Zemsta faraona, czyli biegunka podróżnych - przyczyny, objawy i leczenie

Małgorzata Karpińska / 30 marca 2020

Zemsta Faraona określana jest, również jako klątwa faraona (wakacyjna biegunka). Wbrew pozorom może wystąpić nie tylko podczas urlopu spędzonego w Egipcie. Bardzo często zmagają się z nią osoby przebywające w krajach arabskich, Azji, Ameryce Południowej, a także wszędzie tam, gdzie występują złe warunki sanitarne.

Zemsta faraona, czyli biegunka podróżnych - przyczyny, objawy i leczenie

Jak uchronić się przed zemstą faraona?

Biegunka podróżnych może sprawić, że wymarzony urlop przerodzi się w koszmar. Ciągle wizyty w toalecie to nic przyjemnego w czasie długo wyczekiwanego odpoczynku za granicą. Zemsta Faraona jest przypadłością, która może wystąpić także podczas  urlopu w Polsce w miejscach, gdzie nie ma kanalizacji, a woda pochodzi z przydomowych studni. Nie można bagatelizować tej przypadłości, ponieważ może ona zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. W większości przypadków Zemsta Faraona dotyczy wczasowiczów spędzających urlop w egzotycznych krajach oraz w innych miejscach, w których panują zupełnie inne warunki sanitarne niż u nas. Przypadłość ta jest wynikiem flory bakteryjnej, która jest odmienna niż w krajach europejskich. Przedostaje się ona do organizmu i powoduje wystąpienie uciążliwych objawów ze strony układu pokarmowego. Czynnikiem wywołującym biegunkę podróżnych jest bakteria Escherichia Coli. W odróżnieniu od zwykłego zatrucia pokarmowego objawy są znacznie bardziej nasilone, co utrudnia normalne funkcjonowanie. W związku z tym tych dwóch przypadłości nie można ze sobą pomylić. Każda osoba, która przeszła biegunkę podróżnych, zdaje sobie sprawę jak poważne i typowe dla tej przypadłości są dolegliwości, wywołane rozstrojem żołądka. 

Jak można zapobiec biegunce podróżnych?

W pierwszej kolejności należy unikać picia nieprzygotowanej wody, a także spożywania nieumytych owoców. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się spożywanie wody butelkowanej. Taką wodę należy używać również do płukania jamy ustnej po myciu zębów. Jeżeli  kuszą nas owoce znajdujące się w sklepach i na bazarach, konieczne jest ich dokładne umycie przed spożyciem. Zemsta Faraona może być spowodowana także spożywaniem lokalnych potraw oraz napoi, które są serwowane barach ulicznych. Mobilni sprzedawcy są zazwyczaj częścią lokalnej kultury danego kraju. W związku z tym nic dziwnego, że większość turystów kosztuje nieznanych przysmaków, jednak stanowią one poważne zagrożenie dla układu pokarmowego człowieka. Skutecznym sposobem zapobiegania wystąpieniu zakażenia bakteryjnego, konieczne jest częste mycie rąk. Ze względów bezpieczeństwa wskazane jest unikanie picia napojów z kostkami lodu, ponieważ w większości przypadków jest on przygotowany z wody kranowej.

Jakie są objawy Zemsty Faraona?

Podczas tej choroby występuje kilka charakterystycznych objawów tj.  silne bóle brzucha, nudności, a także podwyższona temperatura ciała. Zemsta Faraona przyczynia się do osłabienia, złego samopoczucia oraz do wystąpienia zawrotów głowy. Taki zestaw objawów może spowodować odwodnienie organizmu. Jest to niebezpieczne zwłaszcza w krajach, gdzie panuje wysoka temperatura otoczenia.

Jak można  zapobiec biegunce podróżnych? 

Szykując się na wyjazd, należy zaopatrzyć się w preparaty, uzupełniające naturalną florę bakteryjną, czyli tzw. probiotyki. Koniecznie należy stosować je także przed wyjazdem. Wskazane jest również stosowanie diety bogatej w bakterie kwasu mlekowego. Apteczka na podróż powinna zawierać środki, które skutecznie poradzą sobie z biegunką oraz uciążliwymi objawami. Ze względu na ryzyko odwodnienia wskazane jest zabranie ze sobą w podróż elektrolitów dostępnych w  saszetkach. Jest to bardzo ważne, ponieważ lokalnych aptekach w danym kraju mogą być niedostępne, a ponadto zły stan organizmu, spowodowany osłabieniem, skutecznie utrudnia zrobienie zakupów. Pomocny jest także węgiel aktywny, tabletki na biegunkę oraz preparaty o działaniu przeciwwymiotnym i przeciwgorączkowym. Podczas biegunki należy pamiętać o uzupełnianiu utraconych płynów. W tym celu należy pić wyłącznie wodę butelkowaną lub herbatę. W czasie trwania tej uciążliwej przypadłości należy zrezygnować ze spożywania napojów mlecznych oraz innych produktów z dodatkiem mleka. Zabronione jest spożywanie alkoholu. Wbrew pozorom znane wielu osobom leczenie wódką z pieprzem nie przyniesie oczekiwanych efektów, ale dodatkowo osłabi zmęczony organizm. 

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Tak jak w przypadku klasycznej biegunki zemsta faraona jest w szczególności niebezpieczna dla małych dzieci, a także osób starszych. W takich przypadkach zaleca się skorzystanie z pomocy medycznej w ośrodkach, gdzie możliwe jest podanie szybko działający leków nawadniających organizm w postaci kroplówki. Konsultacja lekarska jest niezbędna w sytuacji pojawienia się w stolcu krwi i śluzu. Do szczególnie niebezpiecznych objawów zalicza się zwiększoną ilość wypróżnień tj. 10 na dobę. Niepokojąca jest także wodnista biegunka, która nie ustępuje nawet po zażyciu specjalnych leków oraz jeżeli gorączka jest oporna na działanie stosowanych preparatów.