedryny są to leki przyjmowane doustnie, stosowane u dorosłych i starszych dzieci
 • leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe
 •  preparaty rozrzedzające wydzielinę w celu jej łatwiejszego wydalenia
 • inhalacje i kompresy domowe opisane poniżej.


Domowe sposoby walki z zapaleniem zatok


Domowe sposoby walki z zapaleniem zatok przy delikatnym zapaleniu mogą być jedyną formą leczenia objawowego lub połączoną z przyjmowaniem leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych przyjmowanych zgodnie ze wskazaniem lekarza, w ostrym zapaleniu zatok powinna być prowadzona równolegle z leczeniem farmakologicznym, zaleconym przez lekarza.

 • Kompres z soli

Specjaliści od ziołolecznictwa polecają specjalną sól jodowo - bromową, którą można kupić w aptece i sklepach ze zdrową żywnością, lub kuchenną gruboziarnistą (zwykła drobno mielona też się sprawdzi w awaryjnych sytuacjach). Kompres wykonujemy za pomocą podgrzanej na patelni soli przesypanej do lnianej szmatki lub woreczka lnianego, z nawet flanelowego, który z jednej ze stron nie jest zaszyty, tak by sól można było wysypać, podgrzać i ponownie wsypać do woreczka, niezaszyte miejsce zawiązujemy nitką, sznurkiem, lub gumką recepturką. Zanim przyłożymy kompres do zatok sprawdźmy jego temperaturę na wewnętrznej części przedramienia. Kompres odtyka nos, łagodzi spuchniętą śluzówkę, a zawarte w soli minerały zwalczają zapalenie zatok, kompres z soli można stosować kilka razy dziennie, jednak po jego wykonaniu nie należy wychodzić na zimne powietrze, gdyż różnica temperatur jest jedną z przyczyn zapalenia zatok i zbyt szybka ekspozycja na zimne powietrze może nasilić objawy zapalenia.

Uwaga sól bardzo szybko się podgrzewa. Nigdy nie podgrzewaj woreczka wypełnionego solą mikrofali czy piekarniku, gdyż grozi to pożarem.

 • Inhalacje


Najlepiej sprawdzą się inhalacje z ziół o działaniu obkurczającym i nawilżającym błony śluzowe. Proponowana mieszanka to:
2 łyżeczki majeranku
½ łyżeczki mielonego lub tartego imbiru
2 łyżeczki tymianku
2 łyżeczki mięty pieprzowej

Wszystkie zioła dokładnie mieszamy wsypujemy do inhalatora lub plastikowej miseczki i zalewamy litrem wrzącej wody. Jeśli nie posiadacie inhalatora, wystarczy pochylić się nad miseczką i wdychać napar. Dla lepszego efektu można nakryć głowę lnianą ściereczką, tak by lecznicza para nie uciekała poza obszar inhalacji.

Cebula i czosnek

Cebula i czosnek oprócz tego, że mają właściwości antybiotyków, to dzięki mocnemu aromatowi doskonale inhalują. Rozgnieciony miąższ cebuli i ząbek czosnku umieszczony na łyżce stołowej dokładamy do nosa i wdychamy. Jeśli wystąpi podrażnienie i łzawienie oczu inhalację przerywamy.

Kompres z grochu lub gorczycy

Lniany lub bawełniany woreczek (opcjonalnie skarpetę z naturalnej tkaniny) wypełniony gorczycą, lub grochem wkładamy na chwilę do rozgrzanego piekarnika do około 50- 60 C, a następnie po sprawdzeniu jego temperatury na wewnętrznej stronie przedramienia, nakładamy na zatoki.
Zarówno groch, jak i gorczyca mają działanie przeciwzapalne, ponadto doskonale radzą sobie z zapchanym nosem, efekt ten utrzymuj się od 30 min do nawet 3 godzin.

Jak radzić sobie z zapaleniem zatok w nocy


Zapalenie zatok jest szczególnie uciążliwe w nocy, kiedy to zatkany nos nie pozwala spać, ratunkiem mogą być olejki eteryczne, którymi skrapiamy poduszkę, oraz maści rozgrzewające, które wcieramy w kark i czoło. Spray z wodą morską zaaplikowany do zatok doskonale nawilży śluzówkę i pomoże wydalić wydzielinę przed snem. Pomocna jest również maść majerankowa, która nie tylko łagodzi podrażnienia wokół nosa, ale również zapobiega zatykaniu nosa i ułatwia oddychanie.