Zioła moczopędne - rodzaje, właściwości, działanie

Małgorzata Karpińska / 2 listopada 2020

Zioła moczopędne mają działanie pobudzające wydzielanie moczu. Ich stosowanie pozwala na oczyszczenie organizmu z toksyn i zapobieganie poswataniu obrzęków. Zioła te wspomagają proces leczenia chorób obejmujących układ moczowy. Zdrowe nerki bowiem to podstawa funkcjonowania całego ciała.

Zioła moczopędne - rodzaje, właściwości, działanie

Działanie ziół moczopędnych 

Stosowanie ziół moczopędnych przyczynia się do zwiększania wydzielania moczu, co jest pomocne w łagodzeniu wielu uporczywych dolegliwości ze strony układu moczowego. Głównie zioła te słyną z właściwości oczyszczających nerki oraz drogi moczowe, jednak mają również pozytywny wpływ na inne schorzenia.

Niektóre zioła moczopędne mają działanie antybakteryjne, rozkurczowe, wspomagające odporność oraz oczyszczające organizm z toksyn. Bardzo często ich stosowanie jest polecane przez osoby specjalizujące się w ziołolecznictwie, a także lekarzy w celu uzupełnienia stosowanej terapii leczniczej. Pomimo wielu zalet ważne jest, aby pamiętać, że u osób cierpiących na poważne choroby zioła mogą okazać się niewystarczające, co może skutkować ich zaostrzeniem i pogorszeniem dolegliwości.

Kiedy wskazane jest stosowanie ziół o działaniu moczopędnym?

Zioła moczopędne są wskazane u osób zmagających się z chorobami nerek, zapaleniem pęcherza, kamica nerkową, stanami zapalnymi dróg moczowych, nadciśnieniem tętniczym oraz z obrzękami o różnym pochodzeniu. Właściwości tych ziół są pomocne również w trakcie odchudzania się, gdyż powodują przyśpieszenie metabolizmu oraz oczyszczają organizm z toksyn. Zioła moczopędne powinny stosować osoby, które mają problem z zatrzymywaniem się wody w organizmie, w wyniku zaburzeń hormonalnych. 

Bezpieczeństwo podczas stosowania ziół moczopędnych

Od wieków zioła o działaniu moczopędnym słyną zw swoich właściwości. W przeciwieństwie do wielu syntetycznych leków moczopędnych dostępnych na receptę są one bezpieczniejsze, gdyż mają łagodniejsze działanie, jednak ważne jest, aby zioła były stosowane umiejętnie zwłaszcza w przypadku osób, które zażywają inne leki. Jest to istotne, gdyż mogą one wchodzić z nimi w niepożądane interakcje, zaburzyć ich działanie oraz wywołać efekty uboczne. Zioła moczopędne można przedawkować, co także skutkuje groźnymi dla zdrowia powikłaniami tj. odwodnienie organizmu oraz spadek objętości krwi. W związku z tym ważne jest, aby zioła były stosowane według zaleceń umieszczonych na opakowaniu lub według wskazań lekarza.

Zioła o działaniu moczopędnym

Lubczyk

W korzeniu lubczyku znajduje się olejek eteryczny, sole mineralne, żywica, a także kwasy organiczne. Bardzo często jest on jednym ze składników gotowych mieszanek przeznaczonych do łagodzenia dolegliwości ze strony pęcherza moczowego oraz zapalenia dróg moczowych. Lubczyk może być stosowany w postaci odwaru i naparu. Działa on również rozkurczowo, dzięki czemu może być pomocny w łagodzeniu dolegliwości miesiączkowych.

Liście brzozy brodawkowatej

Do ziół o działaniu moczopędnym zaliczają się również liście brzozy brodawkowatej, w których znajduje się spora ilość flawonoidów, witaminy C, związków triterpenowych, kwasów organicznych i saponiny. Zioła te można przygotować w formie odwaru lub naparu. Dezynfekują one drogi moczowe, a ponadto mają pozytywny wpływ u osób z niewydolnością nerek i kamicą moczową. W celu przygotowania naparu należy zalać łyżkę liści szklanką wody i parzyć przez piętnaście minut pod przykryciem. Popularnym środkiem moczopędnym jest także sok z brzozy, który jest pomocny w wypłukiwaniu piasku z nerek.

Pokrzywa

W ziołolecznictwie wykorzystuje się liście oraz korzeń pokrzywy, gdyż mają one działanie moczopędne, a ponadto zawierają dużą ilość witamin, minerałów, kwasów organicznych i flawonoidów. W korzeniu pokrzywy znajduje się także krzemionka, lecytyna i związki lipidowe. Liście pokrzywy mogą być spożywane w formie dodatku do sałatek, a także zaparzane w postaci herbaty.

Ziele skrzypu polnego

Większość z nas kojarzy skrzyp polny jako zioło wzmacniające włosy, a także poprawiające stan i wygląd skóry, jednak ma on także działanie moczopędne. W skrzypie polnym znajdują się flawonoidy, saponiny, witamina C, a także kwasy organiczne i substancje mineralne. Ziele skrzypu polnego tak samo, jak liście brzozy brodawkowatej może być stosowane jako napar lub odwar.

Ziele nawłoci

Nawłoć określana jako polska mimoza to roślina, która była już stosowana w medycynie ludowej w walce z wieloma schorzeniami. Ziele nawłoci było stosowane przez plemiona germańskie jako napar w formie herbaty. Ziele nawłoci wykazuje działanie przeciwzapalne, odtruwające, przeciwbakteryjne, a także moczopędne. Jego stosownie może zwiększyć kilkakrotnie ilość wydzielanego moczu, dlatego ziele te stosuje się wspomagająco do leczenia chorób układu moczowego tj. zapalenie miedniczek nerkowych i moczowodów. Ziele nawłoci jest stosowane u osób cierpiących na zatrzymanie moczu. Spożywa się je w formie nalewki, naparu lub odwaru.

Owoc jałowca

W owocu jałowca zawarte są związki mineralne, garbniki, oleje lotne, flawonoidy oraz żywice. Ze względu na to wykazuje on działanie moczopędne, w związku z czym wspomaga leczenie stanów zapalnych dróg moczowych. Tak jak w przypadku większości ziół może być spożywany w postaci nalewki i naparu.

Mniszek lekarski (mlecz)

Popularny mlecz, czyli mniszek lekarski to także zioło moczopędne. W korzeniu oraz w liściach znajduje się witamina C, związki seskwiterpenowe, związki mineralne i flawonoidy. Z mniszka lekarskiego można przygotować odwar i napar, a z jego korzenia także wino. Liście natomiast można stosować jako dodatek do sałatek.

Czarny bez

W kwiatach czarnego bzu znajduje się wiele substancji wykazujących działanie lecznicze, są to m.in. flawonoidy, sole mineralne, kwasy organiczne i fenolowe. Oprócz kwiatów zdrowotne działanie mają także owoce czarnego bzu, gdyż zawierają cukry, witaminę C, witaminy z grupy B i glikozydy. Jeżeli poszukujemy ziół o działaniu moczopędnym, dobrym wyborem będą zarówno kwiaty, jak i owoce czarnego bzu, z których można przygotować napar i odwar. Sok z czarnego bzu, który ma działanie moczopędne jest pomocny w leczeniu przeziębień, a także wzmacnia organizm.